Ultimátní komiksový komplet #113: Deathlok - Počátek

30. srpna 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #113: Deathlok - Počátek

Je to již nějaká ta středa, co vyšel poslední díl druhé šedesátky UKK. Ovšem jelikož jsme trochu pomalejší, tak máme v zásobě ještě recenze na několik posledních dílů. Tentokrát nás čeká Deathlok, což je asi nejméně známá postava, které vyšel v rámci toho kompletu nějaký díl. Podle různých hodnocení se dá vysledovat, že se jedná o minimálně o sporné dílo. Jak obstálo u Tří kamarádů a Comixzone? 

Knihy Dobrovský

 

S4TW

Co jsem si pročítal jiné recenze či hodnocení, tak jsem asi divnej, ale mě se to vážně líbilo. Minimálně první polovina mě neskutečně bavila a komiks jsem hltal. Pravdou je, že pak komiks trochu ztratil tempo, respektive se to neslo až na moc stejné vlně, ale pořád se jednalo o slušnou zábavu.

Tak především postava Deathlocka je sama o sobě velmi zajímavá. Kyborg, kde je z části převedené vědomí mrtvého člověka, který se znovu snaží najít sám sebe, to je velmi slušný základ. Pak je tu jistá forma postapokalyptického New Yorku, tak super. Do toho svěží a originální vyprávění se spoustou vnitřních dialogů či monologů (někdy těžké rozlišit, jestli si povídá aktér sám se sebou nebo počítačem, což je svým způsobem také on).

Příběh je ze začátku chytlavý a má grády, jelikož se pořád něco děje a akce střídá akci. Později už trochu ztrácí dech, jelikož se dost opakuje, hlavně mě štvalo to pravidelné převypravování toho, co se stalo v minulém sešitě, úplně zbytečné. 

Hlavní záporák je velmi dobrý, ale pak taky ztratí na zajímavosti, především tím trapným, tak já ho nechám ještě trápit, aby měl šanci mě dostat. Tak ještě ho nedodělám, tak zase ještě ne, ale tak to je taková ta superhrdinská klasika.

Především výborná je kresba díky velmi originální, akční práci s panely, díky čemuž získá komiks na velmi rychlém tempu. Klasické komiksové panely střídají ty, co mají navodit pocit filmu, do toho se míchají ještě různé experimenty, kdy čtete stránku naležato.

Ač má komiks několik much, tak se za mě zdaleka nejedná o žádnou tragédii, ba naopak jsem nadprůměrně spokojený. Výborné retro sci-fi se spoustou skvělých nápadů a hlavně zajímavým a originální zpracováním.

8/10

jardoom

Komiks se žánrovým zařazením Akční/Superhrdinský, který je bez superhrdinů a výrazné akce? To nemůže dopadnout dobře. Spíše, než o superhrdinech by se zde mělo mluvit o sci-fi a možná bych nebyl daleko od pravdy, kdybych se jej snažil zařadit do sekce Thriller/Špionážní.

Je to retro, to je vidět už na první pohled. Proto jsem čtení tohoto kousku odkládal. Nicméně musím přiznat, že jsem se opět nechal unést mou nechutí ke starým kouskům. V tomhle případě dost zbytečně.

Deathlok není až tak špatný a nedělá ty stejně hloupé chyby, jako jiné kousky z jeho doby. Příběh je lákavý, má směr a bez zbytečných a nelogických rozhodnutí jde přímo za cílem. Žvástů je zde opět plno, ale když si uvědomíte, kolik tehdejší kreslíři odvedli práce, nedá se to scénáristům v mnoha případech moc vytýkat. 

Když už jsem načal tu kresbu, tak už myšlenku dokončím. Opět je to prachbídné dílo, které není ničím jiné než cokoliv, co se tehdy vyprodukovalo. Nemůžu říct, že by kresba byla špatná, mě se jen prostě nelíbí to, jak to tehdy vypadalo a neumím moc kladně ohodnotit. Tohle prostě není v ničem horší, ani lepší než to, na co vždy tak nadávám.

6/10

Elhonzo

Musím říct že Deathlok mě velmi příjemně překvapil. Z kresby a z různých recenzí jsem čekal že se bude jednat o totální retro peklo, s tunou hloupého textu a hrozné kresby.Můžete úplně zapomenout na superhrdiny a že se tohle vůbec odehrává v Marvelu. Deathlok si jede ve své vlastní postapokalyptické budoucnosti, která mi svou atmosférou velmi připomínala Útěk z New Yorku s Kurtem Russellem.

Příběhově se nejedná o žádné terno, voják umře, zlý generál ho promění  v kyborga,kyborg prolomí své naprogramování a jde se mstít.  Je tu ale chytrá práce s dialogy, kdy si hlavní hrdina neustále vyměňuje názory se svým zabudovaným počítačem (Kompem) a díky tomu se celkem snadno ztratí potencionálně zbytečný retro text. 

Celé to ale bohužel má hrozné tempo. To že hlavní hrdina jde na nějaké místo klidně 3-4 sešity není nic neobvyklého a je tedy docela obtížné na jeden zátah přečíst víc jak 2 sešity. Kresba je ucházející nic co by vás extra ohromilo, ale ani znechutilo. Občas docela překvapí míra násilí, která se tehdy dostala do mainstreamového komiksu. Deathlok se s tím moc nepáře, a akční scény jsou tedy velmi zábavné. 

Suma sumárum, Deathlok je hodně fajn, zábavné postapo retro s fajn dialogy které sráží hlavně nevyvážené tempo a jednoduchý příběh. 

7/10

 

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Najdete nás na Facebooku