Ultimátní komiksový komplet #094: Nelidé

14. července 2017 S4TW Diskuze (0) 1 palec
Ultimátní komiksový komplet #094: Nelidé

Léto je v plném proud, možná někteří z vás mají i prázdniny a tak není nastává vhodná chvíle na čtení komiksů (ostatně jako celý rok). My se postupně prokousáváme posledními UKK, které nám již brzy skončí, aktuálně je na stancích předposlední číslo #119. Dnes se však podíváme na komiks Nelidé, což je skupina, která v poslední době zaznamenává nárůst popularity i u nekomiksového publika, jelikož již brzy jim vyjde seriál na stanici ABC.

Dokonce i v komiksu je tato rasa čím dál víc populární a získává poměrně dost prostoru. Dnešní recenze se ovšem věnuje jejich začátkům, kdy sérii psali takový velikáni jako je Stan Lee a Roy Thomas, zdárně jim sekundovali kreslíři Jack Kirby a Neal Adams.

Elhonzo

Ještě před otevřením komiksu jsem tak nějak tušil, že by se určitě našla spousta lepší příběhů které jsme mohli s tímto týmem dostat. No a po přečtení jsem zjistil že mám pravdu. 

Kniha nám nedává žádný ucelený příběh. Namísto toho nám dávkuje několik dvou až tří sešitových příběhů na pokračování. Začínáme asi nejlepší částí knihy a to šesti krátkými příběhy které vycházely jako takové bonusy v Thorovo sérii. Lee a Kirby mi tu už podruhé ukazují že retro příběhy se dnes čtou mnohem lépe v malých dávkách. Stejně jako Příběhy z Asgardu tak i tady má celý děj mnohem lepší tempo, na těch několika stránkách není zbytečně moc textu a ve finále to zvládne říct i pěkný smysluplný a ucelený příběh. 

Zbytek knihy je pak průměr až podprůměr. Potěší příběh od Roye Thomase a Neala Adamse který osvětluje co Black Bolt dělal někde v San Franciscu s malým chlapcem, tak jak jsme mohli vidět v předchozím UKK. Škoda že to je takové docela obyčejné a strašně civilní že Adams nemá žádnou super scénu (až tedy na dva panely) kterou by mohl zvěčnit. 

Inhumans jsou tedy další z nedůležitých čísel UKK, které když vynecháte tak se nic nestane. Kvůli těm pár zábavným (ale krátkým) příběhům a několika super panelům to nestojí. 

5/10

S4TW

Nevím, asi jsem divný, ale mě to nepřišlo vůbec špatné. První část, kterou psal Lee a kreslil Kirby mi přišla jako skvělé seznámení s Inhumans (Nelidé). Sice ty úplně první příběhy jsou podány až skoro encyklopedickou formou, ale u mě to fungovalo velmi dobře. Když k tomu připočtu velmi zajímavou kresbu Kirbyho, kde ani nejde tak o jeho um, jako spíš, co dokáže vymyslet ve svých kresbách, tak tu máme velmi slušný začátek do světa Inhumans.

Pak přišla část od Adamse, jehož kresba je prostě fenomenální a pro mě se již definitivně stal Alexem Rossem své doby! Jeho kresby se nikdy nenabažím a je to skutečně nádhera sledovat jeho práci. Roy Thomas k tomu vytvořil takový komornější příběh (část i Conway), který opět fungoval velmi dobře.

V druhé části bylo zajímavé sledovat, jak si Nelidé poradí ve světě lidí, mělo to lehce detektivní nádech s celkem uvěřitelným scénářem a bez zbytečných nonsence věcí. Jasný, není to žádný zázrak, ale příčtěte kresbu Adamse a máte nadprůměrný komiks.

Na závěř přišla naprostá tragédie a to jak ve směru příběhu, který už je (chtělo by se říct klasická) staromódní tragédie, bez špetky smyslu a s nekonečným množstvím hloupostí. Příběh jednoduše nudí a vy jen kroutíte hlavou (ale jedná se jen o dva sešity - bohužel o ty nejdelší). A kresba nezaostává za příběhem. Schválne zkuste porovnat poslední sešit s kresbou Adamse, to je rozdíl, co?

Ale ve finále se jedná o příjemný komiks, který mi dost pomohl se seznámit se světem Inhumans, poznat jejich hlavní postavy a začít se trochu o tuto skupinu zajímat. Ze dvou třetin jsem spokojen a to se počítá, ne?

7/10

jardoom

Od minulé recenze UKK uběhl nějaký ten pátek a já bohužel musím opět zůstat v hodnocneí velmi nízko. Roy Thomas mi prostě stejně jako minule neudělal radost ale nemůže za to jen on, ale i Stan Lee, který mu byl v počátcích Nelidí (Inhumans) při ruce.

Opět je to velmi fádní dílo, které překypuje zbytečností mnoha dialogů a hlavně naivitou celého scénáře. Kresba je ale nyní daleko zajímavější a to díky Neala Adamse, který v tomto díle ukázal, že když se to dělá pořádně, je vždy výsledek zaručen.

Skladba celého komiksu mi celkem sedla. Nějaké  úvodní příběhy a povídání o Nelidech a poté spíše jednohubkové záležitosti, které se odkazují na známe Marvelovské eventy. To by šlo. Pro mě je to v tomhle případě lepší, než 200 stran jednoho příběhu o něčem, co mě vlastně nezajímá a díky autorům by ani nemohlo.

Co musím vychválit je kresba Adamse, ten prostě překvapil a opět mi ukázal, že mu prostě kreslení šlo a i když v době tohoto komiksu hodně autorů plodilo samé splašky, on většinou zůstal na straně spotřebitele a dopřál mu skvělý zážitek aspoň co se kresby týče.

5/10

 

Verdikt

Celkové hodnocení

6/10

Pokud se Vám článek líbí, dejte palec nahoru.

Celkem 1 palec
RATing autora 14.7%

To se libí - spiderbat

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.