Hellboy 12: Bouře a běsy

22. června 2017 jardoom Diskuze (0)
Hellboy 12: Bouře a běsy

Comics Centrum konečně dokončilo to, na čem pracuje již spoustu let. Hellboyova série se v českých luzích a hájích konečně dočkala posledního dílu. Přišlo velkolepé finále, nebo šlo jen o nutné ukončení série, která už měla skončit dávno?

Knihy Dobrovský

Rok se s rokem sešel a já opět píšu o nové Hellboyově knize, která je ale tentokrát úplně jiná. Hellboy má od samého počátku nadstandardní kvality, které vám jiná série nikdy nenabídne. Vždy se jedná o čtení, které vám dopřeje perfektní zážitek. Jako Hellboyův fanoušek jsem ale nyní dostal i něco, co jsem u čtení knihy snad ještě nikdy nedostal.

Ačkoliv jsem dopředu věděl, jaký čeká Hellboye osud, neubránil jsem se husí kůži, když jsem spatřil onen moment, který ukončil Hellboyovu cestu po planetě Zemi. Tohle je pocit, který vám opravdu mnoho titulů nenabídne. Až takhle moc je tento komiks zásadní, a pokud jste fanoušek tohoto světa, platí to dvojnásob.

Příběh vás od samého počátku vede stále kupředu a opírá se o snad všechny důležité události, které znáte z dílů předchozích. Díky tomuto aspektu si závěr užijete na maximum, protože zúročíte veškeré informace, které v hlavě nosíte od počátku čtení.

Tahle série měla hodně jednoduchých příběhů, které byly jen výplní. Hellboy přišel, někoho zmlátil a odešel. Nicméně tato kniha, ačkoliv má těchto scén také dost, nabízí přesně to, co nabízí i všechny ostatní díla, tedy posun vpřed.

Od začátku série Mignola ve svém díle zanechává střípky, které knihu po knize, příběh po příběhu skládáte dohromady. Je to tak propracované dílo, že každou další knihou objevujete nové a zásadní informace, viz má recenze na Visitors, kdy Mike Mignola na jedné dvoustraně v knize Sémě zkázy, nechal zaklíčit semínko, kterému dovolil vykvést až o 20 let později.

Tohle dělá v každém jeho komiksu, který s Hellboyem, či světem kolem něj, souvisí. Až takhle je tohle geniální autor a poslední kniha tohle potvrzuje. On má myšlenku a tu nechá zakličit do vašeho mozku, každou další knihou ono semínko zalévá a když už ta sazenice roste a mění se ve vzrostlý strom, vidíte plod jeho práce jasně a čistě. Ten strom je pevně zakořeněn a jeho bytí na daném místě je tak zásadní, že jej nejde jen tak pokácet a zapomenout na něj. Vrcholem je poté fakt, že z tohoto stromu opět popadají semena nová a vždy do vás zaklíčí nové Mignolovy myšlenky.

Nemůžu ale úspěch této knihy či samotné série přivlasťnovat jen jemu. Duncan Fegredo totiž na pozici kreslíře odvedl velký kus práce a díky němu je tato jízda mnohem lepší a daleko přesvědčivější. Bouře a běsy jsou nejspíš tim nejtemnějším dílem, které Mignola napsal. Stejně k tomu přistoupil i Fegredo a ten nakreslil pochmůrnou atmosféru, která by se dala krájet leda tak motorovou pilou. Temnější kresbu v jeho knihách již neuvidíte.

Někdo tvrdí, že se tato série měla uzavřít o něco dříve. 12 knih je prý moc a obešlo by se o i bez některých jednohubkových příběhů, o kterých jsem již mluvil o pár odstavců výše. S tímto názorem široké veřejnosti souhlasím tak napůl. I když je série dlouhá a mohla obsahovat pouze příběhy, které posunují Hellboye jeho životem kupředu směrem k naplnění jeho osudu, nemyslím si, že tyto jednohubky dojem kazí. Jsou nutným odlehčením a také zkouškou pozornosti, protože v nich autor muže a nemusí schovat další semínko, které mužete najít a nechat jej zaklíčit.

Verdikt

Hodnocení 10/10 je pro mě nutností a i když bych dal stranou to, že je tohle srdeční záležitost, stejně bych se nedostal pod 9/10. Zakončení této cesty je důstojné a velkolepé. Jako fanoušek této série jsem prostě nadmíru spokojen. Hellboy si přesně tohle zasloužil a jsem rád, že si jeho duchovní otec dal záležet, protože nic lepšího nabídnout už nemohl.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku