Spider-Man Homecoming

23. července 2017 Elhonzo Diskuze (0)

Je doma...

Spider-Man Homecoming

Takovou malou ochutnávku toho, co Marvel dovede se Spider-Manem jsme dostali loni v Civil War. Spidey tam byl možná dohromady tak patnáct minut, ale i tento krátký výskyt stačil k tomu, aby čekání na jeho vlastní sólovku bylo zatraceně dlouhé. Jak se tedy první Spider-Manovův film pod taktovkou Marvel Studios povedl? 

Knihy Dobrovský

Ano devítka v konečném hodnocení dává jasně najevo, že se to povedlo zatraceně dobře. Spider-Man je postava kterou mám ze všech postav v komiksech (a možná i fikci celkově) nejradši. Seriál z devadesátek je to co mě ke komiksům dostalo a tak nějak si nevybavuji okamžik ve svém životě, kdy jsem na téhle postavě neujížděl. Proto jsem byl tak rád, když se Marvel dohodnul se Sony a po dlouhém čekání nám nadělil tu správnou adaptaci tohoto pavoučího hrdiny na kterou jsem vždy čekal.

O kvalitě Marvel filmů můžeme vést dlouhé debaty, ale jedna věc, která se jim nedá upřít je respekt k předloze. Spousta věcí se sice změní, ale zakladní esence zůstane zachována. A i když padouši jim zrovna dvakrát nejdou (to ale v poslední pár letech platí na obou stranách barikády) tak hrdiny zvládnou zobrazit (až na jednu, dvě výjimky) vždy skvěle.

Tom Holland si Spideyho dává totiž tak neskutečně, až máte pocit, že koukáte na rozpohybovaný komiks. Konečně hercům věříte, že opravdu chodí na střední školu a celá ta atmosféra mladých let je tedy o to lepší. Holland je nesvůj a nejistý jako Peter Parker a jako Spider-Man zase správně trapně ( v dobrém slova smyslu) hláškuje a iluze komiksového Spideyho je tedy dokonalá.

Spider-Man do rozjetého MCU zaplul opravdu skvěle a Marvel chytře využívá události z předešlých filmů a nabaluje je na Spideyho a s ním spojené postavy. Z filmu navíc máte pocit, že se nejedná o další Avengers film. Když to trochu přeženu, tak celé to na mě působilo jako dražší a větší seriál od Netflixu.

Ani ne tak tím že na prostoru dvou hodin film zvládnul vmáčknout třináctihodinové propracování postav, ale tak nějak tím feelingem hrdiny, který se snaží chránit svůj kousek New Yorku a nemusí řešit jestli zítra napadne planetu fialovej týpek z Titanu. Když na film nepůjdete s očekáváním, že na konci bude Spider-Man chytat stát padající z oblohy a naladíte se na tu skromnější vlnu, tak je to vážně fajn film, který nedělá postavě ostudu.

Z čeho měla spousta lidí strach (včetně mě) je přítomnost Tonyho Starka. Sony při marketingové kampani dojilo Downeyho jak se jen dalo a pokud byl nějaký trailer nebo plakát, kde Iron Man nebyl, tak ho tam asi jen někdo zapomněl dát. Finální výsledek je takový, že Stark ve filmu moc není. Odhadem bych řekl, že je tam dohromady tak deset minut. Jeho aura se ale táhne celým filmem.

Bál jsem se že Peter bude na Tonym až zbytečně moc závislý a i když v některých scénách je to „Mr Stark tohle a Mr Stark tamto“ finální výsledek mohl být daleko horší. Starkem vybavený pavoučí kostým je v některých ohledech sice přehnaný, jinak je to ale fajn způsob jak Spidey přišel k vybavení.

I když se to na začátku recenze možná nezdálo, tak film nám přináší hodně fajn záporáka s tvaří Michaela Keatona. Bývalý Batman zvládnul Vulturea zahrát správně padoušsky, ale zároveň nemá člověk problém se s ním ztotožnit, když zná jeho celý příběh a motivace. Jelikož má Spidey jedny z nejlepších padouchů v komiksech, tak doufám, že nás do budoucna čeká spousta dalších Vultureů. A nesměl bych zapomenout na skvělého Happyho Hogana, kterého si užívá Jon Favreau. Jeho vzájemná chemie s Tomem Hollandem je skvělá a patří k tomu nejvtipnějšímu ve filmu.

Dlouholeté fanoušky Spider-Mana film samozřejmě odmění i spoustou odkazů na pavoukovou bohatou historii. Může se jednat o známou melodii kterou můžete slyšet během úvodních titulků, zmínění nějakého toho jména nebo odkazu na důležitou postavu, popřípadě přímo o rekreaci nějakého slavného panelu ze stránek komiksů. I když se ve finále jedná pouze o blbosti které film nijak neovlivní, tak fanouška tohle prostě potěší.

Co bych filmu na konci dne vytknul je asi nevýrazná akce. Ve filmu jí je sice docela dost, ale není tam nic, co by jste si po skončení filmu chtěli pustit hned znova. Spidey by měl díky svým schopnostem zvládat jednu nápaditou akční scénu za druhou, bohužel se tak ale neděje. A co mě asi mrzí nejvíc je absence nějaké skvělé scény, kde se Spider-Man houpe na pavučinách skrz město. O kvalitách Amazing Spider-Man 2 si můžeme myslet co chceme, ale úvodní průlet městem je prostě boží.  

Verdikt

Homecoming je ten Spider-Manovský film, který jsem chtěl vždy vidět. I třetí generace pavoučího muže přináší dostatek nového aby se odlišil od svých starších kolegů a pod zkušeným dohledem Marvelu z toho vylezl ten nejlepší Spideyho film vůbec. Snímek skvěle ctí svou předlohu a stylově přináší Spideyho do 21. Století a hlavně do MCU. Teď jen doufat, že Sony svými vedlejšími filmy nezvoře co se dá a budeme se mít v Avengers a dalších sólovkách na co těšit.

O autorovi

Elhonzo
Elhonzo

Autor o sobě ještě nestačil nic napsat.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku