Baltimore 1: Morové lodě

9. listopadu 2017 jardoom Diskuze (0)
Baltimore 1: Morové lodě

Od chvíle, co Comics Centrum oznámilo Lorda Baltimora, jsem netrpělivě čekal, co se z téhle nové Mignolovky vyklube. Člověk jen velmi těžko hledá náhradu za Hellboye a Ú.P.V.O.. Pokud tyhle dva tituly milujete stejně jako já, nic vám pak nepřijde dost dobré. 

Knihy Dobrovský

Jasně, mám hodně oblíbených sérií a častokrát jsem také nucen se začíst do průměrných děl, ale vy, jenž jste mými pravidelnými čtenáři, jistě víte, že Mignolaverse je mého srdce šampión, takže to jiné komiksy mají těžké, protože je srovnávám s tím nejlepším.

Proto jsem také doufal, že zde konečně vyjde něco, co zaplní díru v srdci, kterou mi tam nechal Hellboyův konec a dlouhá pauza od Ú.P.V.O.. Lord Baltimore, ačkoliv je to dílo právě autora Hellboye, to neměl lehké a já mu při čtení nic nedaroval. Četl jsem pomalu a pozorně, hledal jsem v tom vše, co jsem doufal že najdu, a snažil se najít i to, v co jsem ani nedoufal.

Rovnou se přiznám, že ačkoliv jsem o knižním počinu Mignoly a Goldena (Statečný cínový vojáček a Vampýr) věděl už dávno, nemohl jsem se k němu přemluvit. Jakmile ale nakladatel oznámil, že vydá komiks, ani chvilku jsem neváhal, knihu koupil a za víkend ji přelouskal. Chtěl jsem být připravený, chtěl jsem vědět, do čeho jdu.

Po rozečtení komiksu jsem pomalu přicházel na to, že dostávám přesně to, co mi kniha písmenko po písmenku dopřávala. Jenomže kniha samotná mě moc o svých kvalitách nepřesvědčila, což ale neznamená, že nebyla dobrá. Spíše jsem čekal víc.

Někde ve třetině komiksu, když se příběh začínal rozjíždět, jsem začal objevovat věci, které jsem potřeboval vidět. Začal jsem v tom poznávat milovaného Mignolu, začal jsem v tom poznávat tu nápaditost a originalitu. Rázem jsem uviděl myšlenku, což mé pozorné čtení změnilo ve zběsilou jízdu za poznáním, jízdu, která mě měla dopravit za nepoznaným.

Mistrovské dílo hororu to není, nicméně si nemyslím, že by to nemělo šanci stát se jím. Nejdřív se musíte chytit příběhu, udělat si k němu pouto a pomalu se rozečíst. Až pak to na vás autor může vybalit vší silou, a přesně tohle myslím, že příště nastane.

Z toho, co zatím vidím je zřejmé, že představivost autorů je rozsáhlá a tohle je jasné už z toho, co víme že mají za sebou. I tak nyní tasí jeden skvělý nápad za druhým. Tyhle motivy jsou z těch nejtemnějších hlubin hrůzy, jsou o krvelačných upírech, zombí, moru a zlu, které se nezastaví před žádnou překážkou.

Tohle bylo menší seznámení, doplněné o porci krvelačné akce. Příběh byl spíš jedním velkým flashbackem, aby čtenář poznal motivaci hlavní postavy. Charakter se tímto začal zdát zajímavějším, než by tomu bylo v případě, že by celou knihu kosil jednu příšeru za druhou. Žene se za pomstou a jeho duše je plná zloby.

Příběh zasazený na začátek 20. století je tedy temný už tím, kdy se odehrává. Doba to nebyla jednoduchá, poválečná situace také ne, právě tohle dodává příběhu ještě hutnější atmosféru, která umocňuje zážitek a čtenáře usadí ještě hlouběji do křesla.

Kresba Stenbecka je jiná než Mignolova nebo Fegredova. Je ale věrná jeho temnému stylu, což podtrhují i barvy Dawea Stewarda, bez jehož velmi omezené palety barev, na které převládá černá v mnoha odstínech, by prostě nebyl horor hororem.

Stenbeckův styl bych zařadil někde mezi Mignolu a Powella. Od Mignoly převzal právě onu hru s černou a stíny, do kterých halí většinu panelu. Od Powella zase přebral jednoduchost, a hlavně jeho noirový nádech. Spolupráce Mignola a Stenbeck je navíc již odzkoušená, mnozí jistě víte, že právě Stenbeck již kreslil také Mignolova Witchfindera. Po vizuální stránce tomu prostě nic nechybí a fanoušek dostane vše, co od hororu může očekávat. 

Verdikt

Závěrem snad jen dodám, že vy, kteří se rádi noříte do temných příběhů plných krve a běsů, se v tomhle díle ztratíte a jen horko těžko se z něj dostanete zpět do reality. Tohle je totiž čtení, které má duši, duši, kterou tam otiskl sám Mignola.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku