Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý

21. srpna 2017 S4TW Diskuze (0)

S kvérem v ruce, s džajvem v srdci.

Deadpool 3: Hodný, zlý a ošklivý

Tak tohle se vážně povedlo, to si musíme přiznat hned takhle z kraje recenze. To, že Posehn a Duggan píší nejlepšího Deadpoola (chápu, že někdo preferuje Daniela Waye či Joea Kellyhp), o tom jsem se již přesvědčil, ale až se mě bude někdo ptát, proč si to myslím, tak už mám v rukou i pořádný důkaz.

Knihy Dobrovský

Deadpool je postava, kterou snad není nutné představovat vůbec nikomu. Jedná se v podstatě o parodii na superhrdinský komiks, jeho komiksy jsou plné humoru, srandiček, pop-kulturních odkazů a zesměšňovaní všech, kdo se mu postaví do cesty. To si aspoň většina lidí myslí, ovšem i takováhle postava se dá napsat z úplně jiného úhlu a světě div se, funguje to.

Ale abychom se vrátili na začátek. První dva sešity jedou v klasických deadpoolovských kolejích, tedy humoru a parodii. U toho prvního to je ještě umocněné tím, že je opět psaný a kreslený v retro stylu a v podstatě se vysmívá tomu, jak směšně se tehdy komiksy psaly, respektive tomu, že by tohle dnes nemohlo asi moc fungovat. Na druhou stranu, kdyby to psal Posehn s Dugganem...

V retro příběhu se Deadpool rozhodně že bude spolupracovat s Lukem Cagem a Iron Fistem, což ovšem není v jejich zájmu. To ale našemu žoldákovi vůbec nevadí. Tak se vydají zničit hrozbu v podobě jednoho céčkového padoucha, Deadpool má sex, hláškuje, proběhnou nějaké bitvy a prostě je to celé hrozná sranda. To nejlepší na tom ale je to, jak to výborně paroduje tehdejší retro komiksy, ať už je to samotná postava Luka Cage, ze kterého si komiks dělá slušnou srandu, tak i přespříliš popisující styl tehdejších scénáristů.

A ta Koblishova kresba? To spíš beru jako poctu tehdejším autorům, nežli výsměch, jelikož je perfektní. Jo, a cameo tety May je boží!

Příběh pokračuje i v další sešitě, který je sice již v moderním hávu, ale pořád s notnou dávkou humoru a výsměchu. Objevuje se zde opět céčkový padouch, Luke Cage zase dostává čoud a vše nakonec zachraňují malé děti. Deadpool hláškuje o sto šest. Sice má tahle dvojsešitová část neskutečné množství textu, ale je to tak chytlavě psané, že to není ani trochu na škodu.

To bychom měli takového toho klasického Deadpoola, jediné, co mi trochu chybělo, bylo bourání čtvrté stěni, ale vem to čert. Druhá část je obrat o sto osmdesát stupňů, jelikož autoři přepnuli na zcela vážnou notu, a to do takové míry, že dokázali zavřít pusu i ukecanému Wadovi a to je něco, co jsem ještě v jeho komikse neviděl. Samozřejmě, že se dočkáme i pár vtípků, v podstatě v každém sešitě jsem měl jeden výbuch, ale fakt jen jeden, což je na Deadpoola málo.

Wilson zde vyšetřuje záhadu, která je spojená s jeho únosy, o kterých se dozvěděl v minulých knihách. Postupně se dozvídá, že je to vše spjaté s projektem Zbraně plus, že mu odřezávají kousky jeho těla a že to může nějak souviset i s Wolverinem či Capem. Ano, oba budou hosté tohoto komiksu. Následně se dozvídáme, že hlavní hrdina byl využívám a zneužívám v podstatě neustále od doby, kdy vstoupil do programu Zbraně plus. Pak se Wade dostane do Severní Koreji a začnou se dít věci.

Dál už příběh prozrazovat nebudu, ale musím říct, že je skutečně silný a dostává tuto postavu na úplně jinou úroveň, než jsem byl zvyklý. Je psané velmi temně, vážně a depresivně. Zní to sice prapodivně, ale s Deadpoolem jsem soucítil a bylo mi ho vážně líto. Takhle ouvej mi u jeho komiksu ještě nikdy nebylo. 

Díky tomuhle komiksu jsme zjistili, že tahle postava má ještě velký potenciál a dá se s ní skvěle pracovat. Jsem opravdu zvědavý, co nám tihle autoři ještě předvedou, jelikož zde bylo otevřeno několik zajímavých témat, ve kterých se může pokračovat (rodinné záležitosti Wadea, ale i osud Prestonové nebo co se to vlastně stalo na poslední straně?). 

Koblishova kresba výborná, ale to, co předvedl Shalvey? Ou jéé, to mělo koule! To mělo především atmosféru a duši, tahle totiž vypadá kresba, která má duši a rozhodně není potřeba, aby zde bylo milióny detailů. Hlavně ty vzpomínkové části, tam poznáte o čem mluvím, jelikož je to doplněno ještě výbornou prací s barvami. Takhle si představuji - v jednoduchosti je síla.

 

Verdikt

Neříkám, že bych zde nenašel aspoň nějakou drobnost, ale jakou jinou známkou mám hodnotit komiks, ze kterého mám tak zakrápeně dobrej pocit? Tohle je nejlepší část nejlepšího runu mojí nejoblíbenější postavy u mého nejoblíbenějšího vydavatele, tak co sakra chcete? Jestli chcete pochopit, co je na téhle postavě tak skvělého, tak si sakra přečtěte tenhle komiks!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz