Živí mrtví 21: Totální válka - 2. část

17. srpna 2017 S4TW Diskuze (0)
Živí mrtví 21: Totální válka - 2. část

Co se tak asi dá ještě říct o sérii, které vyšla již 21. kniha, má pořád stejné autory (no dobře, první knihu kreslil Tony Moore), na kvalitě dílo v podstatě vůbec neklesá a je to prostě pořád stejně úžasná série? 

Knihy Dobrovský

Sám nevím, jak ještě přesvědčit nečtenáře, aby si tuto parádní sérii přečetli. Možná nemají rádi zombíky, ale tady se skutečně jedná pouze o takovou kulisu, rozhodně to není to, o čem tenhle komiks je. Možná nemají rádi kvalitně odvedenou práci, s výbornou kresbou, uvěřitelnými postavami, skvěle vykreslenými vztahy mezi jednotlivými hrdiny a neustálým šokováním ze strany scénáristy. V tom případě jim asi není pomoci…

V díle Totální válka – 2. část vrcholí válka mezi Rickovými stoupenci a Zachránci, které vede výborný záporák a možná nejlepší postava celé série, Negan. Zachránci v minulém díle zničili Alexandrii a Ricka poslal do kolen, ten se však odmítá vzdát, a tak postaví zbytky svých sil (zdaleka jich ještě není málo) na obranu posledního opěrného bodu – Hilltopu. Negan už definitivně s ním ztratil nervy a tak vrhne všechno co má, plus vymyslí velmi zákeřný plán, proti neposlušné skupince.

Že to všechno zní skvěle? No, pravdou je, že po hodně dlouhé době jsem byl po dočtení dílu série Živí mrtví lehce v rozpacích. Asi se nedá říct, že jsem vyloženě zklamaný, jelikož tahle série je tak úžasně psaná, že i slabý díl strčí do kapsy většinu komiksových děl, co tu vychází, ale v poměru proti předchozím dílům jsem nebyl úplně spokojený a po dočtení jsem neseděl s otevřenou pusou.

Samotný vývoj bitvy na mě působil lehce rozpačitě, prostě tam bylo na Kirkmanovi poměry relativně málo šokujících scén a okamžiků, dílo bylo lehce předvídatelnější, než jsme byli zvyklý. Všechno proběhlo (v měřítku této série), tak nějak hladce, i když Neganův nápad, jak si vylepšit zbraně, byl dalším super kouskem.

Konec byl lehce rozpačitý, ale u téhle série jsem si již zvykl, že Kirkman myslím hodně dobře a většinou vše má nějaký důvod, tudíž předpokládám, že mě s dalšími díly opět něčím uzemní.

Nechci, aby to vyznělo, že se jedná o špatný komiks, pořád jsem tuhle knihu přečetl jedním dechem za jeden večer, tohle prostě autoři umí, přikovat čtenáře, aby s nimi vydržel od začátku do konce (nedovedu si představit, že bych tuto sérii četl po jednotlivých sešitech), pořád si myslím, že se jedná o sérii, kterou si musí KAŽDÝ komiksový fanda přečíst. Prostě když Kirkman píše na plno, tak je to na 9-10 bodů z 10, a když to není úplně ono, tak jen 7-8 bodů. Chápeme se?

Pořád zde bylo několik velmi dobrých okamžiků, celou dobu se bojuje, takže o akci není nouze. Navíc se tu objevuje i pár vyloženě vtipných hlášek, samozřejmě díky Neganovi, kterého prostě žeru a jsem rád… No, nebudu nic vykecávat.

Taky bych ještě chtěl na závěr znovu pochválit výbornou kresbu, která mě také každý díl udivuje. Tentokrát jsem si nesmírně užil noční scénky, díky čemuž si můžete vychutnat práci inkera. Neskutečně živá kresba.

kresba, Neganovi hlášky, čtivost, kresba
finále bitvy, rozpačitý průběh, málo šokujících okamžiků

Verdikt

OK, souhlasím, že se nejedná o nejlepší dílo této série a po dočtení jsem byl lehce v rozpacích. Jednoduše jsem čekal, že vyvrcholení celé války mě pořádně uzemní a já budu ještě druhý den kroutit hlavou, to se bohužel nestalo. Ale jelikož vím, že tento autor má vždy všechno promyšlené a neustále si připravuje půdu pod nohama, tak tu cítím nějakou lumpárnu. Přes tento pocit musím uznat, že i tak se jedná o výborný komiks, u kterého nelituji, že ho i po 21. díle budu číst dál. Vždy mě totiž na jeden příjemně nepříjemný večer k sobě přiková.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku