Ú.P.V.O. 07: Zahrada duší

1. srpna 2017 Morzael Diskuze (0)
Ú.P.V.O. 07: Zahrada duší

Vypadá to, že rok 2017 je rokem Hellboye. Comics Centrum vydává poslední díl Hellboyovi knižnice, dělá dotisk několika dílů série Hellboy i série Ú.P.V.O. K tomu nám ještě navíc servíruje dvě nové Ú.P.V.O., které uzavírají část Žabího moru odehrávající se chronologicky před koncem série Hellboy. Takže se i my přidáváme k horečce s názvem Mignolaverse a servírujeme recenzi na sedmý díl série s podnázvem Zahrada duší.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror, fantasy

Příběh:

Abe se vydává po stopách minulosti. Zatímco odkrývá další kus historie svého dřívějšího já, zabrání smrti milionů lidí. Bez asistence dobrácké, oživlé mumie na opiu by to ale nezvládl.

Liz dostává další varování v podobě apokalyptické vize budoucnosti. Zdá se, že žabí mor ještě zdaleka neskončil. Navíc to vypadá, že kolem kapitána Daimioa je mnohem víc podivných věcí, než by byl ochoten připustit. Komu Liz může ještě věřit?

O komiksu:

Dnes už nevím, jestli bych sám sebe označil jako nerda, komiksáka, geeka nebo hipstera. Od doby, kdy jsem komiksy začal číst, se můj vkus, a s ním i má knihovna, dost proměnily.

Superhrdinů už tam moc nezbylo a hodně si vybírám, jakými knihami si nechám zabírat místo v poličce. Ú.P.V.O. tam za mě naprosto jasně patří. Nedávno jsem ale přemýšlel proč vlastně? Co je na té sérii plné démonů, pulpu a šestákového hororu vlastně tak skvělého? Spousta věcí. A Zahrada duší je toho nádherným příkladem.

Prvních 12 svazků série se souhrnně označuje jako arch Žabího moru. Momentálně jsme u svazku 7 a 8. I přesto, že hlavní zápletka je daná, a autory by to mohlo svádět k monotónní tvorbě, oni stále dokáží překvapit a zavést svůj příběh úplně jinam, než kde by ho čtenář čekal. Rozjet novou zápletku, která skvěle zapadne a doplní příběh týmu.

Nejde ale jen o fillerové příběhy, které mají sérii uměle natáhnout, ale o naprosto plnokrevné příběhy z hellboyova univerza. Série by se dala nazvat přímo organickou. Žije si vlastním životem a nenechá se násilně zatlačit nikam mimo. Ctí své postavy, svůj svět i své čtenáře.

K tomu si připočtěte, jak narvaná je nápady. Nikdy bych nečekal, že budu číst příběh o viktoriánských kyborzích a bude se mi líbit. To prostě umí vymyslet jen John Arcudi a Mike Mignola. Ti kluci mají pro tyhle věci neuvěřitelný cit. Ono nejde jen o to, nějaký takový prvek vymyslet, ale zakomponovat ho do příběhu tak, aby se série neproměnila ve frašku, v parodii sebe sama. To je něco, co se člověk učí dlouhá léta.

Další kvalitou této série a hlavně pánů Johna Arcudiho a Guye Davise je práce s panely. Pro Ameriku typický přechod panelů od situace k situaci je tu dotažený k řemeslné dokonalosti. Příběh plyne, není tu nic navíc a ještě dokáže navodit kýženou atmosféru. Což může být u hororu v komiksech opravdu náročné.

Ale tvůrci to tu mají zvládnuté na jedničku. Scéna si buduje napětí a nejvíce šokující zvrat je vždy nechán až po otočení stránky. K tomu se váže i skvělý coloring Davea Stewarta, který ještě dodává na intenzitě. Konkrétně ve scéně, kdy má kapitán Daimio svoji krvavou vizi, máte skoro pocit, že vám obrázky svítí přímo v hlavě.

Po dočtení Zahrady duší jsem měl zkrátka zase ten pocit, že tahle série si v mé poličce bez debat zaslouží. Je to řemeslně úžasně odvedená práce, které nemáte téměř co vytknout. Všem aspirujícím komiksovým autorům doporučuji studovat sérii Ú.P.V.O., protože takhle se to má prostě dělat.

Verdikt

Sedmý díl série Ú.P.V.O. zase předvádí to nejlepší, co předvést umít. Putujeme po stopách Abeovi minulosti a nacházíme spoustu zajímavých i šílených nápadů, které se ctí doplňují hellboyovský svět. Buď jsou to viktoriánští kyborgové, mluvící mumie, nebo lovecraftovská zvířátka. Po scénáristické stránce je to naprosto vypiplaná záležitost, která na sobě nemá žádný příslovečný tuk. Přidejte vynikající kresbu a excelentní coloring a máte jednu z nejkvalitnějších sérií, co u nás vychází.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz