Ultimátní komiksový komplet #116: Captain America a Falcon: Mentabomba

23. listopadu 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #116: Captain America a Falcon: Mentabomba

Závěr druhé šedesátky Ultimátního komiksového kompletu nám prostě nechutná. Přeci jen retro je retro a takhle ve velkých dávkách i ti větší fanoušci dokážou být dřívější naivitou (místy i třeba debilitou) otráveni. Takže se nezlobte, že to z nás trochu leze jak z chlupaté deky. I to je jeden z důvodů, proč jsme se rozhodli lehce rozdělit síly a další dvě recenze UKK budou pouze dvojrecenze a oblíbené trio spojí síly až na závěrečnou velkolepou akci Avengers vs. X-Men. Dnes nás ovšem čeká Captain America a Falcon v podání Jacka Kirbyho…

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Já vím že už se blížíme do finále, ale začínám být vážně profesně unaven materiálem. Věřím že to ve skutečnosti asi vůbec není špatný komiks. A být i dobře naladěn tak si myslím že bych si ho užil. Ale tentokrát se mi Kirby do noty moc netrefil.

Ano po stránce kresby je to pořád super. Kirbyho styl se mi prostě líbí, a ano dnes (a asi tehdy) už to samozřejmě vypadá hrozně oldschool, ale v tom je právě alespoň pro mě to kouzlo. Pořád perfektně zvládá zvěčňovat různé scenérie, velké bitevní vřavy (jeho dvojstránky a jednostránky jsou boží) a vymýšlet vzhledy všech možných i nemožných strojů. Co mi trochu vadilo jsou obličeje v některých scénách. Občas člověk vypadal že se fakt diví až moc.

Po stránce příběhu se to celé točí okolo tajného spolku který se snaží zničit Ameriku na dvousté výročí její založení (dobře vypočítané i na dvousté číslo Capovo série). A nutno říct že Kirby je zkrátka lepší kreslíř než scénárista. Není to vyloženě tragické, ale moc mě to do děje nevtáhlo. Nevím jestli to bylo překombinovaností celého děje a nebo mi přijde že v poslední době čtu  asi už pátý příběh (a možná i s Capem) kde v pozadí stojí nějaký tajný spolek. Dialogy jsou vcelku lidské, ale je tam prostě pořád moc zbytečného textu kolem a ke konci jsem se přistihl že už čtu vážně jen dialogy. Nerad uznávám ale ke konci se mi to začalo líbit víc.

Jindy bych hodnocení asi o dva bodíky i zvednul, ale tentokrát jsem se na to fakt necítil.

5/10 

S4TW

Průměrné retro, které mě v podstatě ničím moc nenadchlo. Od autor Kirbyho kalibru bych totiž čekal mnohem víc.

Tak za prvé kresba je fakt spíše podprůměrná, když při hlédneme i na dobu, v jaké komiks vyšel. Když si vezmete Kirbyho komiks z roku 1961 a 1975 tak tam neuvidíte snad žádný progres, což je prostě špatně a nevím, jestli to byl jen současný pocit, ale ta kresba se mi nelíbila. Hranaté linky, nepřirozené výrazy postav, mdlé bojové scény a žádný osvěžující prvky.

Po stránce příběhu to není až taková bída, ale je to takový průměr. Nápad je sice fajn, kdy se vytvoří nová elita, která chce nastolit nové pořádky v USA a Cap s Falconem to musí zachraňovat, to vše se odehrává na pozadí dvoustého výročí vyhlášení nezávislosti. Všeho je docilováno mentální bombou, která ovládá, respektive ovlivňuji mysli lidí tak, že začnou šílet, vraždit, rabovat. S tím nemám vůbec problém, naopak je to fajn nápad.

Ale to samotné podání je nuda. Chybí tomu překvapivé vývoje, šokující situace, odhalovaní tajemných záporáků, prostě celkově od začátku máte jasně dané jak to asi bude a tak to v podstatě je.

Do toho připočtěte blbosti jako jsou souboje na skateboardech, skalní troly v USA apod. a máte celkem zbytečně zabitý potenciál. 
Jak říkám, je to čistý retro průměr, se zajímavým nápad, velkou spoustou soubojů, ale horším podáním, na svou dobu podprůměrnou kresbou a hlavně špatnými, nicneříkajícími záporáky.

5/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz