Ultimátní komiksový komplet #102: Marvel Počátky - 70. léta

28. července 2017 jardoom Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #102: Marvel Počátky - 70. léta

Jak často se naše trojce recenzentů shodne? Téměř nikdy, historicky snad jednou tuším. Stará otřepaná fráze "historie se opakuje" nyní sedí jako prdel na hrnec, protože trojrecenze hodnotí tento komiks čistou šestkou. Proč? To se dočtete níže.

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Stejně jako šedesátky, tak i sedmdesátky jsou mixem různých originů postav které se poprvé objevili právě v tomto desetiletí.

Bohužel už tu ale nenajdeme takové známe postavy jako v dekádě předchozí. Pořád se zde sice objeví nějaká ta Áčková postava (Wolverine), ale už to zkrátka není ta kanonáda super hvězd jako minule.

Ke kvalitě příběhu a vlastně i kresby se velmi těžko vyjadřuje. Snad na každém příběhu pracoval jiný tvůrčí tým a kvalita se tedy pohybuje v dost širokém spektru. Ale i v tom lepším případě se jedná pouze o menší nadprůměr. Nejlepší a nejčtivější byl asi origin Luka Cage. Tam jsem měl i chuť po dočtení šáhnout po dalším sešitu. Sice tak nějak podvědomě tuším, že už by to tak super nebylo, ale aspoň první číslo navnadilo. U příběhu s Novou zase potěšil modernější coloring, který už jsme v UKK mohli párkrát vidět, a jak hlásá obálka, celé se to snažilo jet na vlně mladistvých hrdinů, kterou rozjel Spider-Man.

Kdo si chce přečíst první výskyty některých méně či více známých  postav, je tohle komiks přesně pro něj. Spoustu z těch hrdinů dnes už sice nepoznáte a některé originy byly kompletně změnené, ale co, je to součást historie.

6/10

 

S4TW

Tak určitěěěě, mají šedesátkové originy větší čaro, což není divu, jelikož tam jsou postavy jako Spider-Man, Hulk, Thor... Ovšem i sedmdesátky přinesly hned několik velmi kvalitních prvních příběhů a mě osobně tato kniha dost překvapila, jelikož původně jsem čekal lehký brak. Ke kresbě se nemá cenu moc vyjadřovat, co sešit, to jiný autor a styl.

Obecně se jedná o celkem slabý průměr, jediný, kdo skutečně vyčnivá je Gil Kane. Příběhově to je ovšem o dost lepší. Tak hned první sešit s Warlockem to slušně rozbalí. Velmi dobré sci-fi dobrodružství s vesmírně zajímavou postavou. A hned poté následuje vrchol celé knihy a excelentní Luke Cage, velmi dospělé a chytré dílo, které mi vůbec nepasovalo do toho, že se jedná o sedmdesátky.

Parádní záležitost. Lehce slabší, ale pořád velmi slušný Ghost Rider, plný tajemna a okultních věd. Kdo má rád kung-fu a mystično, ten si bude mlaskat nad Iron Fistem, opět velmi dobrý origin, pro mě asi druhá pozice za Lukem - a hlavně ta kresba, to je parádička. Poté to jde lehce z kopce, jelikož přijde podprůměrný Wolverine, respektive Hulk. Příběhově je to hrozná slátanina, ale souboj mezi Hulkem a Rosomákem má prostě koule! Následuje ukecaný Nova s vylepšeným coloringem, čímž dostal modernější vzhled.

Nic extra, ale kdo má rád Green Lantern, tak tohle je jeho slabší brácha, navíc s notnou příměsí Spider-Mana. Captain Britain je spíše taková blbůstka pro zajímavost, ale úplný propadák to není. Spider-Woman je klasické špionážní drama, opět spíše průměr. V průměru se drží i poslední sešit se She-Hulk, ze kterého je cítit, že prostě bylo nutné vytvořit více ženských superhrdinek. První polovina knihy je téměř excelentní, poté ovšem trochu začně ztrácet dech, ale i tak jsem byl spokojený.

6/10

jardoom

Vy moc dobře víte, že nesnáším retro, takže jistě očekáváte vlnu hejtu. Nicméně, proč hejtit něco, co není vůbec špatný a celkem to i splnilo účel.

Nebudeme si nic nalhávat, tento svazek vás příběhem určitě neohromí. Proč? Jednoduše proto, že žádný nemá. Tohle je čistokrevná seznamovačka s postavami, které moc neznáte a když už, tak jen okrajově právě díky některým svazkům z UKK.

Jednotlivé postavy jsou ve světě Marvelu samozřejmě známé. Některé méně a některé více, i tak jsou ale všechny obsažené sešity zajímavé a mají co nabídnout. Není to žádné terno, ale propadákem a ani  nějakým průměrem bych to nenazval. Určitě je co číst a každý sešit vám dopřeje minimálně ono poznání nějaké postavy.

Kresba? Ryze sedmdesátková, takže nemůžu říct, že bych si vizuál užil, jenže v tomhle případě nemůžu nevděčně pohrdat tím, co jsem v komiksu viděl, protože to prostě k těmto začátkům neodmyslitelně patří a o tom to celé je.

6/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku