Bojový anděl Alita 1: Zrezivělý anděl

22. listopadu 2017 jardoom Diskuze (0) 2 palce
Bojový anděl Alita 1: Zrezivělý anděl

S mangou se tento rok roztrhl pytel. Crew se opět ukázala a po první velmi očekávané klasice jménem Ghost in the Shell představuje další historicky úspěšnou mangu, díky které se na žánr zvaný Kyberpunk začalo nahlížet zase o chlup jinak. Vítejte ve světě, ve kterém objevíte kouzlo života a nakonec sami usoudíte, že je toto kouzlo jenom klam.

Pokud jde o hloubku díla, manga je do jisté části příkladným médiem. Autor se vždy snaží dobře pracovat s emocemi, motivací a vším, co vás u čtení ohromí a připoutá ke knize. Alita je určitě známá všem, kteří máte co dočinění s mangou nebo komiksem. Její jméno ji opravdu předchází a hodně z váš již o tomhle počinu mnoho slyšelo.

Možná také proto došlo konečně i na český trh a tak se tahle kyberpunková legenda ocitla u nás. Člověk by si možná řekl, že je již pozdě a téměř 30 let starý počin už nám nemůže nic moc ukázat, ale zdá se, že opak je pravdou a ukáže víc, než její daleko známější žánrový sourozenec Ghost in the Shell, který zde vyšel v první půlce tohoto roku.

Alita je od začátku daleko lepší. Je to citlivější dílo, které nikam nespěchá a pomalu vás nechá seznámit s postavou, příběhem a vším, co jí knihou doprovází. To ale neznamená, že by to bylo nudné čtení bez špetky akce. Akce je tu dost, ale celkově je akce dobře do děje zapracovaná a tak vám nepříjde, že je ji moc, nebo málo. Vše je vyvážené, je to prostě sympatičtější už od první strany a vůbec se nemusíte snažit koukat na to očima tehdejší doby, což člověk u "konkurenčního" Ghost in the Shell, musel.

Nerad shazuji jedno dílo na úkor druhého ale Alita je oproti GitS daleko lépe postavený dílem. Možná se tak děje jen díky tomu, že jsem byl z filmu malinko zklamán a maximální očekávání následně nenaplnila ani manga, ale ať je to tak, či onak, názor neměním. Jukito Kiširo pracuje lépe s dějem, s každou postavou i každou podprahovou myšlenkou, která vás v souvislostech napadne.

Také kresba je líbivější. U mangy mám občas problém s kresbou, když se nevyznám v tom všem zmatku hlavně při bojových a akčních scénách. Občas prostě nejde poznat, co se v panelu děje. V tomhle jsem například hodně kritizoval All you need is Kill. Alita je jiná, vše je přehlednější, daleko jednodušší a zmatek vás tím pádem rozhodně nečeká.

Tohle dílo prostě konečně jednoznačně ukázalo, že manga na náš trh opravdu patří a tyhle kultovní série, ačkoliv jsou dosti staré, prostě mají co nabídnout i dnešním čtenářům. Alita je jeden ze základních kamenů kyberpunkových mang a pokud tady máme novinku jako Útok titánů nebo velmi zvláštní hororový počin Ryby, tak zde nesmí chybět ani základní stavební pilíř scifi.

Verdikt

Závěrem už stačí říct jen to, že pokud stále přemýšlíte, zda do mangy jít či nikoliv, nevím co jiného už vás může přesvědčit. Za mě je tohle totiž nejlepší manga roku 2017 a bádám, zda jsem vůbec do teď něco lepšího četl

9/10
Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší a zároveň největší komiksové nakladatelství v ČR. Už mnoho let poskytuje českým čtenářům světové komiksy česky a vydává svůj vlastní magazín Crew2 zaměřený na budování povědomí čtenářů o komiksech. Do pozornosti veřejnosti se také každoročně dostává svým vlastním festivalem Crwecon.

Pokud se Vám článek líbí, dejte palec nahoru.

Celkem 2 palce
RATing autora 24.9%

To se libí - spiderbat, erini22

O autorovi

jardoom
jardoom

Lidé nechápou, proč v dnešní době čtu knihy. Smějí se mi, že nežiji svůj život a hledím na cár papíru. Jenomže neví, že to dělám proto, abych během svého života stihl prožít životy tisíců.