Agnes a sedmý host

22. prosince 2017 Morzael Diskuze (0)
Agnes a sedmý host

Finské podivno je pojem, který se propisuje do tuzemského literárního povědomí čím dál zřetelněji. Nakladatelství Paseka o tom ví své a čtenářům tuhle tématiku dopřává. Tentokrát v podobě komiksu. Vedle podivného Literárního spolku Laury Sněžné a Magického průvodce městem pod pahorkem se teď staví ještě pobledlá Agnes a představuje své první patálie.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Detektivní, mysteriózní

Příběh:

Zvědavá puberťačka Agnes přijíždí se svou tetou na sraz několika podivínů na tajemný ostrov kapitána Orkolory. Od chvíle, kdy vstoupí do jeho sídla, má pocit, že je na celém srazu něco zvláštního.

Aby taky ne, když tento dům jako vystřižený z hororu obsluhují bezejmenná trojčata a po chodbách běhají lišky. Její pátrání odhaluje čtenářům osudy jednotlivých hostů, příběh rodičů Agnes, její první pusu a mysteriózní důvod celého srazu.

O komiksu:

Je zvláštní číst tento komiks po Záleskautkách. Zatímco zmíněné příběhy party kamarádek z prostředí lesního tábora jsou určeny všem neposedům a společenským tvorům, Agnes je téměř pravý opak. Je to ten typ knihy pro všechny tichošlápky, kteří si raději čtou v koutě, než aby běhali po domě, a žijí spíš ve své vlastní hlavě.

Rozdíl je patrný už na první pohled. Pochmurnější studené barvy, burtonovská atmosféra, méně ukecané postavy. Dokonce i stavba panelů se snaží víc o vykreslení atmosféry než o akci.

Změnou oproti klasickým dětským detektivkám je, že většina spiknutí a podivností jsou spíše konstrukty představ hlavní představitelky. Samotné záhady se totiž vždy rozvinou v mnohem mírnější podobě, než jakou si Agnes domýšlela. Je to krásná ukázka, jak se představivost introvertního dítěte střetává se světem dospělých.

To samozřejmě neznamená, že nás tu nečekají žádné záhady. Ba i zmíněné finské podivno tu má svou nezastupitelnou roli. Ne vždy proto dostaneme na zvláštní události z příběhu uspokojivou odpověď. Ale to vůbec nevadí, (dětská) představivost je úžasný nástroj a s touhle mechanikou si bez potíží poradí.

Velmi osvěžující je i samotná hlavní postava. Není to žádná kráska. Je to obyčejná, pobledlá holka s neukojitelnou zvědavostí a trochu sarkastickou vyřídilkou. Je tu i suprově vystižená situace, kdy se k celkem vyzrálé mladé slečně chovají dospěláci jako k malému děcku a všechny emoce z toho vyplývající.

Do toho si můžeme přimíchat nejistotu hlavní postavy tak neoddělitelně spojenou s dospíváním. Její pátrání po záhadách domu kapitána Orokolory je stejně důležité jako pátraní po vlastních kořenech. Ani trapasy a důležité momenty dospívání tu nejsou opomenuty. Komiks zkrátka psal někdo, kdo si moc dobře pamatoval na svá náctiletá léta.

Stylizování komiksu i atmosféra je určena všem, kteří mají rádi viktoriánskou éru, mysteriózní příběhy a tvorbu Tima Burtona. Tímhle komiksem určitě potěšíte každého introverta, obzvlášť všechny přemýšlivé mladé slečny, které mají rády tajemno víc než barevnou, zběsilou akci.

Snad za jedinou nevýhodu komiksu beru fakt, že nic moc zásadního příběh nepřináší. Když knihu porovnáme například s Řadou nešťastných příhod, nemá Anges její humor, ani šokující zvraty. Každopádně uvidíme, co nám přinesou další díly, třeba budu ještě koukat.

Verdikt

Agnes je komiks, který potěší každého introverta a fanouška mysteriózních příběhů s nádechem detektivky. Kniha staví na originální hlavní postavě a jedinečné atmosféře, kterou mají jen příběhy okořené stále populárnějším finským podivnem. Za mínus považuji slabší příběhové zvraty, kvůli kterým komiks tak nějak vyšumí, aniž by zanechal výraznější dojem.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku