Ultimátní komiksový komplet #105: Marvel: Horrory

26. září 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #105: Marvel: Horrory

Šedesátá a sedmdesátá léta byla pro Marvel dobou, kdy se tato oblíbená továrna na komiksy, snažila reagovat na vše, co bylo zrovna ve světě populární či aktuální. Ať už se jednalo o reagování na politickou situaci či snaha psát všechny žánry, které byly zrovna in.

Horor je žánr, který nebyl na konci šedesátých let nějakou žhavou novinkou, ale pořád zažíval jistý boom, a tak se chytrý Standa rozhodl, že musí reagovat a kout železo, dokud je žhavé. Svolal své nejlepší lidi (nebo ty, které měl zrovna po ruce) a zadal jim jasný úkol, zkuste naše čtenáře trochu vyděsit. Jak se jim to povedlo, na to se podívala naše již legendární trojice redaktorů.

Knihy Dobrovský

S4TW

Tyto výběry několika různých děl se vždy špatně hodnotí, jelikož je tu vždy jen nakousnutý začátek nějaké série/příběhu, který končí více či méně otevřeně, takže se dá těžko udělat nějaký ucelenější obrázek. Navíc se zde objevuje mnoho různých scénáristů a kreslířů různých kvalit a stylů. 

Nicméně i tak musím říct, že ačkoliv jsem očekával to nejhorší, osobně jsem se připravoval na brak, tak jsem byl mile překvapen a dílo, ač se jedná o poměrně tlusté UKK, velmi užil a prolítl ho velmi rychle. 

Trochu zkresluje to, že se jedná o horory, ale k té pravé hororové atmosféře tu skutečně dochází jen u Man-Thinga, který celkově vyčnívá nad ostatními komiksy minimálně o dvě třídy. Ostatní kousky mají sice hororově laděné postavy či prostředí, ale atmosférou to není úplně ono, na druhou stranu jsem ještě nečetl moc hororových komiksů, kterou by takovou atmosféru měly...

Jak jsem řekl, Man-Thing je výborný a je obrovská škoda, že zabírá nejmenší část celé knihy, je zde totiž úžasná kresba, výborný atmosférický příběh a silný scénář. Velmi dobře hodnotím i příběh se Spideym, Frankensteina a Drákulu. Ghost Rider a Werewolf jsou průměr, poslední dva kousky už jsou slabota. 

I tak říkám, že se jedná o slušný retro komiks, který nám ukáže Marvel i z jiného úhlu. Já se dobře bavil, asi bych raději knihou věnující se jen Man-Thingovi, ale určitě doporučuji sáhnout i po tomto díle.

7/10

Elhonzo

Tohle bude jedno z UKK kde mi asi výjimečně nevadilo, že se jednalo pouze o první výskyty a čísla různých postav. Důvod je jednoduchý, drtivá většina těch příběhů není moc dobrá.

Marvel se v 70.letech díky polevení Comics Code utrhlo ze řetězu a do komiksů vrátil prakticky všechny možné typy monster,duchů, upírů a bůhví čeho ještě. Máme tu tedy literární monstra jako Frankenstein nebo Drákula, ale i Marvelovské vlastní potvory jako je Man- Thing nebo Ghost Rider.

Žádný z těch příběhů není vyloženě špatný, ale bohužel ani dobrý. Nejvíce se mi líbil ten s Vlkodlakem který byl velmi povedený hlavně díky vyprávěcím bublinám. Příběh samotný byl velmi tuctový, ale chytré slovní obraty příběh solidně vylepšily.

Kresba je pak taková všehochuť toho co tehdy v komiksech bylo. Nečekejte tedy žádného Romitu nebo Adamse a spíše se připravte že budete luštit jestli každý příběh opravdu kreslil někdo jiný.

Horory tedy představí spoustu postav z nichž některé fungují dodnes a některé upadly v zapomnění. V celku se divím že se tady neukázal Blade, pokud by to ale byl stejný typ příběhu jako všechny ostatní, tak to asi rád oželím.

5/10

jardoom

Čím víc se na něco těšíte, tím máte větší očekáváni. Co zákonitě musí přijít? No přece zklamání. Tohle platí i v případě Marvelovských hororů, které jsou nemastné, neslané, umělé a v Ultimátním komiksovém kompletu ještě velmi nezáživné.

Proč? Jednotlivé díly končí otevřeně, takže příběhy v knize nenabízí žádné hlubší rozhřešení a pokud vás přeci jen příběh některého ze sešitů chytne, musíte si dočíst příběh v originálu. Dalším problémem je, že scénáristé superhrdinských béček, neumí psát pořádně ani superhrdinský komiks, proto také píšou béčka. Jak mají potom napsat dobrý horor?

Vím, že je troufalé, mluvit o autorech jako Roy Thomas nebo Len Wein, jako o béčkových autorech, ale kdo Marvel čte byť jen trochu více, ten semnou bude souhlasit, protože tihle pánové v době Hororů určitě neměli na svých kontech zrovna největší pecky.

Horor je dost specifický styl, který se do tak specifického média, jako je komiks, jen horko těžko zapracovává, proto si myslím, že byl tento projekt odsouzen k záhubě již od začátku. Proč jsem se tedy těšil? Protože po prvním prolistování jsem se nechal slepě nalákat celkem hezkým vizuálem, který byl v každém příběhu jiný ale i tak vypadal zajímavě, a nakonec také zajímavý byl.

6/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz