Usagi Yojimbo 27: Město zvané peklo

2. října 2017 S4TW Diskuze (0)

Mají vaše životy cenu tři sta ryo? Stejně si je nebudete moct vzít... když budete mrtví.

Usagi Yojimbo 27: Město zvané peklo

Do světa Usagiho jsem naskočil teprve s minulým dílem, tudíž se mi těžko hodnotí, jak moc se autor opakuje či neopakuje, kam se za tu dlouho dobu posunul a jestli má série ještě co nabídnout stávajícím čtenářům. Já to vidím spíše z pohledu čtenářů, kteří se do série rozhodli naskočit později a moc se jim nechce začínat od úplně prvního čísla (i když, není to škoda?).

Knihy Dobrovský

Usagi se dostává do dalšího města, kterých na své cestě prošel již pěknou řádku, ve kterém soupeří dva znepřátelení bossové. A jak to tak už bývá, tak nejvíc trpí obyčejní obyvatelé. Usagi se rozhodne situaci urovnat a zároveň si i něco přivydělat. Prostě win-win situace. Nejprve to zkusí u první bosse, ten ovšem již platí jednoho mocného rónina, tak to Usagi musí zkusit u druhého. Nakonec se to hlavní hrdina snaží vyřešit bez zbytečného masakru, zároveň dojde k nějakému nedorozumění s Katem (ten druhý, mocný samuraj), které se později v knize rozlouskává. 

Následují tři výplňové příběhy, které hodnotím jako velmi kvalitní povídky, ve kterých se řeší především věci z japonské mytologie. takže jsem se jako neznalý Evropan dozvěděl, co je to Nukekubi či Teru Teru Bozu. Pak se vracíme k prvnímu příběhu a Usagi se opět setká s Katem a společně dořeší to, co bylo načato v úvodu.

Styl Stana Sakaie je vskutku osobitý. Své příběhy vypráví neuvěřitelně plynule, výborně namíchává fantasy prvky s japonskou mytologií, ale zároveň to tak zvláštně zaobaluje, že máte pocit, jako kdyby "ta zvířátka" měla skutečné lidské duše. To je něco, co není vůbec jednoduché a v mnoha jiných příbězích jsem to autorům vůbec nežral, tady to funguje perfektně. 

Ostatně celá tato komiksová série je na velmi zvláštní hraně mezi dospělým a dětským příběhem. Vlastně je to takový ten typický představitel, který funguje na všechny možné věkové kategorie. Z těch dospělejších věcí sem patří již zmiňované uvěřitelné postavy, ale také právě japonská mytologie či relativně velké množství násilí a soubojů. Na druhou stranu je tu smrt zobrazovaná dosti obezřetně vůči mladším čtenářům a vše směřuje k šťastnému a dobrému konci (aspoň, co jsem zatím měl možnosti číst), jednoduše si to zachovává jistou pohádkovost.

K samotným soubojům bych měl menší výtků, tak nějak mě totiž moc nebaví. Přijdou mi lehce nepřehledné, všechny jsou jako přes kopírák, nikdy v nich o hlavního hrdinu moc strach nemáte a prostě ten menší formát jim není moc uzpůsobený. Naopak, když Usagi bojoval třeba jen s Nukekubim, tak to mělo úplně jiný náboj a atmosféru. Zbývající souboje mě spíš nebavili, minimálně oproti zbytku příběhu, který mě naopak bavil hodně.

Kresba je výborná. Něco mezi pohádkovou fantasy, mangou a karikaturou. Ale zároveň má velkou dávku své vlastní originality. Postavy jsou uvěřitelné, mimika je velmi dobrá, ale ty zmiňované souboje...

Ať tu brblám jak chci a připomínám menší nedostatky, které dost možná vadily pouze mě, tak musím přiznat, že jsem knihu přečetl na jeden zátah a velmi jsem si jí užil. Na druhou stranu se v tomto případě jednalo o jednodušší zábavu, kde se neřeší nějaký delší příběh či větší dopady na celou sérii. Chybělo mi tu takové to zastavení se ve čtení a zamyšlení se.

výborná kombinace fantasy, mytologie, akce a pohádkovosti
souboje, posun v načatých věcech z minulých dílů

Verdikt

Tohle je kniha, kterou bych jako první doporučil mladším čtenářům, jelikož ve své kategorii se jedná o skutečný majstrštyk. Kdo má rád pohádkovější fantasy příběhy, s velkou dávkou skutečné mytologie, ale zároveň má rád i souboje, ve kterých jde skutečně o život, tak téhle sérii prostě musí dát šanci.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku