Ultimátní komiksový komplet: Avengers vs. X-Men

21. prosince 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet: Avengers vs. X-Men

Konečně jsme došli do cíle a máme pro vás připravenou trojrecenzi trojdílného posledního UKK z druhé šedesátky. A rovnou se jedná o velkolepou akci Avengers vs. X-Men, kde se do sebe pustí tyto dvě nejslavnější superhrdinské skupiny Marvelu. Jedná se vskutku o epický závěr této série (nebo budeme pokračovat třetí řadou?). Nebudeme zdržovat jdeme si přečíst, co si o tom myslí S4TW, jardoom a Elhonzo, hrdinové, kteří to dokázali...

Knihy Dobrovský

jardoom

Jeden příběh, tři knihy a nepřeberná spousta hrdinů. Akce, drama, smrt, nic prostě nechybí. Pokud má někdo rád velké příběhy, tohle je celkem vhodný adept. Na Hulkovu planetu to kvality nejspíš nemá, nicméně moc tomu nechybí.

Tenhle příběh nás provází celou druhou půlkou tohoto kompletu, takže asi asi tušíte, jak dlouho jsem na všechny odpovědi čekal. Vlastně, těžko říct, jestli člověk čekal na odpovědi, protože příběh je dost jednoduchý a nepředkládá otázky. Nicméně dočíst tento příběh byl opravdu těžký úkol.

Popravdě když jsem četl první část, říkal jsem si, že druhou jen založím a počkám rovnou na třetí a přečtu to najednou. Moc superhrdinské komiksy již nečtu a když už, tak se mi stejně moc nelíbí. Každopádně tento event měl něco do sebe, protože jsem se stejně nedržel plánu a četl to knihu po knize. V závěru to stejně dopadlo tak, že jsem si to chtěl oživit a přečetl to celé znovu a najednou.

Nemůžu ale říct, že by to byl až tak přesvědčivý komiks, který si byl jistý sám sebou. Ono to totiž pozvolna začne a snaží se to neustále gradovat a vyvíjet, jenže i když to graduje, na vývoj si to jen hraje. V podstatě je to dost přímočaré a postavy nijak nepostupují výše. Hloubku ten komiks nemá vůbec žádnou. Není v tom prostě nic, co by měl někdo složitě hledat. Prostě příjdete, nasednete, prožijete dobrodružství a na konci zase vystoupíte.

Ať už o tom píšu jakkoliv kritickou recenzi, i tak musím uznat, že je to jedno z těch lepších děl tohoto kompletu. Troufám si tvrdit, že kdybych neměl odpor k superhrdinskému mainstreamu, který rok od roku chrlí víc a víc braků, možná bych hodnotil ještě lépe. Nicméně zůstaňme radši trochu při zemi, než bychom se nechali unášet růžovými oblaky, pád na zem totiž může bolet.

8/10

Elhonzo

Kdysi největší tým Marvelu (X-Men) v souboji se současným největším týmem (Avengers) ? Počítejte se mnou .

Po ani nevím jak dlouhé době se UKK (musím říct že konečně) dobralo konce. A čím jiným skončit než jedním z těch lepších eventů které Marvel vyprodukoval. Spoustě eventů je vyčítáno že nemají žádný velký dopad a že finále vždy stojí za prd. No zrovna obě tyto klišé AvX obchází.

Hlavní premisa se soustředí na návrat mocné kosmické síly Phoenix zpět na Zemi. Avengers se bojí co to může pro lidstvo znamenat a Cyclops a jeho skupinka mutantů zase doufají, že pomůže mutantské rase vstát z popela. Boj se pak soustředí hlavně kolem mutantky Hope, která je novým vyvoleným hostitelem pro Phoenix a kráčí tak ve stopách Jean Grey.

Já mám tento event rád hlavně proto, že nedojde na již výše zmíněné problémy. Dopad tohoto příběhu je v Marvelu určitým způsobem cítit ještě dnes a  spoustu postav a vztahů změnil nadobro.

Do toho všeho přidejte fakt, že na tom pracovala skupinka těch nejlepších umělců co Marvel mohl nabídnout a ve finále máme jeden vázně povedený event.

V každé knize najdeme kromě hlavního eventu vždy ještě dvojici vedlejších příběhů, které se zabývají detailnějším pohledem na souboje které se stali v hlavním příběhu. Nejedná se o nic světoborného ale některé souboje jsou povedené a stihne se tam stihne dovyprávět něco, na co v hlavním příběhu nezbyl čas.

9/10

S4TW

Tak a zdárně jsme dospěli k závěru a můžeme uzavřít druhou šedesátku Ultimátního komiksového kompletu (i když už teď víme, že budeme pokračovat minimálně s další dvacítkou) a tenhle závěr se sakra povedl.

Hned z kraje řeknu, že se jedná o klasickou superhrdinskou mlátičku, kdy se proti sobě postaví dva nejoblíbenější týmy Marvelu, X-Meni a Avengers. Je zde chytlavá zápletka, která si hraje s mýtem kolem Phoenix.

Na jedné straně stojí X-Meni, kteří věří, že dělají vše nutné k tomu, aby zachovali svojí rasu. Na druhé straně stojí Avengers, kteří věří, že Phoenix nelze zkrotit a musí být zastavena dříve, než něco udělá. Ze začátku působí Avengers, na můj vkus, až moc předpojatě, a i když se mutanti (X-Meni) chovají tak, že zlepšují životní úroveň celé planety, tak je neustále provokují a tak nějak jsem měl pocit, že si v nich to zlo vydupávají.

Ale abych zbytečně nespoiloval. Líbilo se mi to, že tu opět (jako v Občanské válce) není jasné dobro a zlo, respektive strana, které by jste měli a neměli fandit. Každý má svou pravdu a vlastně se může stát, že každý sešit tak trochu změníte stranu. Navíc postava Cyclopse je zde snad poprvé úplně výborná, vlastně se Scarlet Witch nejlepší postavy.

Že je příběh výborně napsaný můžete poznat i z toho, jak skvěle fungují dialogy, které jsou plynulé a působí velmi přirozeně. Příběh ubíhá velmi svižně, což způsobuje neustála akce a souboje. Každý kniha navíc obsahuje dva sešity, které se výhradně věnují jednotlivým soubojům, což beru jako velmi dobrý bonus.

Kresba je fantastická a působí velmi filmovým dojmem. Romita Jr. mi první dva sešity úplně neseděl, ale pak se rozkreslil a dostalo to šťávu. Pak to převzal Coipel, respektive Kubert a tam už nebylo o čem, famózní práce. Mnoho celostránkových kreseb, výborně vyvedené akční souboje a závěrečná originální práce s panely dělají z tohoto eposu uměleckou extázi.

Jednoduchá, ale velmi chytlavá a zábavná akční jízda, kterou jsem si velmi užil. Důstojné zakončení druhé šedesátky.

9/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz