Goon 00: Drsný kšefty

20. května 2017 Morzael Diskuze (0)
Goon 00: Drsný kšefty

Goon se nám dostává skoro do poloviny, takže je na čase, dát si nultý díl. Že to nedává smysl? V Goonově světě jo. V jeho světě dává smysl ledacos. Třeba mluvící motorová pila, obří zombie šimpanz nebo vymítání ďábla pomocí palice a baseballové pálky. Takže tu přestaňte zkoumat čísla na hřbetu knihy a radši si pojďte přečíst recenzi.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Horror, fantasy, noir

Příběh:

Goon je hlavní bouchač Labraziova klanu. Město je pod jeho ochranou, takže křiváci neprodávají slušným lidem cinknutý zboží a zombieci jim nežerou hlavy. Tím samozřejmě leží v žaludku vůdci konkurenčního gangu - Pater Monstera. V knize sledujeme jejich první střety a odhalíme velké tajemství Goonova původu.

O komiksu:

Ale tak jo, vraťme se ještě na chvíli k důvodu, proč díl nula vyšel až po šestém dílu. To totiž bylo tak, že vůbec první tři čísla s Goonem nevyšli pod Dark Horse, ale pod vydavatelstvím Avatar Press. Eric Powell pak začal znovu a lépe pod Dark Horse zase s číslováním od jedničky. Práva na první 3 komiksy ale bohužel nevlastnil. Musel si je až po čase odkoupit.

První tři sešity série, obsažené v této knize, nejsou pro kánon v podstatě moc důležité. Dozvíme se tu ale jedno tajemství, které by čtenáři Goona znát asi měli. Jinak je to spíš pěkný exkurz do začátků Goonovi cesty.

V podstatě hlavní tón série se tu už ozývá, nejdůležitější postavy jsou přítomny, debilní humor nechybí, ale pořád to ještě není ono. Zaprvé to můžeme přisuzovat kresbě, která je i přes větší práci se stínováním a většímu množství detailů, nedokonalou verzí pozdější Powellovi série. Zde se uplatnilo přísloví, že méně je někdy více.

Zadruhé pak samotný scénář ještě nemá ten správný říz a někdy se snižuje pouze k samoúčelnému parodování. Ani pointy sešitů nejsou kdovíjak silné (vyjma posledního sešitu).

Autora šlechtí, že o svých prvních příbězích sám nemá valné mínění, ale pořád to bylo jeho dítě. Takže si získal práva zpátky a později si ho vydal na vlastní pěst. I když to ale ještě není ono, pořád vás kniha pobaví a má dostatek bonusového materiálu, který za pořízení rozhodně stojí.

Já osobně mám navíc rád, když se můžu podívat do nevalných začátků svých oblíbených autorů. Je povzbuzující vidět, že nebyli tak skvělí hned od začátku, ale museli se prostě vypracovat. Ovšem pokud jste fanoušci série Goon, odpustíte Ericovi i jeho zelenáčské chyby a knihu si užijete tak jako tak.

Verdikt

Příběh Drsných kšeftů není pro zbytek série moc důležitý, humor není tak dotažený a kresbě něco chybí. Pořád je to ale Eric Powell a pořád je to Goon! O zábavu se vám svazek rozhodně postará. Navíc dostanete malý střípek z Goonovi minulosti a tučnou porci bonusových materiálů. Pro fanoušky Goonovi série je to vlastně povinnost. (Pokud s Goonem teprve začínáte, raději doporučuji vzít Goon 1: Nic než utrpení)

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku