Skalpy 07: Rezervace v rytmu blues

20. listopadu 2017 S4TW Diskuze (0)
Skalpy 07: Rezervace v rytmu blues

Co se dá ještě víc říct o této sérii? Nestačilo by vám, kdybych prostě napsal, že se dle mého názoru jedná o nejlepší komiksovou sérii, která v českém vydání vychází? No, dobře, možná “jen“ o jednu z nejlepších, jelikož jsem opravdu nečetl všechno, a tak bych nerad některému dílu křivdil. Předpokládám, že nestačilo a tak jdeme chválit dál.

Knihy Dobrovský

Hned na úvod musím říct, že se zatím jedná o nejklidnější díl. A ono je to ve finále ku prospěchu věci, neboť se Aaron pomalu, ale jistě blíží k velkému finále, u kterého nemůžeme pochybovat o tom, že bude kur**sky drsné, tudíž je dobře nechat čtenáře trochu nadechnout.

Vlastně když nad tím tak přemýšlím, tak tenhle klidnější díl je i bez tohoto pravidla fakt skvělý. Nejsilnější stránkou této sérii je totiž to, že všechny postavy jsou naprosto uvěřitelné a jejich lidská dramata (ať menší či větší) budete číst se zatajeným dechem.

Tohohle skvělým příkladem je hned první sešit, ve kterém se odehrává obyčejné, u jiných autorů by se jednalo o nezajímavé, drama dvou bezvýznamných indiánů, kteří se předtím ve Skalpech vůbec nevyskytovali. A já to hltal jako blázen, přitom se tam řeší pouze jejich sociální a zdravotní situace, absolutně obyčejná zápletka (no dobrá, letadlo na barák jen tak někomu nespadne, ale ve finále to nehrálo vůbec zásadní roli a nebylo to gró příběhu).

Po tomhle sešitě jsem si uvědomil, že je úplně jedno o čem Aaron píše, ale hlavní je, že to píše právě on a svým stylem, ve kterém se mu nikdo nesnaží svazovat ruce. O to větší pumelice pro mě byl hned druhý sešit, který tímto oficiálně zařazuji mezi nejlepší této série vůbec, ve kterém hraje hlavní roli Šunka a mi se o něm dozvídáme jeho obrovské osobní tajemství, které ho donutí udělat něco jemu tak vlastní. Vůbec celý vývoj tohoto sešitu je tak moc Aaronovský, že každý jeho fanoušek si ho bezpochyby užije. A není pochyb, že se výsledky Šunkovi práce ještě projeví v dalších dílech.

Jason nám servíruje dva nově, a neméně zajímavé charaktery. Jedním je válečný veterán, jehož ohromné štěstí se věčně obrací proti němu a vypadá to, že bude hrát velmi důležitou roli v Dashiellově příběhu. Neméně důležitý bude i jeho otec, kterého jsme měli konečně tu čest poznat.

Tohle by bohatě stačilo a jednalo by se pořád o výborný díl, my ovšem dostaneme ještě jednu lidskou nálož v podobě příběhu, který se věnuje Carol a Dashiellovi a jejich nenarozenému potomky. Tohle je další krásným příkladem, jak malá zápletka Aaronovi stačí, aby dokázal napsat drama té nejvyšší kvality. Závěrečný sešit, který se odehrává na velmi malém prostoru je zase něco nového, čím mě tato sérii opět (a určitě ne naposled) dostala.

Jak jsem jednou už zmiňoval, tento díl mě definitivně utvrdil v tom, že mi je vlastně jedno o čem autor píše, hlavně že píše, a že píše tak výborně. Dobrá, přiznám, že kdyby se v hlavním příběhu vůbec neposouval a jen přešlapoval na místě, tak bych to taky asi dlouho nedokázal akceptovat, ale to se rozhodně neděje. Autor pouze trochu ubral na plynu, ubral násilí, ale naopak přidal obyčejná dramata a ještě více nás sblížil s hlavními hrdiny.

Postavy a styl psaní jsou prostě ty nejsilnější stránky této série a jsou zde dovedeny k dokonalosti. Já se jednoduše nemohu tohoto komiksu nabažit a každý další díl mě utvrdí v tom, že čtu opravdové veledílo.

Ale abych nekřivdil kreslířům, tak musím uznat, že i jejich práce je naprosto famózní a velmi pomáhají dovytvářet takovou tu hutnou, nepříjemnou a depresivní atmosféru, která z každé jednotlivé stránky vyzařuje. Guéra je pořád top a hned poznáte, kdy vezme do ruky tužku zrovna on, ale ani jeho dva sekundanti mu ostudu rozhodně nedělají.

Verdikt

Nevidím jediný, byť ten nejmenší důvod, proč tuto sérii nečíst. No dobře, pokud je vám méně než patnáct let, tak nejspíš nesplňujete věkové minimum, ale to už nechám na vás či vašich rodičích. Tohle je ideální příklad toho, že komiks skutečně není jednoduchá zábava pro malé děti, kde se to hemží suprákama v elasťákách. Ještě jednou a naposled: tohle je nejlepší komiksová série, kterou v současnosti čtu a tento pocit trvá již 3 roky!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku