Batman 07: Konec hry

20. října 2017 Morzael Diskuze (0)
Batman 07: Konec hry

Jasně, že máme zpoždění, to bychom jinak ani nebyli my. Takže zatímco v ČR momentálně vychází osmý svazek Snyderova Batmana s kontroverzním překladem - Supertíha, my recenzujeme teprve svazek sedmý. Pro mě osobně je Konec hry zároveň rozlučkou s Batmanem a mainstreamovvým světem superhrdinů.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Superhrdinský, akční

Příběh:

Joker je zpátky. Tentokrát si nebere servítky, tentokrát je to osobní až do úplného konce. Svým plynem otráví celý Gotham, poštve na Batmana Justice League a přizabije Jamese Gordona. Finální střet Batman vs Joker je tady.

O komiksu:

Musel jsem se hodně držet, abych nezačal rýpat už u synopse komiksu. Takže co mi vadí na Konci hry? Proč pro mě byl tenhle komiks definitivní rozlučkou se světem superhrdinů? Pojďme si to rozebrat.

Tak zaprvé samotný příběh. Že Snyder jen vykrádá kultovní zápletky Batmanovy mytologie už musí být jasné snad každému, kdo četl víc než jen New 52 série. Sovy měly alespoň ještě punc originality a snahy dělat věci po svém, ale od té doby to šlo se sérií od devíti k pěti.

Smrt rodiny byla gulášem všech střetů Batmana a Jokera s trapným koncem, Rok nula byl sci-fi verzí No Man’s Landu a Roku jedna, Hřbitovní směna pak výškrabkem, co se jinam nevešlo. Teď tu máme Konec hry - finální střet Batmana s Jokerem. No a co si Snyder vymyslel pro tohle grande finále?

Nejprve Batmana vs Justice League. Viděli jsme už několikrát a mnohem lépe. Snyder se ani nesnaží, aby to bylo zajímavé. Prostě Batmana narval do superobleku, který je vybavený vším, co potřebuje, a pak už jen hází sci-fi hlášky, kterýma vysvětluje, co se zrovna stalo. U plasmového štítu, kterým odvrátil Supermanův zrak, už jsem musel koulet očima. Beam me up, Scotty!

Dva sešity a je po všem. A víte, čím odrovná Supermana, který se údajně vůbec nedrží zpátky? Kryptonitovou žvýkačkou. Fuck you, Snydere!

Nic, jedem dál. Takže Joker se vrátí do města a má jistě nějaký super originální plán. Něco, co tu ještě nebylo. No jasně, že má. Otráví město svým chechtacím plynem. Batman na něj pak hledá protilátku, protože ten plyn je lepší než všechny předchozí. Počkat! To už jsem někde viděl. Kde jenom to bylo? Jo, už vím - SNAD V KAŽDÉM PŘÍBĚHU BATMAN VS JOKER! To snad nemůže ani myslet vážně.

Nakonec přidává zápletku, že Joker je naboostovaný látkou, díky, které je nesmrtelný a rychlejší a silnější než kdy dřív a nechá je se poprat. THE END. Při čemž je úplně jasný, že se oba vrátí o svazek později, takže proč? Protože Batmanovu smrt jsme tu ještě neměli?

Hele, já už na to nemám. Číst něco takhle strašně líně napsaného je otřesný. Snyder využil v sedmi svazcích Jokera 3 krát. To nemá jinou důstojnou postavu, kolem které by postavil zápletku? Lenost, lenost, money-grab.

Tentokrát je ta lenost vidět ale i ve stavbě panelů. Kolikrát jsou tam nesmyslné skoky, a mně už přišlo, že se Snyder prostě jen snažil co nejrychleji dostat k finále. Když ani autora evidentně nebaví psát svůj vlastní příběh, tak proč by mě mělo bavit ho číst?

Uznávám, že tam jsou nápady, které se mi líbily. Jako třeba když se Joker snažil všem namluvit, že je nesmrtelný Bledý muž, který je v Gothamu od jeho počátků. To ale prostě není dost v tom akčním, neoriginálním balastu okolo. Nezachrání to ani Capullova kresba, která sice dělá, co může, ale tentokrát to už na zakrytí zápletky nestačí.

Konec hry byl pro mě finální tečkou, kterou jsem uzavřel své sledování superhrdinských komiksů, protože je nad slunce jasné, že ty komiksy už ztratily duši. Laciné zápletky, recyklované nápady, špatně napsané postavy, velké eventy a crossovery, které jen podtrhují svojí prázdnotu a plytkost. DC z Batmana udělalo jen dojnou krávu a tomu já přihlížet nechci. Možná se to jednou otočí, ale do té doby budu svůj čas a peníze věnovat sériím, co za to stojí. Proto ode mě už na našem webu žádné recenze na superhrdinské komiksy neuvidíte. Sorry, Baťo, byls dobrej.

Verdikt

Sedmý svazek série Batman od Scotta Snydera a Grega Capulla je přehlídkou všeho, co jsme už viděli. Jen je to podané víc mělce a akčně. Capullova kresba je pořád skvělá, ale Snyderův scénář strašný. Neoriginální, mělký, laciný. Kdyby Snyder nepoužíval Jokera tak často, budu shovívavější, ale takhle mi přijde, že už (on nebo DC) prostě jen zkouší, kolik ještě zkousneme a kolik z nás vyždímá. Upřímně mi přišlo, že samotného Snydera už psaní nebavilo a to je sakra špatně. Vidět je to na neustálých vysvětlovačkách, které by měly být součástí vyprávění, a na práci s panely. Pokud chcete kvalitního Batmana, u Snydera už ho nehledejte.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz