Mé aktuální čtení #30: Edge of Venomverse

10. září 2017 jardoom Diskuze (0)
Mé aktuální čtení #30: Edge of Venomverse

Dlouho jsem váhal, o čem napsat při oslavě výročí třetí desítky recenzí z rubriky Mé aktuální čtení. Adeptů bylo mnoho, a já se nemohl rozhodnou, který komiks nebo komiksová série, mě oslovila nejvíce. Po dlouhém laborování jsem se nakonec rozhodl pro Edge of Venomverse, který sice lákal bezchybnou obálkou všech jeho pěti dílů, nicméně pod obálkou už to tak blyštivé nebylo.

Knihy Dobrovský

Tato pětisešitová minisérie není prací žádného velikána. Každý díl psal někdo jiný a co se kreslířského pera týče, to bylo také velmi přelétavé a nikdy nezůstalo u stejného kreslíře. Většinou to jsou práce menších autorů, které vlastně nikdo ještě moc nezná.

Možná proto jsem také od těchto komiksů nic moc nečekal. Parádně zpracovaná obálka komiksů mě opravdu nalákala. Po otevření jsem ale na úvodní stránce narazil na jména, které na první pohled vůbec neznám, a tak jsem si hned řekl „do čeho se to zase pouštím sakra!“. Navíc poslední dobou Marvel produkuje jednu blbost za druhou a tak jsem byl hodně na vážkách.

Obálky od Francesca Mattiny jsou opravdu skvělé, úžasně se na to kouká a je to něco, co čekáte od celého komiksu s Venomem. Škoda, že se práce tohoto Itala nedostanou dál než na obálku. Komiks s jeho kresbou by totiž určitě útočil na přední příčky všech komiksových ocenění.

Nicméně moje počáteční zklamání mne po otevření prvního sešitu opustilo. Kresba ani scénáře jednotlivých komiksů sice nejsou žádné hvězdné práce, nicméně do se Venomverse týče, je to něco, co zde pasuje.

Příběh se pokaždé točí kolem jiné postavy. Scénář je vždy jako přes kopírák, postava v nesnázích, přijde kontakt se symbiontem, díky kterému se z nesnází dostane. Nic složitého, viďte. Každopádně i když to na první pohled vypadá fádně a bez hlubšího smyslu, v pozadí tam něco roste. Důkazem je i to, že na konci posledního sešitu vidíte, že série Edge of Venomverse sice končí, nicméně zanedlouho se budeme moci začíst do série Venomverse.

Komiksy jsou akční, jsou dravé, jsou zběsilé a krvelačné. Nechybí tomu ani humor a poutavé charaktery a také rozmanitost záporáků. Není to ale až tak růžové. Scénáře mají dost děr, jsou předvídatelné a neumí překvapit.

Co se musí autorům nechat, je vzájemné souznění. Čtenář nemá šanci poznat, že jsou komiksy prací rozdílných autorů. Je to až neskutečné, jak jsou si práce stylisticky i obsahově podobné. Sladit pět různých kreslířů a pět různých scénáristů, je opravdu nemožné ale zde se to prostě povedlo.

Verdikt

Jaké to tedy nakonec bylo? Výborné zdaleka ne ale k průměru to také blízko nemá. Po dlouhé době je to počin, který se celkem povedl a nebyl jen trapným pokusem. Možná by mohl Marvel vkládat více nadějí do nových autorů, kteří mají svěží nápady a velkou motivaci, díky které využijí jejich šanci na maximum.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku