Nejmocnější hrdinové Marvelu 026: Doctor Strange

27. srpna 2017 S4TW Diskuze (0)
Nejmocnější hrdinové Marvelu 026: Doctor Strange

Asi by se dalo říct, že když se představím, o čem by měl být komiks s Doctorem Starngem, mistrem mystického umění a magie, tak se mi vybaví něco podobného tomuto komiksu. Jedná se totiž o takovou poctu příběhům, které kreslil Steve Ditko (samozřejmě mluvím o druhém příběhu neb ten první kreslil ještě sám mistr).

Knihy Dobrovský

Retro sešit se velmi špatně hodnotí, jelikož je tentokrát skutečně hodně krátký, pět stránek je prostě málo a nezachrání to ani nadměrné množství textu. Je vidět, že autoři testovali, jestli se něco takového vůbec chytne, takže to ještě není zcela vyladěné, ani po stránce scénáře, ani po stránce kresby. Navíc se nejedná o origin, ale jen o první příběh s touto postavou. Každopádně jednu věc musím konstatovat Steve Ditko > Jak Kirby.

Druhý příběh je ta pravá mystická jízda, která velmi připomíná komiks Doktor Strange - Bezejmenná země, bezbřehý čas. Pokud bych měl vybrat dva komiksy, které nejlépe ukazují o čem je postava Stephena Strange, tak jsou to bezesporu tyto dva. Jízda plná záhad, psychedelických výjevů, halucinogenních stavů a především cestování mezi dimenzemi, což jsou v podstatě snové destinace.

Samotný příběh řadím do řad jednoduchých klasik. Je tady velmi mocný záporák, kterého je potřeba svrhnout a nastolit mír. Žádné příběhové zvraty nebo šokující sled událostí zde nečekejte. Vlastně jedno si vybavuji, takové rodinné odhalení, ale zase to není nic, s čím jsem se již nesetkal. Každopádně příběh není vůbec hloupý, naopak má spád, tempo a udrží si čtenářovou pozornost, jen mu chybí trochu originality.

To hlavní je tu především extravagantní a neobvyklé prostředí, kouzelné výjevy a magické souboje. A to nám dokáže zprostředkovat především kresba, která je velmi povedená. Paul Smith odvádí velmi dobrou práci, jeho kresba je velmi živá, skvěle předvádí fantastické a snové výjevy a opět jsem si místy přišel jako v nějakém halucinogenním stavu. Komu se líbilo, jak s tímto pracoval právě Steve Ditko, tak bude opět spokojený a kresbu si užije. Navíc je zde i menší práce s panely, která pomáhá tempu.

Zajímavostí je jednosešitová kresba Marka Badgera, která je úplně jiná, ač se snaží udržovat nastolenou snovou atmosféru. Jeho kresba je daleko ostřejší, s méně detaily a svým způsobem mnohem originálnější. Sám nedovedu říct, jestli se mi líbí víc či míň, ale určitě mě více zaujala.

Poslední sešit byl trochu úlet, autor se snažil více filozofovat a mudrovat, ale z mého pohledu mu to vůbec nevychází a z tohoto sešitu mám vážně špatný pocit. Nicméně tu je aspoň ukázán stručný origin doktrorského.

 

Verdikt

Co říct závěrem? Ač se nejedná o dílo, které bych řadil do svých top žebříčků, tak musím říct, že jsem byl nadprůměrně spokojený. Hlavní příběh těží z toho v čem je tato postava nejsilnější, proč se stala tak oblíbenou a připojila se k bohatému panteonu marvelovských hrdinů. Navíc autor zachoval atmosféru příběhů z dob Lee & Ditko, a dal tomu trochu modernější háv (na svou dobu), což je trefa do černého. Stačila by trochu vylepšit hlavní zápletka, přidat pár šokujících okamžiků a blížili bychom se velmi vysoké známce. Každopádně spokojenost a doporučuji všem, kteří chtějí s touto postavou začít nebo se seznámit s tím, jak v komiksu funguje.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku