Rocket: Chlupatý a nebezpečný

15. listopadu 2017 S4TW Diskuze (0)
 Rocket: Chlupatý a nebezpečný

Strážci galaxie si už vybudovali velmi slušné jméno a dalo by se říct, že se zařadili po bok velké dvojky Avengers / X-Men. Jejich popularitu odpálily především velmi úspěšné filmy. No a co si budeme nalhávat, nejoblíbenějšími členy této skupiny je dvojice Rocket Raccoon a Groot. Nejspíš je to tím, že se jedná o velmi netradiční postavy (mýval a strom). A my máme takové štěstí, že hned po komiksu Strážci galaxie nám Crew servíruje sólovku Rocket Raccoona, kde mu zdárně sekunduje právě Groot.

Knihy Dobrovský

Pokud postavu Rocketa vůbec neznáte, o čemž silně pochybuji, tak vám ho ve zkratce představím. Jedná se o jediné zvířátko v týmu Strážců. Vlastně je to asi největší hrdina z řad zvířat u Marvelu. Je to mýval, ale nejvíc nesnáší, když ho někdo označí za mývala. Jeho nejlepší kamarádem je strom (jak příhodné pro mývala) Groot. Má rád ženy, ale ještě radši má rád pořádné kulomety, bazuky či jiné přístroje epické destrukce. Vtipy a hlášky jsou jeho denním chlebem. No a až donedávna si myslel, že je jediný svého druhu.

Příběh začíná tím, že se nás milý mýval dozví, že je na něj vydán zatykač za vraždu, vlastně několik vražd. Dobrovolně se nechá zatknout, aby tomu přišel lépe na kloub. Postupně zjistí, že se jedná o někoho, kdo vypadá přesně jako on (jestli je to skutečně někdo jeho rasy, to nebudeme prozrazovat). Do toho se dostává zápletka s jeho bejvalkama, které mu jeho podvody také nechtějí darovat.

Poslední dva sešity jsou jednodílné příběhy. V prvním nám bude vyprávět Groot své dobrodružství s Rocketem, přesně, jak je u něj zvykem, vystačí si pouze se třemi slovy – “Já jsem Groot.“ Osobně považuji tento sešit za nejpovedenější a nejvtipnější, i když v tomhle případě by skutečně opakovaný vtip nebyl vtipem, ale jako jeden sešit – paráda.

V posledním sešitě se nejmenší člen Strážců vydá pomoct příteli svého přítele a zachrání bojové roboty ze spárů zlých emzáků.

Tenhle komiks je jednoduše jedna velká nadsázka. Tady není radno brát něco vážně. Nejvíc mi to asi připomínalo komiksy s Lobem. Prostě takhle nějak by to vypadalo, kdybyste si vzali LSD a snažili se vymyslet různé mimozemšťany, cizí planety či zbraně. O ujetém pojetí svědčí například vesmírné auto, které je celé vyrobeno mořských potvor.

Humor se tu na vás valí s každé stránky. Bohužel se jedná o ten styl humoru, který zdaleka nemusí každému sednout. Mě osobně téměř vůbec nesedl, a jestli jsem se za celou knihu dvakrát zasmál, tak to je maximum. Těžko se to dá úplně vyčítat, jelikož každý máme tu hranici vtipnosti a nevtipnosti posunutou úplně jinde, ale u mě tento humor hraničil dost s trapností a přirovnání k Lobovi tu v tomto případě sedí. Když se chci zasmát, tak raději sáhnu po Deadpoolovi.

Co se naopak extrémně povedlo, je kresba, která je neuvěřitelně veselá a zábavná. Hýří barvičkami, psychedelickými výjevy a úplně z ní sálá ta nadsázka. Kresba mi na celé knize přišla vlastně nejsrandovnější a to myslím v nejlepším slova smyslu.

Musím tu zmínit ještě dvě velké pochvaly. Jedna směřuje k parádním barvám, které podtrhly ulítlost samotné kresby, takže děkuji panu Beaulieuovi (pěkný jazykolam) a také musím poděkovat pánům z Crew, kteří se nebáli a výborně přeložili “zvukové efekty“.

Komiks je prostě ztřeštěná bláznovina, která někomu svým humorem může absolutně sednout, někomu sedne o něco méně, ale rozhodně si nemyslím, že by to pro někoho byl úplný propadák. Jestli máte rádi humor a nadsázku, tak není důvod tento komiks nezkusit. Minimálně kresba vás musí uchvátit, jelikož se jedná pro mě asi o nejlepší karikaturní kresbu, co jsem u Marvelu zatím viděl. Příjemná oddechovka na jeden večer.

Verdikt

Jedná se o komiks, který nejspíš perfektně vystihuje samotnou podstatu postavy Rocket Raccoon a vlastně i Groota. Tyto charaktery prostě musíte brát s velkou dávkou nadsázky a to je přesně to, co tento komiks dělá. Je to jedna velká komiksová nadsázka, která se snaží o jistý druh humor, který zrovna mě nesedl, ale tohle se mi vždy dost těžko vyčítá. Naopak kresba mě absolutně pohltila a už jen kvůli ní si musím přečíst i další díl a třeba se tam opět najde taková perla, jako byl díl, kde vyprávěl Groot příběh malým emzáckým skautíčkům.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku