Punisher MAX 10: Valley Forge, Valley Forge

12. října 2017 Radek Bouřil Diskuze (0)
Punisher MAX 10: Valley Forge, Valley Forge

Jdeme do finále. BB art nám do knihoven hodilo desátej díl MAX Punishera. Desátej ze třinácti. Čtyři roky utekly vod tý doby, co Frank pučil svoje triko mladý Cesareový a letos se nám představil rovnou dvakrát. Na jaře zjistil, že si s O’Brienovou nedal zrovna dvakrát majzla a v Dlouhý chladný tmě se vypořádává s tím, že je zase tátou a teď tu máme Valley Forge, Valley Forge.

Knihy Dobrovský

Už v recenzi na Dlouhou chladnou tmu jsem psal, že s blížícím se koncem série Ennis votáčí stmívačem osvětlení a termostatem doleva. Už nás nečekaj žádný haha hihi momenty typu „Rawlins kouří ptáka Nickymu Cavellovi“ ani klasický Ennisovy krváky s rozvěšenejma střevama na stromech. Atmosféra začíná houstnout a i když jsme v celý sérii svědky tolika nechutnejch věcí a sviňáren, vo iluze, s kerejma se Frank Castle rozloučil jednoho krásnýho slunečnýho vodpoledne v Central Parku, přicházíme paradoxně v těch míň grafickejch částech toho velkýho příběhu, kterym MAX Punisher určitě je.

Jak jsem před chvílí předeslal, série se blíží ke konci a tak Ennis pomalu zavírá životní příběhy parchantů, který Punisherově spravedlnosti v předchozích dílech utekli a v týhle knížce se vrátíme se v týhle knížce i postavám, který jsme viděli v povídkový Od kolébky do hrobu a ti už svý příběhy dávno uzavřeli.

Někde jsem si přečetl, že Punisherův kill count čítá vod tý chvíle, kdy se ukázal v Amazing Spider-Man ve čtyřiasedmdesátým, přes 48 000 lidí. Jasně, že samotná MAX série se na tomhle čísle bude podílet pouze malym dílem, ale co je zrovna na Valley Forge porozuhodný, je to, že Castle sejme jen osm slizounů. Pokud BB art už tuhle sérii dojede, rád si dám tu práci a zářezy Punisherovi spočítám, ale je jasný, že osm čárek bude i tak úplný nic. A pravda je taková, že ve Valley Forge, Valley Forge najdete takovej protiválečnej manifest, kterej ste od Gartha Ennise nečekali, nebo aspoň v Punisherovi rozhodně ne.

Podstatnou, i když ne rozsáhlou, část tohohle příběhu tvořej kusy z fiktivní knihy o válce ve Vietnamu od Michaela Goodwina. Jestli máte fakt dobrou paměť, tak vám to jméno trkne. Ale jestli máte místo mozku z piva kostku jako já, tak vám dojde pozdějc, že Goodwin byl vlastně ten mladej kluk, kterej nám dělal vypavěče příběhu o třetím a posledním turnusu Francise Castlea ve Vietnamu (Od kolébky do hrobu). No a tady Michael je jeho mladší brácha. Tyhle stránky v sobě schovávaj nejen obviňující prst veteránů a pozůstalých na válečnej průmysl, ale taky poukazuje na to, že incident, kterej byl na počátku války ve Vietnamu, byl jeden velkej výmysl. A to člověk, kterej se nezajímá o americký dějiny, neví.

Krom vzpomínky na starýho dobrýho vojína Goodwina z posádky Valley Forge se tady znova potkáme s Nickem Furym a partou generálů, který poslali Punishera do Ruska ve třetím svazku série, Matičce Rusi. Pamatujete jak tam Fury dva z nich zpráskal páskem jako tehdá legendární Jirka Menzel na karlovarskym festivalu pana producenta Sirotka rákoskou? Vzpomene se i na ubohého a umrzlého Vanheima, co Castlea na Sibiř doprovázel. Když Punisher poprvý tohohle příslušníka Delta Force viděl, říkal si pro sebe, že v jeho dobách se chlápci z Delty snažili vypadat jako obyčejný chlápci, truckeři nebo dokaři.

No a Ennis na tuhle průpovídku nezapomněl. V celým díle po Frankovi půjdou vopravdoví Delta Force a ti starší z nich fakt vypadaj jak nějaký vidláci, co dělaj v přístavu v Miami (kdyby teď takovou práci nedělali hlavně přistěhovalci). Řidítka, kotlety jako Tony Clifton, dlouhý háro, paráda. Fakt mám radost, když si podobnejch detailů všimnu.

Zase se musím vrátit k recenzi na minulý číslo, ale radost mám taky z toho, že kresbu měl na starost opět Goran Parlov. Jeho monstrózní pojetí Punisherový korby mě fakt bere, stejně tak i jeho práce s tužkou na obličejích. Pár čar a vymalováno, srát na detail. A ta kresba Franka Castlea s plynovou maskou a baseballkou, co vás čeká hned na třetí stránce? Luxus. Parlov je prostě pro Punishera narozenej.

Verdikt

Valley Forge, Valley Forge rozhodnění není tak zábavný jako Na začátku, ani tak krvavý jako Otrokáři, ale určitě patří k těm nejnaléhavějším částem Punisherova MAX příběhu.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Radek Bouřil
Radek Bouřil

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku