Skalpy 06: Hlodání

19. června 2017 S4TW Diskuze (0)
Skalpy 06: Hlodání

Sice ještě nemáme oficiálně léto (i když se to velmi rychle blíží), ale letní počasí už tu v podstatě je. Prostě už nastalo období horka a grilování (i grilování se). A jaký komiks bych do tohoto počasí doporučil? To je úplně jasné, Skalpy! I když ty bych doporučil do každého počasí…

Knihy Dobrovský

Vždy, když se po několika měsících k této sérii vrátím, jsem znovu a znovu šokovaný, o jak výbornou sérii se jedná a vážně nechápu, jak je možné, že nedostala Eisnera. Á, čert to vem. Já se vždy neuvěřitelně bavím a do čtení se absolutně a nekompromisně zažeru, otázkou ovšem je, jestli to platí i u šestého pokračování, které nese název – Hlodání.

Nebudu to napínat, ano, zažral jsem se opět a zas a knihu si náramně užil. Příběh začíná tak, kde pátý díl skončil. Rudá vrána si to rozházel u Johnnyho jazyka a jeho Hmongů, což nevyhnutelně směřuje k válce, které se ovšem Rudá vrána bude chtít vyhnout. Aby to vůdce Lakotů neměl příliš jednoduché, tak se dozvídá, že má uvnitř špeha, který donáší FBI.

Není tedy divu, že se Dashiellovi trochu sevře hrdlo, ale jelikož je to drsný chlapík, tak se rozhodne jednat. To, jak se budou věci vyvíjet, bude záviset na jednom drogovém dealerovi a jeho osudu. Do toho se Ten, který chytá rozhodne sejmout jednu osobu a vlastně tam zkape ještě pár dalších postav, dokonce i ty hlavnější.

Jason Aaron je mistr ve vyprávění a především neustále sype jednu překvapivou událost za druhou, kterou ještě vyšperkuje něčím opravdu drsným, až dekadentním. Příběh má neuvěřitelný spád a to především díky tomu, že čekáte nějaký vývoj, ale autor vás znovu něčím překvapí. Především tím, že to ještě víc zamotá a zkomplikuje.

I když se zdá, že se pořád zamotává, tak máte pocit, ne, máte jistotu, že to má autor promyšlené do poslední stránky. Tohle je nejenom neuvěřitelně drsné, kruté, s dechberoucí atmosférou, ale i chytré. Ano, jedno kouzlo je v ustřelených hlavách, lítajících střevech, prostřelených kolenech, sexuálních a drogových scénkách, ale tou druhou a hlavní je promyšlený kriminální příběh.

Já už vážně netuším, jak vám tuto sérii víc vychválit. Ano, již první knihy byly skvělé, ale autor ještě přidává pod kotel a střed sérii má vynikající spád a tempo. Je to velmi syrové a s ničím se to nemaže. Všechny postavy tu jsou v podstatě hrozní sráči a každý má nějakého toho kostlivce ve skříni. Z česky vydávaných věcí se na tuto sérii vždy těším nejvíc.

scénář, kresba, atmosféra, akce, všechno
nic

Verdikt

Tato série dokazuje, že se dá dělat výborný komiks a vůbec k tomu nepotřebujete superhrdiny či fantasy a sci-fi prvky. Stačí obyčejná, zaplivaná indiánská rezervace, která je plná největší lidské spodiny. Pak už je přidejte vynikajícího scénáristu a kreslíře, který má svůj osobitý styl. Samozřejmě, že mezi nimi musí ještě fungovat velká symbióza.

Crew
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Crew, které bylo založeno roku 1997, což z něj dělá nejstarší komiksové nakladatelství v ČR. CREW vydává více než sto komiksových knih ročně, a je tak největším nakladatelstvím specializovaným na komiksy v České republice. Misí nakladatelství je vydávat světové komiksy česky. Kromě mangy, nebo titulů od DC Comics, Marvel, Image či Dark Horse, se nakladatelství zaměřuje i na evropský komiks, a to prostřednictví edice Mistrovská díla evropského komiksu.

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku