Ultimátní komiksový komplet #111: Black Panther - Pantherův hněv

12. října 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #111: Black Panther - Pantherův hněv

Pět je magické číslo. Nemám to sice nějak podložené, ale určitě to tak bude, protože každé číslo je magické (když se to hodí). A nám se to teď hodí, protože už zbývá pouhých pět recenzí, než budeme mít za sebou druhou šedesátku Ultimátního komiksového kompletu. Dnes nás čeká velmi propíraný komiks, který si nezískal mnoho srdcí fanoušků. Ve většině hodnocení uživatelů propadl. Ovšem to nemusí nutně znamenat, že je komiks špatný, znám případy, kdy opak byl pravdou. Proto tu je naše odvážná trojice, která se neštítí ani retro braku. Přivítejte jardooma, Elhonza a S4TWa.

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Pantherův hněv je hodně divný komiks. Nepamatuju si že bych v UKK něco s klidem zařadil mezi to nejlepší, ale paradoxně i nejhorší co vyšlo. 

Don McGregor tady totiž vypráví příběh, který byl pro černé superhrdiny dozajista průkopnický. Celý příběh se odehrává pouze ve Wakandě, hlavní postava je pouze T’Challa a jeho lid zkoumá to spoustu zajímavých myšlenek a nápadů.  A vážně moc záleží v jaké jste náladě když to čtete. Jak jsem totiž psal buď budete hltat každou stránku a nebo se modlit k panteřímu bohu ať už je konec. 

 McGregor používá spoustu barvitých slovních výrazů a je schopný vám popisovat strom klidně 5 panelů, pokud by tedy psal knížku určitě by to byl hit, ale do komiksu se to zkrátka moc nehodí. Textu je tu vážně tuna a i když je ze začátku zajímavý a hezky filozofuje, tak po chvíli vás to začne ubíjet. Ve starších komiksech bylo sice textu míň ale nebyl tak poutavý, tady je zase poutavý ale je ho až moc. 

Co tahá komiks strašně nahoru je kresba. Je detailní, dokáže perfektně vykreslit prostředí, atmosféru a emoce obličejů a co musím nejvíc pochválit je práce s panely. To je věc kterou když komiks prolistujete tak usoudíte že o pár let předběhla svou dobu. 

Komiks tedy trpí hrozným tempem, které je způsobené spoustou textu a docela i délkou příběhu samotného. Třináct sešitů je totiž opravdu dost.  Sem tam se vyskytne i nějaký debilní nápad (dinosauři ve Wakandě ??), ale to se dá ve finále jakž takž přejít. 

Jsou chvíle kdy komiks dosáhne klidně na devítkové hodnocení, bohužel jako celek si to víc než špinavou šestku nezaslouží.

6/10

jardoom

Vždy jsem byl fanda velkých knih, obrovských bichlí a nekonečného čtení, proto jsem se těšil, když jsem viděl, že má Black Pantherův další komiks přes dvě stovky stran. Nadšení mě ale přešlo už po úvodním sešitu, a tak se radost změnila v utrpení.

Na retro vždy velmi nadávám dnes tomu nebude o moc jinak, rozhodně dneska ale netradičně pochválí kresbu, která se mi hodně zalíbila. Black Panther je spíše než superhrdinským akčnákem, nějakou fantasy slátaninou všeho možného. 

Akce, romantika a hodně příšer. Právě příšery jsou prvkem, které knihu zdobí, protože jim sluší kresba, která knihu doprovází. Komiks sice kreslí tři autoři, ale jsou nalazeni na podobnou notu, takže většina z vás ani nepoznala, že se kreslířského pera chopil v dalších sešitech někdo jiný.

Kresba je tedy to jediné, co si z knihy můžete pamatovat, protože na příběh radši zapomenete. Pokud knihu dočtete, což pochybuji, tak máte naprosto minimální šanci si zapamatovat nějaký chvályhodný moment, který by vám zůstal v paměti a vy mohli říct „ty jo, tohle je paráda“. 

Naprosto podprůměrný brak, ve kterém je všechno ale nic. Nic nedává smysl, nemá to hloubku, je to zbytečně ukecané a postrádá to jakoukoliv lepší zápletku. Autor neudrží vaši pozornost, protože on sám neumí udržet myšlenku v jakémkoliv panelu.

3/10

S4TW

Komiks trpí opravdu na dost věcí a navíc se v jistých směrech jedná o skutečně kontroverzní dílo.

Je fajn, že je tu hlavní hrdinou Black Panther, který byl vždy opředen zvláštní aurou, tajemstvím a ve světě Marvelu vynikal nejen svým původem, ale i osobností či životopisem (král, superhrdina, multi miliardář atp.). Ovšem přijde mi, že zrovna v tomto díle působí hrozně toporně, neosobitě a vůbec jsem se s ním nedokázal jako čtenář sžít. Byly zde jiné postavy u kterých to šlo (WKabi, Taku, Venomm a další), ale u hlavní to nešlo, byla nudná.

Když jsem začínal knihu číst, tak jsem si říkal, super, originální pojetí, atmosféra, prostředí, má to nápad, je to sice možná až moc přechytračelé, ale proč ne. 

No, pak to, bohužel, začalo mít až velké grády, autor se odvázal a udělal z toho absolutní mišmaš a nesmysl. Začal tam zbytečně plést dinosaury, zmutované nevím co, gorilí Bohy, zombíky... Prostě se snažil každý sešit čtenáře šokovat a tím pohřbil ten dobrý začátek, který komiks měl. Prostě se to celé mělo nést v daleko menším fantasy duchu, a bylo by to mnohem lepší.

Hlavní záporák je totiž velmi dobrý, vlastně úplně obyčejný, ale do díla skvěle zapadl. Bohužel jeho kolegové, to je jiná písnička.

Ze začátku jsem si to filozofování docela užíval, působilo to na mě, že se jedná o takové chytřejší retro, ale později to začal autor opěr přehánět, ve větách a myšlenkách jsem se začínal ztrácet, nedávalo mi to smysl a v kombinaci s přehnaným fantazírováním mi to přišlo až vyloženě blbé. 

Škoda, že se autor nechal až moc unést a nedržel se více při zemi, jelikož tohle dílo to skutečně nepotřebovalo. Chtěl do knihy za každou cenu dostat vše (o čemž také svědčí rádoby vtipná dvojice Tayette a Kazibe). Na druhou stranu je zde pár fajn momentů, některé minipříběhy (hlavně ty lidské/vztahové) jsou výborně napsány, má to moc fajn kresbu a zmiňovaného záporáka. 

4/10

 

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku