Strážci galaxie 1: Kosmičtí Avengers

23. června 2017 S4TW Diskuze (0)

V galaxii platí nové pravidlo: Země se nikdo ani nedotkne!

Strážci galaxie 1: Kosmičtí Avengers

Strážci Galaxie válcují X-Meny i Avengers. Aspoň já si to myslím. Teda pokud se bavíme o filmu. Dalo by se říct, že právě díky filmům rapidně stoupla popularitě téhle vesmírné skupinky hrdinů. Ovšem již Daniel Abnett nastartoval slibnou kariéru těchto kosmických Avengers. Jeho vesmírný marvelovský run(y) patří mezi to nejlepší, co z posledních 10-15 let u Marvelu vyšlo. A sami jste měli možnost z toho dvě knihy okusit (UKK: Thanos Nezbytný a NHM: Strážci Galaxie).

Knihy Dobrovský

Právě Strážci od Abnetta se často pro tuto skupinu berou jako měřítko, no a Bendis zrovna v tomto měřítku nedopadá úplně nejlépe. Ne, že by propadal, ale předchozí Strážce nepřekonává. Otázkou je, jestli tomu skutečně tak je? Díky Crew jsme totiž získali možnost to porovnat i my v ČR (a SR)!

Příběhově naštěstí začínáme na začátku a nejsme vsazeni někam doprostřed příběhu. My vlastně začneme na téměř úplném začátku (v rámci tohoto konkrétního týmu), jelikož první sešit (tedy sešit 0.1) startuje v době, kdy jeden mimozemšťan zbouchne Star-Lordovu mamku. Pak samozřejmě odletí, jelikož je to samozřejmě král jedné mocné mimozemské rasy. Peter Quill tedy vyrůstá sám a je nakrklý na svého otce, kdo by nebyl, že? Je to král a svého prince nechá na posráté Zemi...

Péťa vyroste, na Zemi se stane menší nehoda a my se později ocitáme ve vesmíru u nového týmu, ve kterém mimo klasické filmové obsazení (Gamora, Drax, Groot, Rocket a Star-Lord), je ještě Iron Man (sakra proč jako?). Samozřejmě se chystá událost, která má odsoudit rodnou planetu Petera a Strážci tomu musí zabránit.

Sice bych zápletku nepovažoval za bůhví jak vychytralou a mistrovsky promyšlenou, na druhou stranu se mi ten nápad velmi líbil a tak nějak mi k tomuto komediálnímu akčnímu sci-fi dramatu sedí. Rodinná pouta jsou někdy pěkně na prd. Přišlo mi, že tahle série vlastně má všechno, co bychom si zrovna kosmických Avengersů měli přát, dostaneme to, na co jsme byli zvyklý u filmů. Ale, tak nějak tomu chybí trochu něco navíc, něco nečekaného, ale zároveň suprového. 

Postavy jsou taky takové ty zajeté fungující klasiky, které výborně fungují v akčních a megalomanských scénách a možná ještě lépe při různých vtipných a humorných situacích. Hláška totiž střídá hlášku. Ale tak nějak mi zase přišlo, že postavy nejsou lepší než ty, které se objevily ve filmu či v runu od Abnetta. Jediný, kdo mě bavil víc, než filmová verze, byla Gamora, protože ta tu je skutečně pořádně badass!

Ovšem i tak musím říct, že kniha svůj prvopočátkový účel splňuje. Dokáže velmi dobře zabavit a samotný komiks vám neskutečně rychle uteče. Což je způsobeno i velmi střídmým množství textu, ale hlavně také neustálou akcí a velmi, velmi rychlým spádem děje. Jak jsem někde četl, jedná se o klasických spotřební, ovšem kvalitně provedený, komiks.

Ke kresbě asi není nutné nic moc dodávat. Jedná se totiž o velmi povedenou řemeslnou práci. Je hodně živá, akční scény jsou jak z kina, snaží se být co nejvíc reálná, bez nějakých zbytečných experimentů, možná jí trochu chybí právě nějaká ta ujetina, co by jí odlišila od dnešního trendu, jak kreslit. Ale prostě líbit se bude, to jo. Trochu mi vadila práce s panely, kdy se občas člověk ztratil v posloupnosti, ale zde zase naopak tu originalitu ocenit musím.

Speciálně se ještě vyjádřím k bonusovému sešitu, který se totiž dost odlišuje. Příběhově se věnujeme jednotlivým postavám týmu, v době, než je znovu Star-Lord naverboval. Příběhově se jedná o takové kratší povídky, které se snaží hlavně o pobavení (ať už vtipy či drsnou akcí). Co je ovšem výborné, je kresba. Především u první části s Draxem mě velmi zaujala, je totiž správně ujetá. Asi bych u tohoto komiksu nedal takhle celou sérii, ale jako jeden bonusový sešit - super. No a samozřejmě vynikající Del Mundo, jehož kresba má neuvěřitelné čaro a dovedu si představit, že by sekundoval McNivenovi.

Celkově musím říct, že jsem si komiks velmi užil, jedná se o velmi povedenou akční jízdu a povinnost pro každého fanouška tohoto nevšedního týmu. Nicméně opravdu zatím nedosahuje kvalit předchozí série Strážců od Abnetta. Především tomu chybí něco navíc, než jen, že je to zábavná a vtipná sci-fi jízda.

akce, humor, kresba, spád
nenabízí nic navíc, než přímočarou zábavu

Verdikt

Komiks určitě doporučuji všem, které si Strážci galaxie získali ve filmu. Tento komiks se dost přibližuje stylu, v jakém je film natočený. Což samozřejmě umocňují samotné postavy, jelikož jsou tu přesně ty, které se objevily ve filmu. Ale kniha je určitě i vhodná pro všechny, kdo si rádi užijí přímočarou akční jízdu s příměsí vtípků a humorných situací. Kresba je také fajn a dodává tomu ten filmovým šmrnc. Určitě se těším na druhé pokračování a hlavně jsem zvědavý, jak bude fungovat Rocket v samostatné sérii.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku