Soudce Dredd 2

10. října 2017 S4TW Diskuze (0)

Jménem zákona!

 Soudce Dredd 2

Crew se rozhodla po sedmi letech vydat pokračování Sebraných spisů Soudce Dredda. Nejedno srdce sci-fi fanouška zaplesalo. Otázkou je, jestli tenhle komiks má co nabídnout i nefanouškům tohoto žánru. Já osobně se totiž považuji za standardního konzumenta tohoto stylu, tudíž se tomu nevyhýbám, ale ani nějak zvlášť to nevyhledávám.

Knihy Dobrovský

První věc, kterou je dobré vědět je to, že se jedná o velmi krátké příběhy, které na sebe většinou nenavazují. Občas se objevuje i delší příběh, který má třeba i něco okolo 30 stran! Ale jedná se spíše o výjimky. Tohle bych viděl jako jednu z prvních slabin. 

Svět Soudce Dredda je vskutku zajímavý a určitě by si zasloužil nějaký vymazlený, dlouhý a třeba i zamotaný příběh plný cliffhangerů, to se bohužel zdaleka neděje. Autor se tu snaží na strašně malém prostoru naplácat hrozně věcí a prostě to moc nefunguje. Ano, první dva-tři příběhy je to třeba fajn, ale pak to začne trochu nudit. 

S tím i dost souvisí kresba, která mi maximálně nesedla. Strašně nahňácaná, ač se v ní vyskytuje velké množství detailů, tak je to spíše na škodu, jelikož se v ní čtenář ztrácí, vše tak zvláštně splývá, až z toho bolí oči. Černobílá je v tomto případě hodně na škodu. Barvy ty to pomohly trochu rozbít a udělat kresbu přehlednější. Jednoduše je toho na jednom malém panelu hrozně moc a po hodně dlouhé době se mi u komiksu stalo, že mě z kresby bolely oči.

Abych se vrátil ke scénáři. Tyto krátké příběhy v tomto případě prostě nefungují. Na jedné-dvou stránkách se nadhodí příběh, další dvě strany se rozplétá zápletka a na poslední už je konec. To prostě u tohoto žánru nefunguje. Jak skvěle potom působí, když dostane jeden příběh aspoň těch 24 stran, najednou je to o mnoho lepší.

Jak jsou příběhy krátké, tak musí autoři přicházet s jedním nápadem za druhým, takže tu máme mimozemské rostliny, pavoučí teror, Soudce Smrt či třeba dítě s královským komplexem. Některé nápady jsou velmi dobré, jiné průměrné, některé dokonce hloupé. Osobně jsem byl nejvíc nadšený z příběhu okolo Otce země, který mě opravdu hodně bavil.

Další věcí, která mi dost vadila, je samotná hlavní postava. Já chápu, že Soudce Dredd je absolutně chladný a v podstatě bez pocitů, ale díky tomu jsem si ho vůbec neoblíbil. Vlastně mě spíš vadil a působil na mě jako nějaký fašoun. Což se dá vlastně říct o celém systému kolem Soudců. Vlastně mi dost vadilo, co představují a nějak jsem to nedokázal při čtení úplně vytěsňovat.

Když už se autoři rozhodli věnovat tomuto světu pomocí krátkých příběhů, tak je aspoň mohli více propojovat pomocí postav, ale ani to se nekoná. Co sešítek, to nové postavy, se kterými nemáte absolutně žádnou možnost se nějak víc sžít či si je oblíbit nebo je lépe poznat. Opět hrozně promarněný potenciál. Ano, vím, že se někteří objeví později, ale to mi při čtení téhle knihy neuchlácholí, navíc, jestli další díl bude zase za sedm let...

650

Neříkám, že mě celá kniha hrozně nebavila, ale od značky, jakou je Soudce Dredd, jsem čekal o mnoho víc, než jsem dostal. Navíc se jedná o celkem slušnou bichli, takže by bylo fajn, kdyby se to dobře četlo a vy se od toho nemohli odtrhnout, já se spíš musel do čtení nutit. Asi bych v případě této postavy sáhl po modernějších věcech.

vytvořený svět, delší příběhy
krátké příběhy, kresba, nijaká postava Soudce Dredda, nepropojování příběhů

Verdikt

Bohužel tuto knihu nemohu s čistým svědomím doporučit. Jedině snad ryzím fanouškům sci-fi. Soudce Dredd na mě působil jako absolutně nezajímavá postava. Nevyhovovala mi forma scénáře, když se co 5-6 stránek rozjíždí nový příběh (čest výjimkám) a toho prostoru bylo neskutečně málo. Kresba je hrozně přeplácaná a nepřehledná. Na druhou stranu se jedná o skvělý a zajímavý svět, ale to je hrozně málo. Prostě nemohu dát dobrou známku jenom kvůli tomu, že to je Soudce Dredd...

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku