Assassins Creed 3: Návrat domů

30. listopadu 2017 S4TW Diskuze (0)
Assassins Creed 3: Návrat domů

Co si budeme, se značkou Assassin’s Creed je to všelijaké. Videohry začaly velmi dobře a vydobyly si slušnou pověst, ovšem s postupem času začala značka pomalu, ale jistě upadat. To se naštěstí s posledním dílem změnilo, čemuž pomohla i roční pauza. Film, ten skončil nevalně, úplný průšvih to nebyl, ale díru do světa rozhodně neudělal. Knížky taky žádná velká sláva. Nás ovšem zajímá komiks.

Knihy Dobrovský

No a s komiksovou sérií to bohužel je snad úplně nejhorší. Po prvních dvou dílech jsem měl již hůl opřenou o své koleno a chtěl jsem lámat, ale řekl jsem si, že takováto značka by si zasloužila ještě jednu šanci, tak jsem hůl vzal a na chvíli ji odložil do kouta. Teď mohu říct, že jsem rád, že jsem se takto rozhodl.

První dva díly byly pro mě velkým utrpením a fakt se jednalo o podprůměrné komiksy, které bych nedoporučil ani fanouškům série. Třetí díl se ovšem značně zlepšil a konečně se jedná o obstojný komiks, který rozšiřuje svět Assassin’s Creed. Nebudu tu tvrdit, že se série najednou z podprůměrného hodnocení vyhoupla na výsluní a ve třetím díle se stala skvělým komikse, to rozhodně ne, ale poprvé jsem po dočtení nebyl otráven a docela se těšil na pokračování.

Příběh pokračuje tam, kde skončil předchozí díl. Asasíni se spolčují s organizací Erudito, aby společně čelili nebezpečným templářům, kteří chtějí rapidně změnit svět. Tajný ostrov Erudita je objeven templáři a nastává rychlá a nečekaná invaze, kde přijde jedna důležitá postava k úhoně.

Charlotta (bratrstvo) a její babička (Erudito) jsou důležitými pojítky mezi oběma organizacemi a právě na nich bude záležet, jak se bude spolupráce vyvíjet dál. Tento díl se většinu svého času věnuje současnosti, ale nebojte se, dostane se i do minulosti a opravdu to stojí za to.

Tentokrát se podíváme do Florencie v letech 1515-1516 (ti, co hráli videohru již teď něco tuší). Hlavní postavy z tohoto období jsou konečně povedeně charaktery. Giovanni Borgia a Hiram Stoddard jsou mladí asasíni, kteří dostanou důležitý úkol, aby získali další kousek Ráje. Soupeření mezi těmito dvěma mě neskutečně bavilo a jsou to první dvě postavy, které mě v této komiksové sérii chytly.

A aby toho nebylo málo, tak se zde konečně objevuje někdo z herní série a není to nikdo menší než samotný Ezio Euditore, navíc je tu i Michelangelo. Tohle mě skutečně hodně potěšilo a jsem rád, že se konečně povedlo autorům udělat správný krok a využít i herní sérii. Celá tahle výprava do minulosti slouží k tomu, aby se Charlottě povedlo znovu kontaktovat Consuse a odhalit, co stojím za projektem Fenix.

Jo, konečně mi přišlo, že hlavní zápletka dostává trochu smysl a má nějakou šťávu. Historické části nemám opravdu co vytknout, jelikož se zde objevují kvalitní a zajímavé charaktery, zápletka je zajímavá, nechybí dynamická akce, ani skvělý hosté v podobě Ezia a Michelangela. Příběh velmi svižně odsýpá, většinu času se věnuje současnosti a poprvé to necítím jako mínus, jelikož se konečně trochu tato část povedla. Charlotta je sice pořád nesympatická, ale už je to o něco méně.

Vztahy mezi postavami jsou pořád lehce prapodivné, především reagují přehnaně a nesmyslně, aby se vzápětí zase situace vrátila do starých kolejí. Občas mi přijde, že autoři se prostě snaží za každou cenu šokovat, ale už nedokáží s emocemi pracovat tak, aby to vyznělo přirozeně.

Kresba není sice žádná sláva, obličeje postav působí neskutečně toporně a ty výrazy jsou až směšně, ale akční scény se povedly a souboje působí živě a uvěřitelně. Je to taková ta obyčejná, ale koukatelná kresba, která neuchvátí, ale ani neurazí.

Jak jsem řekl, poprvé se mi u této série po dočtení nestalo, že bych byl vysloveně otrávený z toho, co jsem právě přečetl a dokonce jsem zvědavý, jak to bude pokračovat dál. Navíc velkou jiskru naděje u mě vzbudilo to, že další díl má na starost úplně nový tým. Současnému týmu se na závěr povedlo sérii úplně nepohřbít, ale další tým bude čekat ještě velký kus práce, aby se komiksové zpracování Assassin’s Creed dalo považovat za dobré.

Verdikt

Zatím se jedná o to nejlepší, co jsme měli možnost v komiksu ze světa Assassin’s Creed číst. Pořád to sice není zdaleka značka “ideál“, ale konečně ve mně vzkřísila jiskřička naděje, že se série bude někam posouvat a já se na ní snad i budu těšit. Nechci předbíhat, pořád moc nevěřím, že se to vyhrabe z průměru, ale teď tomu aspoň chci dát šanci.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku