Černá palice 1: Tajemství původu

4. ledna 2018 Radek Bouřil Diskuze (0)
Černá palice 1: Tajemství původu

Ač si vo sobě myslím, že jsem spíš staromilec, tak se musím přiznat, že největší radost mi nakladatelství udělá, když sáhne po něčem čerstvým. Třeba tak, jak to udělalo BB art se Ságou, která už se rychle blíží k aktuálnímu číslu originálu.

Knihy Dobrovský

No a něco podobnýho se teď povedlo Comics Centru. Mám v ruce věc tak čerstvou, že ani čerstvější bejt nemůže. Prvních šest sešitů příběhu Černé palice, fungl nový série nakladatelství Dark Horse Comics, která se pravděpodobně stane jeho vlajkovou lodí.

Černá palice po těch šesti kouskách, který jsou na světe, zažila takovej úspěch, že Jeff Lemire, kterej stojí za scénářem, dostal možnost se pustit už i do spin-offu s názvem Sherlock Frankenstein.

Jeffa Lemirea českej čtenář nezná. Crew vydá někdy v prvním čtvrtletí 2018 jeho Plutonu. Reference jsou však skvělý. Za zmínku stojí zejména povídková série Essex County, kterou si Lemire psal i kreslil, za ni byl nominovanej na Harveyho i Eisnera. Z doporučení, který máte na přebalu knihy, a který byly psaný samejma kapacitama (Mignola,  Millar, Waid), se například dozvíte, že Černá palice je tak skvělou ukázkou vesnické gotiky jakou bylo i Essex County. Co je vesnická gotika fakt netuším, ale kniha se dá popsat i jinak. A to třeba tak, že je to jedna velká poklona příběhům, postavám, autorům a kreslířům dob minulých. Lemire očividně rád čte a svý zážitky si pak rád zpracovává po svým.

Základ příběhu je celkem prostej a v lecčem připomíná reality show ve stylu „dejte dohromady bandu lidí, který si budou lézt na nervy, a nenechte je odejít“. Naši superhrdinové jsou po souboji s ultimátním zlem v podobě Anti-Boha v záblesku přeneseni na farmu americkýho středozápadu a nemůžou opustit hranici okresu. Už tam hnijou 10 let. A žijou jako každá jiná dysfunkční rodina (tuhle průpovídku si můžete všude přečíst).

Jeden z mála smířených je Valda Darda, hrdina obyčejného člověka, co brousí pinglici v místním bufetu. Realizaci mladistvé rebelie zajišťuje Zlatuška Zlatonoška, babka kouzlem uvězněná v těle malý holky, co kouří ve škole na hajzlech, místnímu šerifovi říká: „Vyliž si tlusťochu.“ a je zabouchlá do dalšího z party, Barbufouna.

Tenhle metamorfující syn Marsu má ale radši kluky než holky. Každá bláznivá rodina by měla mít aspoň jednoho feťáka, aby nebyla nuda. Místo toho tady máme plukovníka Reného Bizára, kterej sice crack nekouří, ale jeho cestování paravesmírem mu v hlavě udělalo podobnej guláš (velmi podařená postava btw). Vrchního podivína představuje samotářská a tajemná Madam Vážka a její chaloupka na kuří nožce. A o teplo domova se stará věčně uraženej a pedantickej padesátkovej robot Robotela.

Setkáte se se spoustou postav i situací, u kterých si řeknete „Tyvole, to už sem přece někde viděl! Dyť přece znám kluka, kterýho vyhodili od odvodu do druhý světový, protože byl moc slabý na prsa. Dyť znám postavu, pro kterou čas a hmota nic neznamená. Dyť už sem přece viděl lítajícího a měnícího se marťana.“ No a na co číst nějakou vykrádačku žejo… Vzhledem k celýmu konceptu příběhu vám tahle samozřejmá inspirace naštěstí přijde spíš kouzelná, než trapná. Někomu by to mohlo vadit, mně ne.

Co by to bylo za začátek série, kdybyste se neseznámili s vnitřními démony každý postavy? Pěkně blbej začátek si myslim. Proto každou postavu stíhaj nepříjemný flashbacky. To aby traumata, který utvářej charakter a určujou motivaci každý postavy, byly hned na začátku alespoň zdánlivě jasný.

Ještě před posledníma větama týhle recenze se musím zmínit o kresbě. Protože zejména kresba byla tim hlavním důvodem, díky kterému jsem se na knihu těšil. Na rozdíl od Lemirea se totiž českej čtenář nesetká s ničím neznámym. Svojí surovou kresbou nám totiž opět udělal radost Dean Ormston. Díky jeho částem Lucifera jsem tuhle super věc úplně zbožňoval a vždycky mě mrzelo, že tam nedostává tolika prostoru, kolik by snad zasloužil. V Černé palici se s nikým dělit nemusí a je to luxus!

Co musím nakonec Comics Centru pochválit je překlad. Originál jsem v ruce neměl a sám žádnej lingvistickej virtuos nejsem, ale Alexandra Niklíčková se celkem předvedla. Osobně nejsem velkej fanoušek českejch přepisů původních jmen, ale k tomuhle staromileckýmu opusu mi Zlatuška Zlatonoška i Valdemar Dardovski mi to moc sedí.

Verdikt

Mám pocit, že Comics Centrum udělalo výbornej kšeft, když po Černý palici sáhlo. Pro fanoušky to sice bude znamenat nižší frekvenci vydávání knih, protože se musí čekat na dokončení dalšího pokračování, ale vzhledem k tomu, jak komiksovej trh v Čechách roste a kolik kvalitních knih se má v roce 2018 pustit do světa, to moc lidem vadit nebude. Nechybí ani parádní skicář Ormstona a původní náčrty postav od samotného Lemirea.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz