Batman: Detective Comics 5 - Gothopie

7. září 2017 Ikyy Diskuze (0)
Batman: Detective Comics 5 - Gothopie

Recenze, která byla napsána hned po přečtení díla je nejlepší, jaká může být. Zážitek je největší a nejintenzivnější. Jak ovšem dopadá komiks, který jste zapomněli a musíte ho přečíst znovu?

Knihy Dobrovský

Určitě to znáte, když se nedaří jedna věc, tak se nedaří další a najednou všechno jde do kytek. Tudíž se stalo, že když jsem dostal komiks s názvem Gothopie, tak jsem jej s radostí přečetl. Napsal tři odstavce recenze a kvůli všelijakým vlivům Vesmíru jsem na dodělání zapomněl, a nebo neměl vhodné prostředky k dopsání. Samozřejmě to není správné, ale něco se z toho vytěžit dát bude.

Většinou, když něco čtete, dokážete i za pár měsíců říci, o čem bylo dané dílo – pokud se Vám líbilo. A když jsem si sedl, abych tedy sepsal své pocity z vedlejšího dobrodružství Temného Rytíře, tak jsem našel ve vzpomínkách dvě věci.

První byla ta, že komiks má nádhernou, vizuálně poutavou kresbu, která je vrcholem mainstreamu. Jason Fabok, který kreslil většinu knihy ukazuje, že je rostoucí hvězdou a každý panel působí opravdu suprově. (Samozřejmě místo pro zlepšení má, a pokud chcete vidět opravdu vrchol, doporučuji si sehnat Justice League: Darkseid War)

V knížce se střídá vícero kreslířů. Hlavní je, jak bylo řečeno Fabok, který je doplněn Aaronem Loprestim, kteří odvádí naprosto precizní, mainstreamovou práci. Velké splash stránky, dvojstránky. Velká poprsí žen, velké akční scény, všechno je tak správně cool, přesně jak si to člověk představuje.

Ke konci knihy se vyskytují krátké příběhy, které jsou naprosto odlišné a každý má jinou kresbu, která je specifická, nemainstreamová a strhne Vás stejně, jako Fabokův mainstream. Ovšem o nich později.

Druhá věc, která mi došla byla ta, že i když si pamatuji komiks po vizuální stránce, tak o příběhové nemůžu říct to stejné. Jak jsem již zmínil, knížka má z většiny svůj vlastní příběh a na jejím konci jsou krátké příběhy k oslavě Batmanových narozenin. A bohužel právě tyto příběhy jsou to jediné, co mi utkvělo v hlavě.

Už tenhle samotný fakt mi dvakrát nepomohl při třídění myšlenek. Ano, příběhy se vytrácí, ale ty silné většinou zůstanou v podvědomí. To vypovídá opravdu o tom, že Detective Comics s názvem Gothopie je jen dalším komiksem s Batmanem, který má dobré koncepty, ale i přes vynikající kresbu zapadá do obrovské knihovny temného bojovníka se zločinem.

Co teda knížka obsahuje příběhově? John Layman pokračuje v psaní „jednorázových“ příběhů. Vyskytuje se zde linka s Man-Batem a posléze příběh se Scarecrowem a zhalucinovaným Batmanem. Obzvlášť v tomhle příběhu jsou zajímavé koncepty. Pokud máte rádi alternativní pohledy na Batmanův příběh, tak zde se nám představuje Batman, bez svých typických bílých očí v kápi s bílým oblekem a pozměněnou mytologií. Spolu s Batmanem zde hlavní roli má Catwoman a Posion Ivy.

Tento příběh je zde nejdelší a funguje dobře. Má tři části, čili začátek, prostředek a bohužel velice uspěchaný konec, který je typický pro spoustu vedlejších Batmanovských příběhů.

Nedokáži posoudit, jestli pro koupit knihy je dobré navnadění: „poslední třetina za to stojí“. Ale i tak by se dal pátý díl popsat. Zde se totiž vyskytují opravdu krátké příběhy, které vznikly k oslavě Batmanových 75 let od první publikace.

Příběhy nejsou tzv. v kánonu, ale jsou slovy fanouška boží. Jména, která se za nimi skrývají Vás můžou navnadit lehce více: Scott Snyder, Sean Murphy, Peter Tomasi, Brian Hitch, Ian Bertram a Francessco Francavilla mají všichni pár stránek pro sebe a je to rozhodně to nejlepší co je v téhle knize.

Murphy představuje Snyderovu verzi dvě stovky let v budoucnosti, Bertram kreslí starého Bruce, který slaví narozeniny a jde si sfouknout svíčky na dortu.

Nechci zde psát o čem je každý krátký příběh, ale všechny stojí za přečtení a pozornost. Kresebně to jsou vymazlené a luxusní panely, které nádherně dokazují to, že Batman je tu už opravdu dlouho a každý umělec dává do temného rytíře kus něčeho nového.

Kdybych komiks recenzoval napoprvé, tak bych jej hodnotil pravděpodobně vyšším číslem. Ona pauza a uvědomění si, že většina knížky mě moc nebavila – i když je překrásně nakreslena, tak sráží výsledek níž. Pokud ovšem chcete jen další příběh s Batmanem, jděte do toho. Poslední třetina je boží.

Kresba, krátké příběhy, zajímavé myšlenky
splývá se zbytkem příběhů o Batmanovi, nevýrazná ovšem příjemná jednohubka

Verdikt

Pátý svazek Detective Comics pokračuje trend kratších příběhů s famózní kresbou. A to je přesně to, co dostanete. Průměrné příběhy na zabavení času. Příjemná jednohubka na kterou zapomenete, jakmile dopijete odpolední kafe. Vyzdvihnout ovšem musím krátké příběhy na konci knihy, za ně stojí za zvážení si knihu pořídit.

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

Ikyy
Ikyy

Mám rád surikaty.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku