Záleskautky 01: Střez se svaté kočičky

20. prosince 2017 Morzael Diskuze (0)

Holky, počkejte chvíli...

Záleskautky 01: Střez se svaté kočičky

Nakladatelství Paseka letos pokračovalo ve svém cílení komiksů na děti a teenagery. Vedle již rozběhnutých sérií a zavedených autorů přidali i několik novinek. Jednou z nich je právě tahle barevná superakční série. Aneb jak jsem četl Záleskautky a málem nestačil s dechem.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Dobrodružný, fantasy

Příběh:

Parta dospívajících dívek prožívá podivná dobrodružství v lesích kolem svého záleskautského tábora. Kromě tříokých lišek, vodních hadů a sovích soch se musí vypořádat třeba i se zombie-junáky a zároveň nasbírat co nejvíc bobříků, utužovat přátelství a vyhnout se své starostlivé vedoucí Jen.

O komiksu:

Slovy Rogera Murtaugha: “I am too old for this sh*t.” Prosím, neberte to tak, že bych si chtěl stěžovat, jak je ta série dětská nebo snad infantilní. To je naopak dobře. Jen jsem při čtení měl pocit, jako když prarodiče hlídají své neposedné vnoučky. Kolikrát jsem měl chuť při čtení zakřičet něco ve smyslu: “Tady si teď na chvíli sedni a seď!”.

Série Záleskautky je totiž psaná tak, že upoutá snad i dítě s ADHD a těžkou závislostí na digitálních technologiích. Tady se prostě nemáte šanci nudit. Akce následuje akci a než se nadějete, celý svazek jste prosvištěli téměř na jeden nádech. Což je fakt super, protože to dnešní děcka určitě ocení, ale pro mě to bylo po čtení mých přemýšlivých knížek a komiksů, jako bych uběhl maraton.

Tahle dynamičnost má nevýhodu jen v momentech, kdy byste si chtěli vychutnat situaci nebo se zaměřit na nějaký detail. Váš zrak podlehne při čtení takové setrvačnosti pohybu, že už ho nebudete schopni zastavit.

Záleskautky naprosto evidentně imitují tempo a ztřeštěnost dětských animáků. Proto si myslím, že jsou velmi vhodné i pro děti, které moc (nebo vůbec) nečtou a raději sledují pohyblivé obrázky na monitoru.

I když jsou hlavními postavami (zále)skautky, nemyslím si, že by to měl být problém pro kluky-čtenáře. Pro mě nebyl. Na rovinu si ale řekněme, že je série určena spíše dívkám. Počítejme to za další klad série. Na komiksovém trhu (obzvlášť českém) není moc příběhů pro dospívající dívky a postav, se kterými by se mohly ztotožnit.

Humor, mluva, akce, charaktery, dynamika vztahů. Vše z mého pohledu naprosto ideální a stravitelné pro současnou mladou generaci. Postavy se nesnaží být za každou cenu cool, aby se zavděčily svým čtenářům. Jsou sami sebou a tohle poselství předávají dál.

Příběhy nejsou nikterak komplikované a hezky nabízejí řešení v podobě znalostí, které se každé dítě může naučit ve škole. Případně ukazují, jak je důležité přátelství a které charakterové vlastnosti pěstovat. I když to zní skoro kazatelsky, autorky Noelle Stevensonová, Grace Ellisová vše elegantně zabalily do zábavných a napínavých příběhů.

Kombo dvojice Brooke Allen (kresba) a Maarta Laihoová (coloring) pak kouzlí neuvěřitelně dynamickou a barevnou jízdu. Tlustá linka kresbě opravdu svědčí a každý obrázek působí strašně živě. Je tak skvěle vyjádřena neposednost hlavních postav i spád akčních scén.

Panely tvoří téměř výhradně přechody od akce k akci, takže atmosféru příliš nasát nestačíte. Vše je ale přehledné a jednoduše čitelné. Kdybych měl malou ségru, tohle je komiks, který bych jí rozhodně pořídil. Co se týče nás, starších čtenářů, my asi budeme víc soucítit s vedoucí Jen, která se v tom chaosu snaží nastolit trochu pořádku.

Verdikt

První díl Záleskautek byl příjemným vstupem do nové série pro malé i dospívající (hlavně dívky). Celý komiks je strašně akční a dynamický, takže se prostě ani nestačíte nudit. Ideální pro neposedné ratolesti. Scénář společně s kresbou jedou v tempu i stylu animovaných seriálů, takže kniha může sloužit jako super přechod do světa komiksů a literatury. Samozřejmě je to vše dost jednoduché a celkem neoriginální pro dospělého čtenáře. Kdybych ale byl ještě dítě, přidám na hodnocení další 2 nebo 3 body.

Paseka
Děkujeme za spolupráci nakladatelství Paseka, které patří dnes v ČR mezi středně velké nakladatelské domy. Vydává kolem sedmdesáti nových překladových i původních českých titulů ročně, pořádá výstavy, autorská čtení a provozuje litomyšlské Portmoneum. Mnoho knih a autorů Paseky bylo oceněno domácími i zahraničními cenami.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz