Ultimátní komiksový komplet #104: Kree-Skrullská Válka

21. června 2017 S4TW Diskuze (1)
Ultimátní komiksový komplet #104: Kree-Skrullská Válka

Asi nejznámější mimozemské rasy v marvelovském vesmíru jsou právě Kree a Skrullové. A to především proto, že se nejčastěji zaplétají do sporů s pozemšťany a třeba i přímo s Avengers. Zajímavé ovšem je, že tyto rasy vedou mnoha leté spory a války. V tomto komiksu se podíváme na to, jak jeden z takových sporů může skončit a jak to může ovlivnit Zemi či Avengers.

Roy Thomas je scénárista, který překypuje skvělými nápady (podobně jako Stan Lee), ale často se mu nepovede samotné zpracování, jelikož je ten typ spisovatele, který hrne jednu šokující myšlenku a událost za druhou, což ne vždy dopadne dobře. Nicméně Neal Adams je vynikající kreslíř, ne-li ten nejlepší z přelomu šedesátých a sedmdesátých let, takže už jen kvůli němu stojí za to UKK 104 číst. Dost plkání, recenze od S4TWa, Elhonza a jardooma je tu!

Knihy Dobrovský

S4TW

Jedná se o klasické veledílo, které má několik mušek, ale i větších much. Každopádně se jedná bezesporu o jedno z nejzásadnějších děl, jaká u Marvelu vyšla a už jen to je důvod, proč si to přečíst. Je to totiž první run takového rozsahu, který se u Marvelu objevil a ve finále funguje celkem obstojně.

Začnu hejtem. Když jsem to začal číst, tak jsem myslel, že to bude jeden z největších komiksových průserů, jaké jsem četl. První tři sešity jsou neuvěřitelná bída a je to v podstatě braková literatura. Je to tupé až hanba a ještě k tomu to má slabou kresbu. 

O to zvláštnější je, jak moc se dílo ve svém průběhu zvedlo, vlastně už číslo 92 bylo vynikající a jednalo se asi o nejsilnější sešit ve smyslu toho, jak tam dostanou Avengers sodu od společnosti, jak jsou odsouzeni za něco, čemu věří. Paralela k dnešní době je jen zajímavou třešničkou a jen to dokazuje, jak se lidé v průběhu věků moc nezměnili a prožívají pořád ty stejné strachy. Tohle byla Thomasova parádička.

Pak přišla parádička kreslíře Neala Adamsa, který tu úžasně nakreslil příběh, který se odehrává v prapodivném těle Visiona. Dílo plné extravagantních a úžasných výjevů. Zajímavý nápad, velmi povedené zpracování.

Nakonec tu je samotný event, ve kterém už vypukne bitva mezi Skrully a Kree naplno. Je to plné vesmírných dobrodružství, bojových akcí a zajímavých vývojů v příběhu. Ale pořád se tu objevuje celkem velké množství hloupých a na koleni připravených twistů, které často nedávají smysl. Vše je podpořenou již zmíněnou, výbornou kresbou Adamse, který zvládá vesmírné výjevy na jedničku z hvězdičkou. Event, jak má být a na tu dobu se muselo jednat o neskutečnou parádičku.

Celkově jsem fakt spokojený, ale první tři sešity dost srážejí výsledný dojem. Jelikož už po prvních stránkách si vytvoříte nějaké hodnocení, které se těžko povede úplně odbourat, i přesto, že dvě třetiny knihy jsou téměř excelentní. 

7/10

Elhonzo

Na Kree-Skrull War jsem se hrozně těšil. Dlouhá léta jsem všude četl jak to patří mezi tu absolutní topků příběhů, které s Avengers můžete najít. Finální produkt tak bombový ve finále nebyl, ale vyloženě tragické to taky nebylo. 

Roy Thomas tady vlastně představuje takového prapradědečka dnešních eventů. Vzal největší vesmírné rasy které tehdy Marvel pustošily a poštval je proti sobě s Avengers a Zemí uprostřed. Blbé je že ono to má sice dobré nápady, (ale jak u Thomase bývá zvykem) jen je to mizerně provedené. Když jsem to četl tak jsem měl pocit jako bych koukal na nějaký letní blockbuster, ale s velmi omezeným  rozpočtem. 

Jsou scény kdy proti sobě stojí armáda vesmírných lodí a vy si říkáte „Sakra to bude bitva“ jenže v tu chvíli vstoupí na scénu pomyslný účetní filmového studia  a řekne „Ne ne ne, na to nemáme rozpočet“. A místo toho koukáte jak Thor s Visionem mlátí do trupu jediné lodi která se vydala do boje a když prohraje ostatní se vzdají. To že Avengrs stojí proti přesile tak 100 dalších lodí nikdo neřeší. 

Kresba se tu dělí na dvě kategorie. Ok, tzn. Bratři Buscemovi a super mega hustá, tzn. Neal Adams. Když si porovnáte tyhle dva (tři) styly kresby tak se musíte divit jak tohle mohlo vycházet současně a nebo dokonce tvořit jeden příběh. Adamsova kresba zkrátka předběhla svou dobu a ani dnes by neměl problém obstát proti omladině. 

Kree-Skrull War má plno super nápadů ale nejsou dotažené dokonce. Celé by to mohlo být o dva, tři sešity kratší a ničemu by to neuškodilo. Přečíst se to ale i tak vyplatí. Ať už kvůli těm fajn nápadům, Adamsově skvělé kresbě a nebo fantastickému sešitu kdy Ant-Man podniká výpravu do těla androida Visiona. 

6/10

jardoom

Roy Thomas a Sal Buscema, to jsou dva autoři kteří mi neustále komplikují život. Série UKK je plná děl těchto autorů a mě se často nestane, že jejich práci opěvuji.

Jinak tomu nejspíš nebude ani teď, protože ačkoliv je komiks celkem průměrný a normálně bych se v něm moc nerejpal, v tomhle případě musím, protože od tak velké a neustále vychvalované komiksové události jsem čekal daleko více.

Možná jsem jen tenhle legenární příběh nepochopil, ale největší problém je, že název slibuje válku a ono vlastně o žádnou válku nešlo. Komiks je roztahaný až to pěkné není a Roy Thomas pracuje s naprosto nesmyslnou zápletkou, do které vsadil pár zajímavých postav a několika zajímavým postavám dobře rozvyprávěl jejich osudový příběh.

V podstatě ale tento komiks nenabízí nic, co by čtenář opravdu chtěl číst. Čekal jsem, že mi bude nabídnut osudový milník světa Marvelu,  nicméně po dočtení jsem zjistil, že se nic takového nakonec nekoná a tak je Kree-Skrull War největším zklamáním, které se v rámci UKK dostavilo.

Ačkoliv nemám retro rád, tohle jsem prostě přečíst chtěl a byl jsem rád, když jsem tohle viděl v edičáku druhé série UKK, nicméně tohle byla naprosto planá akce. Kdybych od tohodle něco nečekal, asi bych nebyl zklamaný a prostě bych to označil jako další průměrné dílo. Nicméně musím říct, že sláva, kterou tenhle event doprovází, je naprosto nezasloužená.

5/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Poslední příspěvky v diskuzi

filozof Offline
filozof 21/06/2017 (21. června 2017)
Číslo 92 bylo teda otřesně zvládnuté. Snaží se moralizovat jak jsou Avengers obětmi a pak začne Scarlet Witch střílet (!) výboje do demonstrantů. To bych jim pak šel taky vymlátit okna.
Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku