Ultimátní komiksový komplet #080-081: Amazing Spider-Man - Pavoučí ostrov

9. listopadu 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #080-081: Amazing Spider-Man - Pavoučí ostrov

Dnes již můžeme scénáristu Dana Slotta zařadit mezi ty umělce, kteří dokázali s postavou Spider-Mana nevídané kousky a o něco posunuli hranice této postavy. Slottův run na této postavě je vskutku velmi dlouhý a vlastně ho píše ještě v době, kdy píši tato slova. Pavoučí ostrov patří mezi jeho první velké příběhy, které sepsal pro Péťu. Ultimátní komiksový komplet si zřejmě tohoto komiksu váží natolik, že mu věnoval dvě čísla. Jestli dílo si dílo získalo srdce našich recenzentů, to se dozvíme právě nyní.

Knihy Dobrovský

jardoom

Spider-Man je asi jedním z prvních superhrdinů, které jsem jako dítě vnímal. Zrovna v té době byl všude ten zpropadený Spider-Manský animovaný seriál na FOX KIDS a já na něj vlastně myslím do teď jako na nejlepší Spider-Manský počin všech dob.

Ačkoliv je tohle dost nostalgická věc, všechny ostatní Spider-Manovské věci tak nějak srovnávám s tímto, a pokud se tomu něco blíží, tak je to OK. Pavoučí ostrov je OK, jenže něco málo much to stejně mělo.

V komiksu se tohle OK hodnocení dostálo snad jen Straczynskimu, který mě bavil, a to hlavně proto, že se Spider-Manem dokázal víc než kdokoliv jiný. Tyhle novější Spider-Manovské komiksy jakoby už nemají duši, ale Pavoučí ostrov je výjimkou.

Tenhle Spider-Man měl zajímavé postavy, skvělý vývoj děje, celkem dobrou zápletku (o tom bych mohl vést debaty celé hodiny), a hlavně je to akční a strašně vtipné.

Spideyeho hlášky jsou vtipné, nejsou trapné a nemístné, celkově prostě komiks baví po všech stránkách. Je to malinko šílenější, než by se možná slušelo ale tahle fantasmagorická záležitost je dost ulítlá, a tak vás prostě baví ve všech ohledech.

Tento pocit umocňuje parádní kresba, která je na scénář přesně nalazena. Ačnost a dravost této kresbě není cizí a co se Spider-Manské stylizace týče, jde ruku v ruce s tím, na co jsme zvyklí.

8/10

Elhonzo

Spider-Island vyšel už před 6 lety. A i v době psaní této recenze Dan Slott pořád píše Spider-Mana. Pokud se nepletu tak tento pán musí momentálně držet rekord jako Spideyho nejdéle působící autor.

Slott dokázal do Spieyho příběhů vrátit všechno co to postavu dělá zajímavou a úspěšně skloubit všechny možné věci které v průběhu let fungovali. U Spider-Islandu se ale Slott teprve rozjížděl. Když jsem se někdy před lety dozvěděl že existuje příběh, kde celý New York dostane Spider-Manovo schopnosti tak jsem si říkal, jak mohla někoho taková blbost napadnout. A světe div se, ono to ve finále funguje velmi dobře.

Šílený okamžiků je v příběhu sice spousta, ale tu hlavní myšlenku, že k tomu aby jste byli hrdinou (Spider-Manem) nestačí jen schopnosti, to plní skvěle.

Největší část výtvarné kresby měl na starost Humberto Ramos, který asi nebude to pravé ořechové pro všechny čtenáře. Je to totiž takový hranatý/kostkatý styl kresby. K tomuto stylu příběhu se ale hodí dokonale. Jeho styl je správně ujetý, takže zvládá vyobrazovat ty šílené věci které se v příběhu dějou.  

Spider-Island je takový menší event, který ve finále plní jednu důležitou funkci, zabaví. Nepřináší žádné (klasické) dlouhotrvající a světpřetáčející změny, ale dává čtenáři zajímavý pohled na to jak vlastně není vůbec lehké být Spider-Manem.

7/10

S4TW

Nesedlo mi to, jednoduché konstatování, co?

Uznávám, že komiks má i spoustu kvalit a určitě zaujme nemalé množství fanoušky Spideyho či superhrdinů obecně, ale já se nemohu zbavit dojmu, že se tak nějak jedná o přeplácanou kravinku, které by víc sedlo, kdyby se odehrávala v alternativním světě a byl to skutečně jen takový výstřelek.

Sám autor tvrdí, že se jednalo spíše o takovou srandu, jeho sen, kdy by všichni získali pavoučí superschopnosti. Ovšem sám komiks osciluje někde mezi vážnou a humornou notou. Všichni se tam masakrují hlava nehlava, ale vypadá to, že jsou všichni nesmrtelní. Je to sice ohromná krize, ale na konci se všichni proberou a jdou v klidu domů, prostě je to takové meh.

Na druhou stranu uznávám, že akce je to slušná, má to spád, ale vlastně takový kostrbatý spád. Bitvy jsou dost přeplácané, místy působí nesmyslně (jak jsem říkal, řežou se hlava nehlava, ale nikdo neumírá, bojují tam lidi, co získali sotva superschopnosti, ale už si to dávají na pány). Samotná kniha je na moderní kousek velmi ukecaná, Spideyho hlášky mě moc nerozesmívaly...

Prostě mi to celé moc nesedlo, i když má to i skvělé chvilky, především poslední výborný sešit (lidská linka a najednou to zase funguje) a i díly s Venomem byly velmi dobré.

Možná, že to zachraňuje kresba? U mě určitě ne. Ramos kreslí něco mezi klasickým cartoonem (Disney Channel, takové ty ulítlé pohádky) a mangou. Hranaté obličeje, karikatury a jednoduše to má zase velký nádech nadsázky. Velké bitvy jsou i po umělecké stránce příliš přeplácané, nepřehledné a čtenář se často ztrácí.

Prostě na postavu Spider-Mana mám laťku postavenou hodně vysoko a tak ho i hodnotím, v celkovém poměru (a v porovnání s ostatními superhrdinskými komiksy) jsem se bavil průměrně.

5/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz