Mýty 11: Válka a střepy

14. července 2017 Morzael Diskuze (2)
Mýty 11: Válka a střepy

Léto se nám rozjelo a vy furt nevíte, co byste si u vody přečetli? No, jestli nečete Mýty, tak byste to měli napravit, protože nadupaný 11. svazek ukončuje první sekci této výjimečné série. Válka a střepy se s tím vůbec nemaže a nabídne tolik akce, že to budete muset trávit několik dní.

Knihy Dobrovský

Žánr:

Fantasy

Příběh:

Není návratu. Nejlepší obrana je útok. Skupina magických bytostí v exilu dává dohromady svoje síly, prostředky, zbraně a magii a vydávají se do totální války proti Nepříteli.

Bojuje se na několika frontách a v několika stylech - brání se pevnost, bombarduje z létající lodi, vede se válka špionů, magie se používá jako zbraň hromadného ničení. Tenhle svazek vám nedá vydechnout.

O komiksu:

Válka a střepy (Ne, pořád se nemůžu srovnat s tím překladem. Zároveň mě ale taky nenapadá lepší. Takový krásný anglický dvojsmysl - War and Pieces - podle Tolstého War and Peace (Vojna a mír), tu takhle zanikne.) se po otevření tváří velmi nevinně. Jako by vás schválně chtěla zmátnou.

Na vině je kresba Nika Henrichona, která je úžasně pohádkově odlehčená a barevná. Navíc začínáme Modrákovými patáliemi se Smráďou a Růžou, které i s blížící se válkou pořád dávají svazku dost odlehčený ráz. Pak to ale přijde. 

Jakmile se kresby chopí zpátky Mark Buckingham, začíná řežba.

Každá line války je skvěle odlišená nyní už typickými Mýtovskými okraji, které vás okamžitě stáhnou do vyžadované atmosféry. U Popelky je to špionážní thriller, u Wolfiho a Krásného prince válečné drama - jedno na zemi, druhé ve vzduchu. Vše protkané Modrákovými reporty ve stylu válenčného deníku. 

Situace eskaluje, plány krachují a naše oblíbené Mýty budou muset kromě fint a strategie projevit i odvahu a odhodlání obětovat se pro své přátelé a spolubojovníky. Není války bez ztrát, není vítězství bez oběti. Jedenáctý svazek změní status quo celé série.  Akce tu přímo šlehá ze stránek a vy si budete kousat nehty a zadržovat dech, aby zrovna vaši oblíbenci dožili do konce svazku.

Válka a střepy uzavírá jednu velkou etapu celé Mýtovské série. Podle mě bychom si sérii mohli rozdělit na tři a tohle je ta nejpovedenější. Pokud máte pocit, že 22 svazků celkové série je na vás moc, tak to vydržte alespoň do tohoto 11., přesně do poloviny. Nebudete litovat. 

I když to by byla škoda, protože příběh pokračuje. Ne všechny bitvy jsou dobojovány a spousta temných zákoutí světa Billa Willinghama ještě čeká na vaše odhalení. #milujumyty

Verdikt

Jedenáctý díl je nadupaný akcí a twisty a stává se prvním větším finále série Mýty. Pokud vás série až do teď bavila, nechte se odměnit za vaši přízeň touhle strmou jízdou, která změní svět Mýtova navždy. Autoři se předvedli v plné síle a dávají divákům něco, na co nezapomenou. Jedinečná série, jedinečný díl. A to jsme teprve v polovině, dámy a pánové!

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

Morzael
Morzael

Na ComixZone hrdě zastávám funkci šéfredaktora. Na komiksy nemám vyloženě vyhraněný vkus, mám rád každé kvalitní dílo. Nejraději mám ovšem asi temnější horrorové a fantasy příběhy, rád si ale přečtu i dobrý noir. Své místo v mém srdci mají také superhrdinské komiksy, které rád čtu kvůli jejich poselství, o kterém pak s oblibou spekuluji a snažím se tyto myšlenky následně sumarizovat v mých zamyšleních.

Poslední příspěvky v diskuzi

Morzael Offline
Morzael 16/04/2018 (16. dubna 2018)
Ahoj, hele kvalitativně asi máme z Mýtů to nejlepší za sebou, ale pořád je tam ještě kus parádního příběhu před námi a spousta epickejch momentů. Takže sérii určitě nezatracuj. Nicméně, pokud bys zvažoval, že ze série vyskočíš, tak 11. díl je pro to asi nejlepší. 12...
TonyT Offline
TonyT 02/04/2018 (2. dubna 2018)
Ahoj ,mohu se zeptat, jestli to dobře chápu tak když naskočím do téhle série tak jedenáctý díl ukončuje nějaký hlavní děj? Někde jsem četl že snad ty další už kvalitativně nejsou tak dobré je to pravda...
Minotaur.cz