Disney Zlatá klasika - Carl Barks a auta v Kačerově

28. prosince 2017 S4TW Diskuze (0)

Největší potíž bohatství tkví v tom, co si má člověk se všemi těmi penězi počít!

Disney Zlatá klasika - Carl Barks a auta v Kačerově

Máme tady Zlatou klasiku potřetí a tentokrát nás nečeká nikdo menší, než samotný král Kačerů - Carl Barks. Barks je obecně považovaný za toho nejdůležitějšího a největšího scénáristu/kreslíře, který na Kačerech z Kačerova kdy pracoval. A není rozhodně divu, tento talentovaný autor vytvořil velkou spoustu postav, které dnes tak dobře známe a zároveň se mu podařilo vytvořit značnou část mytologie, která je za tímto světem skryta. Je to takový kačeří bůh. 

Knihy Dobrovský

Díky této sérii máme možnost se dostat do kouzelného světa Disneyho, konkrétně do Kačerova, který je jedním ze stavebních kamenů dětství mnoha z nás. Především generace dětí narozených v devadesátých letech si tyto příběhy velmi dobře pamatuje. Na druhou stranu bych chtěl zdůraznit, že kouzlo těchto příběhů s lety vůbec nestárne. Dnes nás čeká Carl Barks a jedna z jeho největších vášní - auta.

Všechny příběhy mají dvě společně věci. Tou první je, že jeden z hlavních prvků je vždy nějaký druh automobilu - ať už se jedná o auta závodní, osobní, hasičská, limuzíny či třeba futuristická. Prostě auta všude kam se podíváš. Druhým znakem příběhů je to, že jsou všechny krátké. Jsou to prostě gagy a myslím si, že zde nebyl delší příběh než na 10 stránek (možná 12?). 

Vždy nás čeká několik menších příběhů po kapitolách, kterým předchází kratší (na komiksové poměry textově delší) povídání o kontextu, historii a zajímavostech spojených s automobilovou dopravou v Kačerově. Většinu těchto textů považuji za přínosné, dozvídáme se zde totiž spoustu věcí, například i to, jak Barks aplikoval tehdejší trendy do svých příběhů. Na druhou stranu musím říct, že toho textu bylo na můj vkus možná až trochu moc a občas jsem měl pocit, že mě zdržují od dobrodružství spojené s Donaldem, Skrblíkem a kačírky.

Často jsem četl či slýchal, že hlavní zbraní Carla Barkse jsou delší dobrodružné příběhy, tudíž tato kniha je pravým opakem, kdy se jedná o vtipné kraťasy, které představují jinou část jeho tvorby. Já osobně jsem nebyl úplně nadšený a myslím si, že se doposud jedná o nejslabší díl Zlaté klasiky. 

Pravdou je, že první polovina knihy mi ještě humorná vcelku přišla. Asi u třech situací jsem se srdečně zasmál (pousmál), ale od druhé poloviny jsem se začal lehce nudit. Ano, čtete správně, Carl Barks mě trochu nudil. Možná je to tím, že jsem absolutní automobilový ignorant a nikdy jsem se o ně nezajímal. Ale taky je možné, že hlavní síla tohoto autora je v delších příbězích.

Kresbě nemám v podstatě co vytknout. Je dynamická, zábavná a živá. Navíc se na několika stránkách vyskytuje pár méně či více skrytých vtípků. Prostě se jedná o kresbu, kterou chceme u Kačerů mít. 

Nechci, aby jste mě chápali úplně špatně, pořád se jedná o velmi slušné Kačery a rozhodně doporučuji u této sérii zůstat, ale faktem zůstává, že od takového kalibru jsem čekal víc. Čekal jsem, že mě bude bavit víc jak Scarpa a Rosa, ale nebylo tomu tak. Prostě už se těším, až tu vyjdou delší dobrodružné příběhy tohoto umělce.

 

Verdikt

Bohužel pociťuji lehké zklamání, neboť jsem čekal absolutní kačerovské uzemnění, kdy mě budou bolet břišní svaly a na tváři se mi neustále bude objevovat dětský úsměv. To se hold nekonalo a já si myslím, že se zatím jedná o nejslabší Zlatou klasiku. Možná, pokud jste nadšenci do aut, tak to budete cítit úplně opačně, ale já se těším, až tu vyjde jiný Barks a moje původní premisa se naplní.

Egmont ČR
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Egmont ČR, které je v současné době jedním z největších vydavatelů dětských knih a časopisů na území naší republiky. Právě zásluhou Egmontu byly našim dětem představeny postavičky, které znal celý svět a které si děti rychle zamilovaly. Mezi ně bezesporu patří Kačer Donald, Myšák Mickey, Medvídek Pú a spousta dalších, jejichž příběhy po generace podporují dětskou fantazii. Svět Walta Disneye byl tehdejším dětským čtenářům v 90. letech téměř neznámý. Není proto divu, že mnohé děti lačnily potom, začíst se do příběhů těchto postav, což jim jako vůbec první společnost Egmont umožnila.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku