Ultimátní komiksový komplet #110: Avengers proti Defenders

13. srpna 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #110: Avengers proti Defenders

Jedna z věcí, které fanoušci superhrdinských komiksů milují je, když se proti sobě navzájem postaví dva superhrdinové a vydají ze sebe to nejlepší. A když máte komiks, ve kterém se proti sobě postaví dokonce dvě party superhrdinů, tak si buďte jistí, že vás čeká něco výjimečného. Nebo ne? Možná vám pravdu poodkryje naše trojrecenze. S4TW, jardoom a Elhonzo se opět... neshodují.

Knihy Dobrovský

S4TW

Jak bych to jen popsal. Tohle je typický vypínárna, jelikož u tohoto typu superhrdinského komiksu můžete naprostou vypnout. Příběhově se totiž jedná o velice slabé dílo, jelikož zápletka je opravdu přihlouplá a jejím jediným účelem je, aby se potkali dva superhrdinské týmy a utkaly se v několika soubojích.

Ostatně to je to, co je na tomhle komiksu zábavné - sledovat, jak vypadají souboje Thor vs. Hulka, Namor vs. Cap, Iron Man vs. Hawkeye atp. I tak musím říct, že těm soubojům ještě něco chybí, takový větší náboj, lehce větší brutalita. Prostě jak rychle začnou, tak i skončí a teď nemyslím délku stránek, ale vůbec gradaci toho slabého příběhu, následné rozepře, pošťuchování atp.

Na druhou stranu chválím to, jak autor ten slabý příběh propojuje a především využívá spoustu věcí, které byly napsány v komiksech před touto válkou. Najednou jsem měl totiž pocit, že má cenu číst ty kvanta i ty slabší díla, aby člověk získal přehled v něčem, co má rád.

Opět se jedná o klasiku a tak není divu, že tu je spousta nelogický hloupostí, ale tohle je moc i na to, na co jsme u klasiky v UKK zvyklý. Mě osobně nejvíc dostalo to, že Hulk roztočí Thora a ten se provrtá do země... A je toho víc - vůbec to, že Defenders a Avengers se nechají tak snadno a hloupě oblbnout, aby si šli po krku.

I když mám tyto výhrady, které dělají z díla velmi hloupý komiks, musím říct, že souboje stylu superhrdina vs. superhrdina mají jisté kouzlo a je to prostě zábava. Navíc se na tu dobu jedná o skutečně rozsáhlý crossover, kterému se opět povedlo něco nastartovat a zároveň těží z celého marvelovského universa. Ještě dodám, že poslední sešit je skvělý a asi vrchol celé knihy.

6/10

jardoom

Tupost některých děl tehdejší doby, nejspíš nemusím vyzdvihovat. Crossovery tehdejší doby jsou prostě jen zprostředkovatelem zábavy, u které nemusíte přemýšlet a tenhle komiks tohle nepsané pravidlo potvrzuje.

Né že by zde bylo tuposti na rozdávání, ale nejchytřejší dílo to také není. Některá rozhodnutí jednotlivých postav jsou tak nelogická, že si říkáte, jak mohl autor příběhu tohle vůbec vymyslet. Jako by přišel do slepé ulice a schválně udělal naprosto zvrácené rozhodnutí, aby se měl kam posunout, protože se mu nechce přepisovat půlka sešitu a tímto odskokem se tomu vyhnul.

Špatné je to i se souboji, kterých je tu plno. Nejsou moc dobře vymyšlené a jejich vizuál není vůbec atraktivní. Také mají stále stejné tempo, takže ať se koukáte na bitku na začátku knihy nebo na konci knihy, nikam se neposouváte a vidíte vlastně pořád to samé.

Kresba je ale zajímavějším aspektem knihy. Nemůžu říct, že by se mi nelíbila, a to platí dvojnásob tehdy, kdy do ruky chytí kreslířské pero Buscema. Ačkoliv jeho práci mockrát nechválím, nyní nemohu jinak.

4/10

Elhonzo

Přijde mi že poslední dobou to u UKK píšu nějak podezřele často, ale máme tu opět docela kultovní a (na svou dobu) revoluční kousek. 

Dneska je naprosto běžné že se nějaký příběh táhne přes dvě a více sérií, v 70.letech se tohle ale zkrátka moc nenosilo. Englehart měl nápad poštvat proti sobě dva týmy/série které zrovna psal. Opět, dneska je už naprosto běžné že se hrdina pere s jiným hrdinou (dokonce je to už i docela otravné), ale tehdy bylo prostě strašně cool vidět jak si Silver Surfer dává po čuni s Visionem nebo jak Hulk drtí Thora a vice versa. Zápletka je sice velmi jednoduchá, ale svůj účel plní. Navíc stylově odkazuje na příběh z FF který jsme v UKK už také mohli číst, takže je i hezky ukázané propojení univerza. 

O kresbu se dělil Sal Buscema (Defenders) a Bob Brown (Avengers). Z těchto dvou pánů rozhodně vyniká Sal a jeho číslo kde Thor bojuje s Hulkem je prostě něco božího. 

Avengers vs Defenders je i dnes docela povedený komiks. Je tak akorát dlouhý aby vás to nepřestalo bavit, vcelku dobré dialogy, super akce a odkazy na předešlé (u nás vydané !) komiksy. Jděte do toho. 

8/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz