Nejmocnější hrdinové Marvelu 033: Shang-Chi

2. prosince 2017 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 033: Shang-Chi

Máme tu další postavu ze světa Marvelu, která asi průměrnému čtenáři komiksů moc neřekne. Já osobně jsem se s ní setkal během čtení Avengers z posledních let, ale vůbec si nepamatuji, co ta postava přesně obnáší a jestli mě zajímá či moc ne. Na druhou stranu vím, že v sedmdesátých letech, když byl obrovský boom kolem kung-fu, tak popularitu této postavy byla opravdu vysoká.

Knihy Dobrovský

Na úvod musím říct, že mě trochu mrzí, že zrovna v této knize se neobjevil žádný retro sešit či příběh. Přeci jen Shang-Chi ze sedmdesátých let byl takový menší marvelovský kult, vyšly snad už i tři omnibusy (v angličtině) z toho období, takže tam něco zajímavého na tom asi bude. Místo toho jsme dostaly dva moderní příběhy, které nejsou na představení postavy úplně ideální, ale budiž.

První příběh se odehrává během runu Pavoučí ostrov, takže stoprocentně doporučuji přečíst, aby si člověk vše správně zařadil. Příběh je fajn, hezky odsýpá, je zde plno akce, mystična a záhadnosti. Objevuje se zde Iron Fist a další nesmrtelné zbraně, takže opět doporučuji něco málo načíst (NHM Iron Fist třeba), aby jste trochu tušili, oč se jedná. 

Na druhou stranu si myslím, že pro lidi, co nemají tolik načteno se bude jednat o menší bordel a místy nebudou vůbec vědět, která bije, což je škoda a dost jim to může znepříjemnit samotné čtení. Prostě tohle není ideální příběh do série NHM. Na stranu třetí to má parádní a originální kresbu. Hodně ostrou, nejasnou s velmi temnými a výborně dokreslujícími barvami.

Druhý příběh je o trochu víc mainstreamový, dá se číst samostatně bez studování a načítání jiných děl. Je to taková pocta tomu, jak tato postava fungovala právě v sedmdesátých letech. Čili se jedná o kriminální drama, které je prodchnuté velkou mírou kung-fu, mystična a východní kultury. 

Příběh je takový průměrný, ale určitě neurazí, Shang-Chi na mě působí velmi chladně, odtažitě a já neměl moc možnost si ho nějak oblíbit. Příjemným zpestření je i účast několika hostujících známých postav, jako je Coleen či Misty. 

Kresba mi dost připomínala tu, která se objevuje v Amazing Spider-Man od Romity Jr., ale asi tak o level horší kvalita. Naopak od předchozího příběhu je taková jasnější, veselejší, ale méně originální či zajímavá. Navíc Shang na mě vůbec nepůsobí asijským dojmem

Verdikt

Komiks nepovažuji za dobrou volbu, pokud se chcete seznámit jen s touto postavou, jelikož tak nějak se předpokládá, že už máte něco načteno. První příběh mě hodně bavil, rozhodně víc, než samotný Pavoučí ostrov. Druhý byl takový neslaný a nemastný, ale rád jsem si prohloubil povědomí o Marvelu a jeho světu. Kdo je fanoušek netradičních detektivek, kde se objevuje východní mytologie a akční scény se odehrávají pouze ve stylu kung-fu a jiných bojových umění, tak směle do toho, špatné čtivo to určitě není.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku