Mé aktuální čtení #31: Rasputin

17. listopadu 2017 jardoom Diskuze (0)

The voice of the Dragon

Mé aktuální čtení #31: Rasputin

Občas se stane, že komiksová série zahýbe světem natolik, že se nenasytní mocipánové snaží z těchto úspěšných děl vytřískat ještě více peněz. Proto často vznikají různá přímá či nepřímá pokračování, která moc nehledí na kvalitu, a jen ždímají chechtáky díky tomu, že na obálku natisknou logo hlavní série. Platí to samé o Hellboyově prequel spinoffu jménem Rasputin, který na svém coveru nese ono pověstné "From the pages of Hellboy"?

Knihy Dobrovský

Rovnou odpovím, že nikoliv, stejně jako všechno co je s Hellboyem spjato. Tohle zní jako hodně zaujaté tvrzení, ale věřte, že jako někdo, kdo má Hellboye křížem krážem načteného, si tohle mohu dovolit prohlásit. Rasputin nesplnil to, co jsem očekával, ale dopřál mi jiné potěšení, se kterým jsem vůbec nepočítal.

Předně musím říct, že hodnotím jen první sešit, který vyšel teprve pár dní zpět. Abych komiks představil, tak bych měl dodat, že je tohle první díl pětidílné minisérie, která pojednává o spiknutí, do kterého je namočená Třetí říše a Rasputin, muž o kterém se tvrdilo, že je mrtev. Toto spiknutí má zanedlouho na planetu přinést samotného Anung un Rama, jenž má naplnit svůj osud a zničit svět.

Komiks ale Rasputina prozatím moc nepředstavil, je to spíše o profesoru Bruttenholmovi, který je mladý, zvědavý a snaží se angažovat. Předně je zde dost vidět, že komiks nabízí pohled na Hellboyovy pozemské otce Rasputina a Bruttenholma, kteří ho v budoucnu ovlivní nejvíce. Opět zde vidíme hloubku příběhu, sílu myšlenky a vážnost daného tématu. 

Ačkoliv jsem řekl, že v komiksu vidíme spíše amerického okultního vyšetřovatele Trevora Bruttenholma, je Rasputin cítit z každé stránky, z čehož je patrné, že je jeho nepřítomnost stejně důležitá jako přítomnost. První sešit díky tomu naznačuje, že takhle minisérie bude o válce mezi dvěma nejzásadnějšími charaktery Hellboyova života.

Jde vidět, že pokud se jedná o zrod tohoto kultu, nechtěl nechat Mignola nic náhodě a tak dostáváme opět v příběhu něco, co nemůže zklamat. Možná by se dalo říct, že je to trochu sázka na jistotu, ale to uvidíme a vyhodnotíme až v dalších sešitech.

Kresba Chrise Mittena se drží daleko od Mignolova stylu, nebo celkově od toho, na co jsme u tohoto komiksového světa zvyklí. Mitten tomu dal lehký nádech noiru a historicky poprvé jsem nepoznal, že barvy komiksu měl na starost mnou milovaný Dave Stewart. Možná to ale bylo tím, že příběh komiksu není zahalen do temnoty, ale odehrává se zatím na místech, kde Stewart nemůže používat tmavě laděnou paletu.

Verdikt

Rasputin je komiksem, který opravdu nečerpá z Hellboyova jména ale naopak ještě více upevňuje základy, na kterých je tento kult postaven.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz