Americká liga spravedlnosti 1: Nejnebezpečnější hrdinové světa

15. listopadu 2017 jardoom Diskuze (0)
Americká liga spravedlnosti 1: Nejnebezpečnější hrdinové světa

Liga spravedlnosti se u nás v rámci New52 dočkala již čtyř knih. První dvě jsou celkem dobré a dají se číst bez hlubších znalostí, třetí už je hodně spojená s Aquamanem a je dobré jej mít načteného, ale čtvrtá kniha, ta byla hodně zmatená a jak se ukázalo, český trh takové knihy nezvládne, protože zde nevyšel ani zlomek toho, co potřebujete vědět k tomu, aby vám vše v knize dávalo smysl. Je na tom Americká liga spravedlnosti podobně?

Knihy Dobrovský

Ano je, což je škoda, protože BB/art opět sáhl po svazku, který je sice z globálního hlediska možná fajn, ale fajn nebude, pokud nebudete mít načteno. Kde si má čtenář dočíst informace, které potřebuje k tomu, aby mohl tohle pochopit?

Nechci komiks jen kritizovat, protože je vlastně i fajn, že tohle BB/art vydal, jelikož nám tímhle nabízí pokračování Sítě, i když nepřímé. Komiks JL: Síť, který byl bez znalosti jiných sešitů, které zde nejsou dostupné, zmatený, je nyní rozšířen o tento komiks, což je super, ale většina lidí vlastně neví, že tento komiks obsahuje několik sešitů, které příběh ze Sítě rozšiřují.

Super ale není to, že ačkoliv jsou události ze Sítě spřažené s událostmi z Nejnebezpečnějších hrdinů světa, pořád toho nevíme tolik, aby tohle celé dávalo smysl. K tomu bude muset BB/art vydat ještě pár knížek, které nám tohle celé osvětlí a začne to do sebe zapadat.

Já si právě kvůli nepochopené Síti na netu zjistil, co všechno musím načíst a zjistil jsem, že se jedná o jeden velký event, a tyhle dvě knihy jsou jeho kostrou. Pokud ale chcete odpovědi, buď sáhnete na čtení v originálu, nebo čekejte a doufejte, že tohle BB/art vydá.

Teď už ale dost o kontinuitě a dírách na českém komiksovém trhu New52, a pobavme se o tom, jaký je příběh, kresba a komiks celkově. Příběh, ten nabízí pár zvratů, umí překvapit, ale v mnoha směrech také dost unudit.

Pročítáte se knihou a ono vás to vlastně i baví. Geoff Johns postavil DC komiks na nohy, to se mu nedá upřít. Začalo to restartem New52, který se celkem povedl, i když měl spoustu much, a konče Rebirthem, který nyní probíhá.

Nicméně Johns, nynější zachránce DC to vlastně častokrát hodně přežene a tohle je malinko vidět i v téhle knize. Ukazuje se totiž, že ačkoliv chce Johns přinést do DC hlubší smysl všech příběhů, je to hlavně akční scénárista, a tak se většina jeho práce topí v přemrštěné akci, která je všude. Jasně, proč číst superhrdinský komiks než kvůli akci, ale ono zase všeho moc škodí.

Do pátého sešitu si knihu celkem užíváte, je plná akce, neklade nároky na znalosti a užíváte si kresbu, kterou Finch v DC zvládá bravurně. Pak přichází na řadu Válka velké trojky, a to už začínáte přemýšlet o tom, že čtete úplně jinou knihu, protože se změní jak scénář, tak příběh. Doslova vyskočíte z rozjetého vlaku a naprosto rozmlácení se snažíte ze všech posledních sil nasednout do Pendolina v plné rychlosti.

Verdikt

Pokud jste fanoušek New52, pokud vás čekání na další komiksy z tohohle vesmíru neomrzelo a pokud máte trpělivost s tím, že vlastně nechápete o čem čtete, tak si knihu užijete. Věřím ale také, že tohle je další kniha, která odradí minimálně začínající čtenáře.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku