Tomb Raider Archivy S.1

11. června 2017 jardoom Diskuze (0)
Tomb Raider Archivy S.1

Velkoformátové projekty se těší velké oblibě a to díky Comics Centru, které tiskne jednu pecku za druhou. Po všech těch Hellboyích, Artefaktech a Sin City či Conanovi zde máme novou velkoformátovku, která je ve světe legendou a má se jí stát i u nás. Byla Lara Croftová dobrý tah nebo Comics Centrum poprvé klopýtlo?

Knihy Dobrovský

Ačkoliv je Tomb Raider hodně starou záležitostí, která začala už v roce 1999, neřekl bych, že to je na komiksu nějak zvlášť poznat. Kresbou se dá pěkně zařadit k dobově stejně starému Darknessi či Witchblade, kteří jsou jen o něco málo mladší a do dnes se mohou označovat jako moderní mainstream, protože ve své době právě tyto kousky posunuly uroveň kreslířských prácí tam, kde jsou dnes.

Andy Park prostě umí, to se musí nechat. Kresba se hodně podobá tomu, co možná znáte právě ze zmíněných velkoformátovek o Artefaktech. Kresba je svižná, přehledná a nemůže vás nijak nudit. Je to typická "image - like" kresba, které se takhle říká právě proto, že je s tímto nakladatelsvím prakticky neodmyslitelně spojená a to jak stylem náčrtů, tak i barvami a rozložením panelů.

Jelikož je série Tomb Raider mladším sourozencem sérii o Artefaktech, kreslíři z Image (Top Cow) si berou inspiraci právě v těchto povedených komiksech a tak se k nám dostává přesně to, co už je pro čtenáře tak známé.

Co muž, to hora svalů s pevnými rameny a obrovskou hrudí. Ženy zase neuvidíte bez obřích dekoltů a překrásně tvarovaných partií. Andy Park má ještě další charakteristický prvek, kterým odděluje vzhled mužů a žen. Konkrétně jde o obličejové rysy. Muži je mají hranaté a ostře střižené, ženy mají jejich ksychtíky zase kulaté a hebké.

Okolní svět vypadá naprosto realisticky, a kreslíři si také hodně hrají s detaily okolí. Nakresleno je přesně to, co má být podstatné a i když je zbytek jen kulisa, je to překrásná kulisa. Obdobně je na tom druhý kreslíř, který přichází až na konci knihy.

Francis Manapul kreslí podobně ale i tak je to vlastně úplně jiné. Vypadá to trochu divočeji či drzeji, a má to takový malinko více teenage odér, nicméně nemůžu říct, že by tohle knize škodilo. Ono to vlastně knize dodává ještě větší drive a svižnost, protože to k té akci sedí jako prdel na hrnec.

Co se příběhu týče, jedná se o čistokrevnou akci, která se nikde moc nezdržuje. Nehledejte žádné ester eggy a ani nenápadné pokukování jinam. Tam kde vás příběh vede, tam prostě dojde a čekat nemůžete ani žádné vedlejší uličky, zkratky či naopak natahování děje pomocí flashback okének do minulosti či kamkoliv jinam.

Určitě tomu ale nechybí zvraty. Hned první příběhový arc nabízí nejspíš ten největší zvrat. Spoilerovat nebudu, ale snad se nikdo neurazí když prozradím, že záporák se stane hrdinou a hrdina záporákem. To jsem nakonec vůbec nečekal a už vůbec ne na posledních třech nebo čtyřech stranách tohoto příběhu. 

Něco tomu příběhu ale chybí a myslím, že je to pořádný cliffhanger. Tento prvek je sice v závěru každého sešitu, ale není to nic světoborného. Náš hrdina se v závěru téměř každého sešitu ocitá v nebezpečné a těžko vyřešitelné životní situaci, nicméně stačí dvě strany sešitu nového a problém je rázem pryč.

Určitě ale bude Lara Croft bavit všechny, kteří mají rádi dobrodružství. Pokud tvrdíte, že je Tomb Raider kopírkou Indiana Jonese, tak se šeredně pletete. Jasně, honí se za pokladem oba dva, ale i tak si nejsou ničím podobni. Viděl snad někdo Indiana Jonese střílet po dinosaurech nebo mazlit se s Big Footem? Zombie nebo Merlinovské bájné postavy už ani zmiňovat nechci.

Tomb Raider je parádní bichle a chválit kvality jejich rozměrů už nemusím. Každý z vás již určitě držel v ruce velkoformát od CC a tak je zbytečné cokoliv říkat. Komiksy tohoto typu jsou prostě báječné a jdou kresbě i finálnímu zážitku neskutečně naproti.

 

 

Verdikt

Tomb Raider a jeho první Archívy jsou báječnou akční jízdou, kterou přečtete za dva večery, aniž by vám chybělo cokoliv jiného. Nezastaví vás ani jedna ze 360ti stran čisté komiksové akce, protože každá strana opravdu perfektně ladí jak příběhově tak kresbou a díky tomu je zážitek opravdu nefalšovaným dobrodružstvím, i když je tohle produkt z přelomu milénia.

Comics centrum
Za spolupráci děkujeme nakladatelství Comics Centrum, které vzniklo v roce 2003 a zaměřuje se především na tisk komiksů pro dospělé. Do svého tisku si vybírá ty nejzajímavější a nejúspěšnější světové komiksy. Mimo to vydalo v roce 2007 v České republice první knihu o dějinách světového komiksu. Je naším úplně prvním partnerem a my mu velmi děkujeme za spolupráci.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku