Tomb Raider Archivy S.2

19. prosince 2017 jardoom Diskuze (0)
Tomb Raider Archivy S.2

Akce, pistole, artefakty a bujné poprsí... to vše nabízí souborné vydání spisů Lary Croftové, která se u nás dočkala druhého velkoformátového zpracování. Lara je u nás sice stále komiksově celkem nepoznaná, ale Comics Centrum se ji snaží přiblížit nejen fanouškům této značky ale také všem ostatním fanouškům komiksů či literatury obecně, a tak po úspěšném prvním dílu právem přichází díl druhý. Je pokračování stejně dobrodružnou jízdou, jakou byl svazek první?

Knihy Dobrovský

První knihu jsem hodnotil vysoko, protože to byla povedená novinka, která skvěle vyplňuje díru na trhu. Tomb Raider je klasika a chybělo to tu stejně jako jiné komiksy, které tu nejsou a zaslouží si české vydání. Nicméně je Lara akční jízdou, která je ve velkoformátu dokonalá ve všech směrech. Od zběsilých honiček, přes nadpřirozené jevy až po lehkou erotickou přehlídku.

Někdo označuje tuhle sérii jako béčkový komiks, který nic moc nového nenabízí. Kdyby to tak bylo, nejspíš by série nebyla tak úspěšná. Pravdou je, že pokud chcete číst o hlubokomyslných otázkách a na každé stránce najít nějakou filozofickou podprahovou zprávu, není Tomb Raider zrovna pro vás.

Lara totiž sází na prsa a jednoduchý příběh s jednoduchou zápletkou. Ve zkratce jde o přesun z bodu A do bodu B, v průběhu kterého nakope Lara prdel několika svalnatým maníkům či jiným soupeřům. Jakým, to nechci vyzrazovat, ale scénáristé se nedrží při zemi a tak je toho víc. Právě to dokazuje, že tohle čtení, ačkoliv je jednoduché a nenáročné, není až tak přímočaré jak se zdá.

Druhá kniha tedy nabízí obdobný zážitek jako její předchůdce, ale opět to není až tak jednoznačné tvrzení, protože se v průběhu tohoto svazku vystřídal kompletně celý tvůrčí tým a ta změna se častokrát projevila dost okatě. Jednou si všimnete jiné kresby, jednou zase poznáte, že scénář sází na úplně jiné prvky, než v předchozí příběhové lince.

Každý scénárista staví na jiných základech ale všichni se schodnou na tom, kde chtějí Laru vidět v perfektní poloze, kterou jim nakonec výborní kreslíři vyobrazí. Nutno podotknout, že všichni kresliři umí hezky naložit s jejími luxusními křivkami.

Rozhodně budete muset zapojit více mozkových buněk než v případě první knihy, protože když se změní scénárista, budete muset přepnout a naladit se na jeho styl psaní. Nejsou to ale nijak zásadní změny, které mohou ohrozit zážitek z finálního produktu. Určitě ale sami uvidíte, že okamžitě poznáte změnu. Někomu se ale tato změna nemusí zamlouvat.

Podobné je to i s kresbou, která se sice drží standardů, které nastavila první kniha, nicméně změna je viditelná také ihned. Určitě ale zase neostrouháte a už vůbec ne, pokud hledáte více či méně odhalenou Laru.

Ta je totiž leckdy vyobrazena v dost zvláštních polohách, které občas neodpovídají tomu, čemu je vystavená nebo čemu čelí. Jednoduše řečeno, ať Lara jede pouští na velbloudech, ať se prosekává hustou džunglí, nebo ať zrovna bojuje o život, pořád je dost sexy a odhalená víc, než by možná měla.

Verdikt

Pokud někdo tvrdí, že je Lara béčkovým komiksem, tak se šeredně plete. Žádné béčko si totiž tak libový velkoformát nezaslouží. Tomb Raider je jízdou, jenž se může hrdě řadit mezi ty lepší komiksy i když je pravda, že ke špičce má daleko. Bohužel ale musím říct, že ke špičce měl první svazek trochu blíž.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku