Živí mrtví 22: Nový začátek

4. října 2017 S4TW Diskuze (0)

Vše vypadá až příliš dobře.

Živí mrtví 22: Nový začátek

Živí mrtví: Nový začátek. Již název napovídá, o co půjdu v tomto již 22. pokračování velmi populární zombíkovské série. Navíc hned na obálce máme upozornění, že se jedná o "Ideální start pro nové čtenáře." Což u série, které již vyšlo 22 dílů a konec není v dohlednu, není vůbec špatná možnost. Vyvstává už jen obligátní otázka, drží si tato série od Kirkmana & Adlara pořád stejně vysokou kvalitu? 

Knihy Dobrovský

Ani u jednoho ze zmiňované dvojice to nevypadá, že by jejich talent za poslední dlouhé roky zažíval nějaký výkyv či větší zkrat. Prostě jsou to mistři svého oboru a doufejme, že už se to nikdy nezmění (známe pár případů, napadá mě třeba Bendis, autorů, kteří měli takové výkyvy). Věcí druhou je, jestli je každý díl tak zábavný či novátorský, jako ten předchozí. 

Tenhle díl má totiž jednu obrovskou výhodu a zároveň nevýhodu, přeskakujeme v čase dva roky dopředu. Změní se spousta věcí, stabilizuje se situace v okolí, kde žije Rickova a další komunity. Postavy zaznamenají menší či větší posuny ve svých charakterech, ale i chování. Navíc se zde objeví spousta nových postav. A to je věc, která stávajícím fandům může, ale i nemusí sednout. 

Abych se vrátil k tomu, že se jedná o ideální start por nové čtenáře. Tohle musím potvrdit, jelikož všechny dřívější spory a rozepře se vyřešily, hrdinové se více či méně vyrovnali s tím, co se v minulosti stalo a začínají žít nové životy. Všiml jsem si, že i hlavní postavy se změnily. Z Rick se stal kliďas, který ovšem vidí za každým šustnutím velké nebezpečí a působil na mě až paranoidně. Carl se hodně zklidnil a obecně celkem dost dospěl. Maggie je silná vůdkyně a Sophie je pěkně vostrá holčička.

Jestli někdy byla vhodná situace, kdy do této série vstoupit, aniž byste chtěli číst všechny předchozí díly, tak je to určitě nyní. Samozřejmě nejde popřít, že vám nevyvstanou nějaké otázky typu - kdo je to ten Negan či kdo to byl Glen? Ale tomu se v rozjeté sérii téměř nedá vyhnout a vše vám bude postupně naznačeno či si to chytře dohledáte.

Tenhle díl tedy začíná dva roky poté, co skončil spor s Neganem. Situace se uklidnila tak, jako nikdy předtím. Rickova komunita prosperuje a vymýšlí další a další věci, jak se navrátit k civilizaci (staví mlýn, zefektivňuje výrobu zbraní či zlepšuje strategii proti mrtvákům). Do toho se objevuje nová skupinka, která se dostává do Alexandrie, kde jsou přijati, ale nějak tomu všemu moc nedůvěřují. Carl se naopak rozhodne posunout ve svém životě a chce se dát do učení. No a celé to uzavírá překvapivě závěr, kde se objevuje nová, nejspíš opět velká, hrozba.

Z konce jsem byl nejdřív velmi nadšený, jelikož se to vyvíjelo opravdu směrem, kterých bych vůbec nečekal. Těžko se mi něco prozrazuje, aniž bych zároveň nespoiloval. Řeknu jen to, že to nakonec šlo pro mě trochu lehčí cestou a už tolik nejsem v ohromení a očekávání, jak se to bude vyvíjet, ale uvidíme. I tak se nejspíš schyluje  něčemu velkému.

Prostě tu máme celkem očekávaný vývoj, na jaký jsme u Kirkmana zvyklý. Po velké bitvě nastává lehčí období, období klidu. Autor se více věnuje postavám a jejich charakterům. Díky velkému skoku v čase má i velký prostor se v tomhle smyslu více vyřádit. Čte se to pořád skvěle, je to pořád výborně nakreslené, ale ze závěru jsem lehce zklamaný. Kvalitou se jedná o standardní díl (což je pořád velmi vysoká kvalita).

Verdikt

Ano, opravdu se jedná o vhodný start pro nové fanoušky, především pro ty, co nechtějí číst celou sérii od začátku. Nové postavy zatím nezaujaly a vlastně nic, mě úplně nepřekvapilo či nedostalo. Nicméně se pořád jedná o kvalitně odvedené komiksové řemeslo. Pořád se těším na další díl, ale zároveň jsem z toho nebyl úplně u vytržení. Když už se k vytržení schylovalo, tak autor přišel s trochu jiným vývojem, než jsem čekal a mě to lehce zklamalo. Problém kvalitní, ale dlouhé série je to, že občas nedostanete to, na co jste zvyklý nebo aspoň máte ten pocit.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz