Superman: Rudá hvězda

5. června 2012 Andresito Diskuze (0)

Soudruh Superman tě sleduje!

Superman: Rudá hvězda

Superman byl vždycky tak trochu poslušný chlapeček, bojující za ideály své země bez ohledu na to, jestli tím ve výsledku lidstvu spíš prospěje, nebo naopak uškodí. Kentovi mu celý život vštěpovali, že americké zásady jsou správné zásady a od mala mu bylo jasné, kdo jsou ti zlí a kdo ti hodní. Tenhle přístup sice častokrát nevedl k úplně nejlepšímu konci, ale člověk si alespoň mohl být jistý, že Superman stojí na straně státu, který se prohlašuje za demokratický. Co kdyby ale nebyl Superman vychován v Americe, ale kdesi v malé vesničce na Ukrajině? Co kdyby jeho ideály nebyly svoboda a demokracie, ale socialismus a propagace Varšavské smlouvy? Tyhle otázky vám zodpoví Millarův Superman: Rudá hvězda.

Knihy Dobrovský

Autora samotného asi netřeba příliš představovat. Mark Millar si v reimaginacích přímo libuje, staré známé příběhy převyprávěl třeba v Ultimate X-Men, Ultimates nebo Ultimate Fantastic Four a proslavil se i komiksy jako Wanted (filmová verze je o poznání umirněnější, než komiks samotný) nebo Kick-Ass (jehož filmová verze si na rozdíl od Wanted s komiksem v ničem nezadá). A v Rudé hvězdě předvedl Millar asi nejlepší převyprávění příběhů známého hrdiny, jaké kdy vzniklo. A za autorem nezaostávají ani pánové zodpovědní za kresbu: Dave Johnson a Kilian Plunkett sice možná vyloženě neexcelují v celku, zato na detailech si dali záležet, ať už je řeč o Sovětských propagandistických plakátech, nebo krásných závěrečných skicách.

Poté, co Sovětský svaz představí Supermana jako svou novou zbraň ve válce proti imperialismu, změní se celá podstata Studené války. Už to nejsou jen klasické zbraně, bomby a závody ve zbrojení, na straně strýčka Stalina je teď něco s čím Američané nemohli počítat. A nenadálé situace si žádají nenadálá rozhodnutí. Američané se rozhodnou otevřít Pandořinu skříňku a povolají člověka, se kterým by za normální situace nechtěli mít raději nic společného. Vědce a člena S.T.A.R. Labs, Lexe Luthora. Z toho se, v důsledku okolností, stane největší Americký hrdina a ochránce před zlou matičkou Rusí. Ale nenechte se mýlit, ač to tentokrát vypadá, že Luthor bojuje za správnou věc, pořád je to ten samý chladnokrevný egomaniak toužící po Supermanově smrti, jak ho dobře známe. Postupně stvoří několik děsivých monster (Bizarra, Metalla nebo Doomsdaye), kteří mají novou Ruskou superzbraň zastavit a neváhá ani nechat spadnou satelit do hustě obydlené oblasti je proto, aby získal vzorek Supermanovy pokožky.       

Luthor ovšem není jedinou dobře známou postavou, která dostala v Rudé hvězdě novou patinu. Objeví se i Lois Laneová (v tomto případě Luthorová), která stále pracuje se starými známými tvářemi v Daily Planet (mimochodem i s Oliverem Queenem, který z nějakého záhadného důvodu není zrovna v redakci přítomen). Svou úlohu sehraje i Batman (i s úděsnou beranicí na hlavě), který je tentokrát Ruským občanem a jehož rodiče jsou zastřeleni za svou protirežimní činnost. On přísahá jejich pomstu (jak jinak), stane se anarchistou a bojovníkem za svobodu a i když to není ten boháč, jak ho známe, dokáže Supermanovi, který se po Stalinově smrti stal prezidentem Sovětského svazu, docela slušně zatopit. A nechybí ani Wonder Woman, která po boku Supermana vládne Rusku a objeví se i Hal Jordan, který se stane poslední Luthorovou nadějí ve válce proti Supermanovi.

Kdyby dostal podobný námět na starost někdo jiný než Millar, dopadla by Rudá hvězda nejspíš jako souboj hodného Luthorova kapitalismu se zlým Supermanovým komunismem. Ale naštěstí pro nás, Millar tenhle příběh na starost dostal a nic v něm není černobílé, věci mají jen různé odstíny šedi. Superman, ač v postatě celému světu vládne tvrdou rukou, má vždy dobré úmysly (ale všichni víme, čím je dlážděna cesta do pekel). Jeho cílem je světový mír a všeobecný blahobyt. A že toho dosáhl tím, že sebral lidem svobodu? To je jen důsledek špatného pochopení slova blahobyt, kterého se mu dostalo výchovou v trochu jiném světě, než ve kterém vyrostl nám dobře známý muž z oceli. A ani Luthor není vyloženě kladnou  postavou, i když by se to vzhledem k jeho boji proti Supermanovskému komunismu nabízelo. Jeho cíle jsou pořád stejně sobecké, jen se náhodou ocitl na správné straně barikády a svými činy lidstvu prospívá, ale rozhodně to není jeho hlavní záměrem.

Millarův román nepřepisuje pouze historii Supermana, ale historii lidstva jako takovou a přepisuje ji s naprostou tvůrčí jistotou. Jsem si jistý, že se existuje velká spousta lidí, kterým převypravování starých dobrých příběhů o jejich oblíbených hrdinech nevoní. Ale pokud mezi ně nepatříte, Rudá hvězda vás, snad kromě své délky, při které nestihne všechny charaktery představit tak, jak by si zasloužily, rozhodně nemá čím zklamat. A ještě si neodpustím jeden malý dovětek. Moc rád bych napsal něco o samotném závěru Rudé hvězdy, ale byla by škoda připravit vás o překvapení, takže jen krátce: je fantastický. 

Jedno z nejlepších převyprávění příběhů známé postavy, jaké kdy vzniklo.
Komiks mohl být delší, některé charaktery nejsou dostatečně prokreslené.

Verdikt

Mezi Spojenými státy a Sovětským svazem vrcholí závody ve zbrojení a neodvratitelně hrozí třetí světová válka, když Rusku nečekaně spadne doslova z nebe nová zbraň. Nesmrtelný muž z oceli, jehož schopnosti nadobro změní nejen průběh celého konfliktu, ale i budoucnost celého světa. Superman: Rudá hvězda je vynikající převyprávění starých známých příběhů, které se může směle řadit vedle takové klasiky, jako jsou Návrat Temného rytíře nebo Watchmen. Pokud máte rádi staré hrdiny v novém, modernějším hávu, tenhle Millarův román vás nemůže zklamat.

Comics point
Za spolupráci děkujeme síti prodejen Comics Point, která přináší komiksovým čtenářům všechny díla od velkých komiksových nakladatelství ČR a proslavené anglické komiksy. Mimo to nabízí svým zákazníkům různé předměty s komiksovou, filmovou a knižní tématikou. Prodejny Comics Point se za dobu svého působení staly Mekkou fanoušků komiksů po celé zemi.

O autorovi

Andresito
Andresito

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku