Strážci galaxie 2: Angela

26. prosince 2017 S4TW Diskuze (0)
Strážci galaxie 2: Angela

Ve filmovém universu Marvelu začínají získávat na popularitě vesmírná dobrodružství. Odstartovali to právě Strážci galaxie, pokračoval v tom poslední Thor a teď se můžeme těšit na další Avengers, kteří by měli mi mít taky část příběhu odehrávající se ve vesmíru. Každopádně na komiksových stránkách Marvelu mezi hlavní představitele vesmírných dobrodružství vždy patřili Strážci galaxie – velmi neortodoxní tým, kde hrají důležitou roli mývalové nebo třeba i stromy…

Knihy Dobrovský

První díl Strážců, který u Crew vyšel, nebyl vůbec špatný, tak jsem s napětím vyčkával na druhý díl, abych si potvrdil či vyvrátil své mínění o této sérii a vesměs se mi většina věcí potvrdila.

Příběh se točí kolem nové, záhadné postavy Angely, která přišla z jiného vesmíru. Strážci si nejsou jistí, jestli představuje pro ně hrozbu či ne, tak pro jistotu na ní zaútočí, přeci jen se jedná o horkokrevné hochy (a hlavně dívku). Dále skupinu pronásleduje půlka galaxie kvůli tomu, jak se v minulém díle zachovali.

Do toho se tu neustále řeší Thanos, kdy se část týmu dozví, že vlastně není mrtev a dávají to Star-Lordovi lehce sežrat. Pak se najednou ocitáme ve válce, která je hned po jistém začátku a vyvolání konfliktu utnutá a ocitáme se na jejím konci.

Je strašnou škodou, že tu příběh Infinity nevyšel a bůhví, jestli někdy vyjde, jelikož takhle dostaneme opravdu neideálně rozkouskovaný příběh, kdy nevíme, proč se v posledních sešitech děje to, co se tam děje. Chápu, že to takhle vyšlo i v anglické mutaci, ale to Infinity vyšlo také a čtenář měl možnost si skládačku složit.

Když se oprostím od toho (a jde to velmi těžko), že nejzajímavější část příběhu tu chybí, tak se jednalo opět o slušnou zábavu na jeden akční večer, kdy čtenář potřebuje lehce vypnout. Mě Bendisovi Strážci baví, je to vtipné, nechybí tu spousta vesmírných přestřelek (ať už lodních bitev či na nějaké vojenské vesmírné základně), hlášky či odkazy na popkulturu.

Dohromady tento tým funguje skvěle a každý člen mě něčím baví jako jednotlivec, ale zároveň fungují velmi dobře jako tým. Angela jako nový prvek mě začala hodně zajímat, bohužel toho prostoru nedostala tolik, aby byla její podstata a mytologie za ní více poodkryta. Thanos jako obvykle nezklamal, určitě Top3 záporák Marvelu.

Po kreslířské stránce nemám téměř co vytknout. Pichelliová odvádí poctivé řemeslo a ač se jedná o poměrně “obyčejnou!“ mainstreamovou kresbu, tak musím říct, že mě bavila. Postavy působí živě, akční scény mají grády a vesmírné výjevy (především dvojstrany) vás pohltí.

Ovšem to, co předvedl Francavilla, to mě zcela pohltilo. Na první pohled jakoby nedodělaná, volná kresba, kterou neuvěřitelně oživují skvělé barvy, které vzdávají hold sci-fi klasikám, jako je Vesmírná odysea či Blade Runner. Oba sešity díky tomu získali úplně jiný nádech a najednou to celé působilo o hodně vážněji.

Bavil jsem se a bavil jsem se velmi dobře. Ano, nejedná se o žádné propracované, přechytračené a definující veledílo, ale svůj díl práce odvádí velmi kvalitně. Snad se další díly ponesou na podobné vlně a snad se dočkáme i vynechaného Infinity, ať už od Crew nebo v rámci UKK.

Verdikt

Spokojenost. Jedná se o zábavné, vtipné, hláskující, akční, vesmírné dílo, u kterého prožijete jeden příjemný večer, kdy si definujete, že vypnete polovinu svého mozku. Největším mínusem díla je jeho rozkouskovanost, kdy nám vydavatel (ať už mluvíme o Marvelu či Crew) utne zajímavý příběh na jeho začátku a pošle na jeho konec. Když to pominu, tak se jedná o slušnou zábavu, kterou rozhodně můžu doporučit všem, kdo mají tuto potrhlou skupinu ochránců naší galaxie rádi.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz