Nejmocnější hrdinové Marvelu 025: Daredevil

8. srpna 2017 S4TW Diskuze (0)

Myslíš, že ze mě dokážeš udělat blábolící trosku... zneužít můj strach... ale já už svému strachu čelil - a nezlomilo mě to! Rozumíš? Dobře vím, co jsem... kdo jsem... a strach už nemám!

Nejmocnější hrdinové Marvelu 025: Daredevil

Pokud bych to měl shrnout velmi jednoduše, tak se dle mého názoru jedná o nejlepší díl z celé série Nejmocnější hrdinové Marvelu (NHM) a jelikož většina známých hrdinů a týmů má již svůj díl za sebou, tak neočekávám, že bude v této sérii ještě něco lepšího.

Knihy Dobrovský

Teď se zkusím i trochu rozepsat. Obě části (první sešit Daredevila i příběh dvojice Romita Jr. & Miller) jsem již dříve četl a byl jsem z nich více než nadšený. Při druhé četbě jsem se ve svém původním názoru jen utvrdil. Už se mi delší dobu nestalo, že bych byl se superhrdinským komiksem takhle moc spokojený, přeci jen tento žánr také není nafukovací a nápady nejsou nevyčerpatelné.

První sešit, který nám představuje úplně první výskyt Daredevil je dle mého skromného názoru ten nejlepší původní origin, jaký jsem u superhrdinů četl, to snad vystihuje vše. Stan Lee v plné síle, navíc i kresba Everetta je pardání a je velká škoda, že v sérii nepokračoval a skončil hned po první čísle. Tenhle sešit má rozhodně přesah i do dnešní doby a i čtenáři, kteří mají problém s retro kousky, by si měli přijít na své, tohle je totiž šedesátkový Marvel ve své vrchollné formě.

Opravdu jsem si retro užil jako už dlouho ne a tento sešit řadím minimálně na úroveň prvních FF či Spideyho. Nicméně tato kniha je především o příběhu Franka Millera. To je totiž člověk, který psal ty nejlepší příběhy s DD vůbec a jeho Zmrtvychvstání považuji za jeden z nejlepších marvelovských komiksů vůbec.

No, opět nebudu napínat, je to naprostá paráda. Vůbec nevadí, že se jedná o převyprávěný origin s menšími úpravami, protože samotná práce, jakou na ní oba tvůrci odvedli, je stoprocentně kvalitní. 

Romita Jr. je opět hodně rozporuplný kreslíř, který zdaleka nesedí každému. Možná je to tím, že svého času kreslil téměř vše, co u Marvelu vycházelo nebo je to prostě jeho stylem. Nicméně jestli si přečíst jeden jediný komiks, který kreslil a poznat jeho absolutně nejlepší stránku, tak sáhněte po tomto Daredevilovi, je to totiž neskutečná parádička, která se nese ve stylu Franka Millera (ať už jeho vyprávění nebo i toho, jak kreslí on).

Máme půl úspěchu, kresbu. Scénáře je ovšem snad ještě lepší. Omlouvám se, jestli přechvaluji, ale já to tak cítím. Frank Miller z osmdestácýh a devadesátých let je asi to nejlepší, co jsem u komiksu po scénáristické stránce poznal. Tohle je ten pravý a nefalšovaný Daredevil, to je ten důvod, proč je tato postava tak populární a tohle přesně ukazuje, proč se mi postava Daredevila líbí asi nejvíc v rámci celého Marvelu (nebyl jediný slabý kousek v UKK ba naopak, minimálně tři kousky bych zařadil do top10).

 

všechno
nic

Verdikt

Syrovost, drsnost, temná a melancholická atmosféra, to je tento komiks. Soucítíte s hlavním hrdinou, emoce srší z každé stránky, ale i vedlejší postavy jsou výborné. Vše je navíc velmi uvěřitelné. Jo a zapoměl jsem dodat, že tu jsou úplně famózní barvy a práce inkera. Takhle to vypadá, když si v komiksu všechno sedne. Určitě nejlepší NHM a jeden z nejlepších marvelovských příběhu, tečka.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz