Ultimátní komiksový komplet #078: Kdo je Miles Morales?

13. září 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #078: Kdo je Miles Morales?

Omlouvám se našim čtenářům, že nám to s tím Ultimátním komiksovým kompletem tak trvá. Hold do toho vždy něco vleze a ztenčené manko z minula, se příště zase rozroste. Nicméně máme štěstí, že UKK již dospělo do konce, takže už budeme jen stahovat. Tentokrát nás čeká další komiks z Ultimátní vesmíru, který vznikl po roce 2000, kdy se Marvel rozhodl přepsat své příběhy v moderním kabátku.

Jak víme, tak v tomto světě přišel o život původní Spider-Man, Peter Parker. Otázkou tedy zůstávalo, jestli bude někdo v jeho šlépějích pokračovat. Na tuto otázku získáme odpověď díky tomuto komiksu, který napsal Brian Michael Bendis, scénárista, jenž patřil v prvním desetiletí 21. století mezi nejdůležitější scénáristy v Marvelu. 

Knihy Dobrovský

S4TW

Ultimate Parker mi byl krajně nesympatický a jeho smrt mě vůbec nevzala. Takže nový Spider-Man, Miles Morales mohl být jen lepší, ale i tak jsem si moc nesliboval. Jaká škoda, že Bendis nenechal zabít Parkera dřív! 

Miles Morales je výborná, chytlavá a velmi zajímavá postava, která vás začne bavit hned od prvních stran. Je to umocněné ještě tím, že se jedná o třináctiletého smrada, u kterého by jste to vážně nečekali. Hned po první sešitě vám začne být úplně jedno, že je nový Spidey afro-latino američan, ba naopak, má to prostě  zajímavé kouzlo.

Úplně nedokáži říct, čím si mě tahle postava tak získala, jestli je to decentní, ale trefný humor (ne zbytečně hláškování do zblbnutí), ta mladistvá vyjukanost, co se to kolem děje, to nové prostředí, ve kterém se Spider-Man objevuje... Ale je to hlavně tím, že mě o ní bavilo číst od první, do poslední strany a strašně mě mrzelo, že to dílo je tak strašně krátké.

Ono se totiž v tomhle komikse jakoby téměř nic nestane, na superhrdinský žánr je to totiž hrozně moc klidné, ale zároveň to zhltnete hrozně rychle. Na začátku jste vrženi do souboje, ale pak se vracíte zpět a pomalu, ale chytlavě, vám je v pěti sešitech představen origin této postavy.

Kresba je také skvělá, trochu jsem se bál, protože Pichelliová nepatří úplně mezi superkreslíře, ale styl, jakým by měl být Spider-Man kreslen, trefila naprosto přesně a v mém osobní žebříčku kreslířů dost stoupla.

Když nad tím tak přemýšlím, tak tenhle komiks na jednu stranu nenabízí nic moc extra, ale zároveň se úplně úžasně čte a hrozně moc mě bavil, tak si vyberte... Vlastně nabízí, absolutně parádní hlavní postavu!

8/10

Elhonzo

Tohle je komiks který si myslím že by u nás mohl vycházet klidně i mimo UKK. Bohužel pak si člověk uvědomí že předchozí série s Peterem Parkerem v hlavní roli to tady po pár číslech zapíchla, a je otázkou jak úspěšná by mohla být série se Spider-Manem light. 

Podobně jako Jessica Jones, tak i Miles je Bendisovo děťátko. Tady měl ale to tvoření Bendis trochu složitější než u prostořeké detektivky. Přece jen nahradit největšího Marvelovského hrdinu není nic jednoduchého. Dnes už můžeme říct že se mu to povedlo na jedničku a pokud mi něco neuniklo tak Milese pořád ještě píše.

To co tady dostáváme je klasický UKKáčkový rozjezd, který vám dá čuchnout, ale najíst vám už nedá. Celé to má 6 čísel a máte to přečtené během chvilky. Bendis napsal parádní dialogy které i díky dynamické kresbě Sary Pichelli skvěle odsýpají. Vážně si nedovedu moc představit že bych takhle našlapanou sérii musel číst po částech, jak původně vycházela.

Milese Morales je zajímává postava u které bohužel potřebujete trochu víc než 6 sešitů aby jste se jí pořádně dostali pod kůži. To co tady dostaneme je super nástřel budoucích příběhů (které nikdy nepřijdou) tudíž to celé vyzní jako pilot k zajímavému seriálu který nikdo neodsouhlasil. 

7/10

jardoom

Je černý Spider-Man další z trapných náhražek původních hrdinů, nebo se nám konečně dostalo úctyhodného záskoku za jednu z nejznámějších postav Marvelu. 
Druhá možnost je správně a jsem za to velmi rád. Miles Morales je ještě větší spratek než Peter Parker, nicméně o to víc mu pavoučí kostým padne a teď nemyslím vizuálně. Trochu jsem se bál, že se bude jednat o masovou akci ohledně rasové korektnosti, ale nakonec se nic takového nekonalo.

Akční komiks to moc není, ale pokud na tohle koukáte jako na debut nového Spider-Mana, jistě vás to zaujme. Příběh vás jistě neprotlačí knihou rychle, trochu se to táhne i když to není zrovna bichle. Nicméně se tohle táhne příjemně, protože scénář pracuje dobře se vším, co vám předkládá. Ten, kdo má rád Ultimate Spider-Mana či Ultimate vesmír, si zde příjde na své. Bendis totiž tohle opravdu vymyslel dobře, ostatně jako většinu věcí v téhle době.

Kresbu bych popsal jako obstojnou. Ke Spider-Manům se tohle hodí a k Ultimate vesmíru taky, nicméně mi zde něco úplně nesedí.  Možná je to tím, že kresba celého Ultimate vesmíru je dost svižná a akční, což se o tomhle komiksu říct až tak nedá, nicméně vše super. Za mě spokojenost.

8/10

 

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku