Mýty 12: Doba temna

4. prosince 2017 Morzael Diskuze (0)
Mýty 12: Doba temna

Tak jsou tu zas. Půl roku uběhlo a další díl Mýtů obsadil pulty všech větších knihkupectví. Pomyslnou čáru, která by značila polovinu této série, jsme překročili už v květnu a nyní se blížíme docela jistě k jejímu konci. Pořád máme ale ještě před sebou pořádnou porci příběhů. Jen vás raději varuji předem, čekají nás temné časy.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Mýtov slaví i truchlí. Velký Nepřítel byl poražen a jeho Impérium rozprášeno napříč stovkami světů. Žádná válka ale není bez obětí a je třeba uctít padlé hrdiny. Vítězný entusiasmus naneštěstí Mýtovu nevydrží dlouho.

Rozdrolené císařství totiž pomalu začne trousit svá střežená tajemství a ten, který spal stovky let, se nyní probudil. Doba temna nastane během série tragédií, které Mýtov připraví o veškeré výhody a mnohem víc. Abych citoval název písničky skupiny The Ataris: The Hero Dies In This One.

O komiksu:

Ještě máte šanci. Ještě můžete s Mýty skončit v tom nejlepším, hezky v jedenáctém svazku. Dobu temna ani žádný další díl vůbec nemusíte otevírat. Nepřítel byl poražen a všichni žili šťastně až na věky. Že ne? Varuji vás, odtud už to půjde jen z kopce. No, když jinak nedáte…

U předešlého jedenáctého svazku jsem četl jisté reakce čtenářů, že první část ságy Mýtů, tzn. válka s Nepřítelem, byla docela jednostrannou záležitostí. Veškeré výhody byly na strašně našich hrdinů a válka skončila, než vůbec císařství stihlo pořádně zareagovat.

Druhá část mýtické ságy, která se dá souhrnně označit příhodným názvem dvanáctého svazku - doba temna - pak nabízí úplný opak. Těžko říct, jestli to byl Willinghamův záměr od začátku, nebo mu připadalo, že Mýty působily v době Game of Thrones jako roztomilé, bezzubé štěňátko, a tak se rozhodl přitvrdit. Nicméně onu změnu musím ocenit.

Nový záporák je opravdu jeden z nejděsivějších, které jsem ve fantasy žánru viděl. Musím u něj vypíchnout hlavně skvělou práci s expozicí. Sice se informace, jako co je záporák zač, co zrovna provádí a o co mu jde, dozvídáme jinak trapně popisnou cestou monologu, ale ten samotný způsob mi přijde geniální. Vlastně si povídá s mlčícími mrtvolami dobrodruhů, které před momentem zabil.

Nejenže tak získáváme potřebné informace, ale zároveň se nám dostane dost znepokojivé scény se silnou atmosférou. Vidíme, jakou má Pan Temný povahu, čím se baví a jak mluví. Willingham tu neskutečně krásně využil klisché padoušských monologů, které bych normálně strhal, ale tady nemůžu než pochválit.

Svazek navíc opět skvěle pracuje s tím, co umí série Mýtů nejlépe - vztahy a košatá síť charakterů. Hned na začátku vidíme, jak se celý Mýtov vyrovnává s novým residentem a jak si on sám zvyká na pozici bezmocného staříka. Konec je zas skvělý dojezd tragické události, která se dotkal mnoha životů. Čtenář má díky tomu pocit, že na všem, co se v sérii stane opravdu záleží.

Buckinghamovu kresbu tentokrát sekundovaly další tři týmy kreslířů. První kapitoly se ujal Michael Allread se svojí podle mě trochu naivní, popartovou kresbou. Vzhledem k vláčnějšímu obsahu samotné kapitoly bylo ale zajímavé alespoň zkusit na svět Mýtů koukat očima zase jiného umělce. Navíc jsem přesvědčený, že některé panely by si Andy Warhol pověsil na zeď.

Jednodušší kresba Davida Hahna, která vládla předposlední kapitole, mi seděla asi nejméně. Tlustá linka, málo detailů a jednoduché barvy vypadají, jako kdyby Mýty zabloudily do světě Čtyřlístku. To by asi normálně nebylo nic tragického, ale pro barvité, ambivalentní charaktery Mýtů se tahle kresba prostě nehodí. Obzvlášť pro tuhle dost emotivní část. No a poslední kapitolu si vzal pod křídla ostřílený matador vydavatelství Vertigo, Peter Gross, kterého známe třeba z Lucifera nebo série Mezi řádky. Gross dokonale trefil tón světa Mýtů a zároveň na první pohled poznáte, že je to jeho kresba. Ten chlap prostě moc dobře ví, co dělá.

Verdikt

Mýty pokračují v krasojízdě a rozjíždějí velkou novou kapitolu své ságy. Tentokrát už to ale zdaleka nebude taková sranda jako válka s Císařstvím. Nový záporák vyloženě pouští hrůzu a to naši hrdinové ještě pořádně ani neví, proti komu stojí. Mýty pak dál skvěle rozvíjejí vztahy mezi postavami a vy vyloženě prožíváte tuhle těžkou chvíli s nimi. Vysoký standard skvělé série s první zápletkou nikam neodešel a my se pořád máme na co těšit.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku