Ultimátní komiksový komplet #101: The Invincible Iron Man - Začátek konce

6. června 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #101: The Invincible Iron Man - Začátek konce

Iron Man je s největší pravděpodobností nejoblíbenější postavou Marvel Cinematic Universe. U toho komiksového tomu tak není a v rámci UKK si udělal ještě o něco menší jméno. I tak se řadí mezi ty nejdůležitější postavy komiksového Marvelu a nechybí u žádné velké událost.

Ovšem častěji funguje lépe jako člen nějakého týmu nežli samostatná postava ve své sérii, což je trochu s podivem, jelikož Tony Stark je určitě tvárným materiálem. Je například Iron Man - Začátek konce "tím komiksem", který to změní? Uvidíme, jestli se to dvojici Goodwin a Tuska povedlo a trojici Elhonzo, jardoom a S4TW líbilo...

Knihy Dobrovský

Elhonzo

Iron Man prostě není postava pro mě. Zatímco některé postavy můžu jak v retro, tak i v moderním kabátku, Tony Stark a jeho plechové alter ego je mi tak nějak volné v jakémkoliv období jeho kariéry. 

V knize je něco kolem deseti sešitů a ke konci už toho na mě bylo moc. Vinu můžu částečně házet na to že poslední dobou čtu převážně jen retro komiksy, takže stereotyp se dostaví ať už čtete povedené komiksy nebo ty špatné. 

Archie Goodwin nám tu předvádí klasické Iron Manovo příběhy z té doby. Takže se můžete těšit na souboje proti komunistům, zlým továrníkům/boháčům a lidem v brnění. Když nad tím tak přemýšlím tohle je vlastně shrnutí Iron Manovo příběhů i v současnosti (mínus ty komunisti), ale co. Dialogy jsou v celku v pohodě a nevybavuji si že bych se vyloženě zastavoval nad nějakým zbytečným plýtváním slovy. 

Náplň příběhů je ale jak říkám velmi průměrná. Nejvíce se mi líbil ten kde Tonyho nahradí jeho vlastní LMD (nebo možná to byl jen oblek s jeho tváří, už si nejsem jistý). Goodwin to využil pro v celku zajímavý příběh. Člověku se pak i vybaví příběh z Iron Manovo NHM kde se stalo prakticky to samé, akorát o X let později. 

Co se mi líbilo nejvíce je kresba George Tusky. Opět, není to žádný retro poklad jako Kirby nebo Romita, ale k Iron Manovi mi ten jeho styl velmi sedí. Na jeho tenkou linku se dobře kouká a některé obálky určitě patří ke komiksové klasice. 

5/10 

jardoom

Když se nad tímhle kouskem zamyslím, vidím v něm určitou podobu s třetím MCU Iron Maním snímkem. Né že by to šlo srovnávat, to ani náhodou, je to zde ale více o Tonym, než o jeho obleku a to je možná správně.

Příběh je poutavý a na to že je tenhle svazek mnou nenaviděné retro, nemůžu říct, že bych měl vyloženě výhrady s tím, co na retru nenávidím. Zbytečná ukecanost jakoby se vytratila a kdyby kresba nevypadala tak jak vypadá, tohle dílo bych mohl označit jako moderní.

Určitě ale není komiks bez chyby. Je opět malinko naivní, což se v tehdejší době vidělo téměř v každém sešitu. Tenhle svazek má deset sešitů a  to je kladem ale zároveň prokletím. Jasně, za 249 Kč je to požehnaná nálož, ale pokud je retro takhle dlouhé, poslední sešity už z principu přestávají být zajímavé  a to i přesto, že je tohle opravdu diametrálně odlišné, co se ukecanosti týče. 

Při deseti sešitech je ale i to nejméně ukecané retro dost dlouhé a tak se ke konci prokousáváte už jen proto, že chcete vědět, jak to dopadne. To znamená, že mě mé počáteční nadšení ke konci opustilo.

Kresba, ta mě vyloženě nebavila, ale nemůžu říct, že by kazila dojem  z knihy. Scénář byl solidní náloží a kresba jej doprovázela i když  můj celkový dojem ze svazku moc nevylepšila. Tuska je borec, určitě je jistým průkopníkem tehdejší doby, ale přiznejme si, kdyby to bylo to nejlepší co nám svět komiksů nabídl, určitě by tohle nebyl průměrný a tuctový počin, kterým Začátek konce bezpochyby je.

5/10

S4TW

Přiznám se, že mi postava Iron Mana zatím v žádném komiksu nesedla, respektive ve svých sólovkách. Na druhou stranu si užívám postavu Tonyho Starka, která mi naopak přijde skvělá a dá se s ní skvěle pracovat, proto je v komiksech Iron Man rozhodující, kolik která verze Tonyho Starka dostane prostoru.

A díky bohu, tenhle komiks je hlavně o peripetiích, které zažívá především Tony Stark a ne o tom, s kým bojuje Iron Man. Je to další z těch komiksů, kde hlavní postava dostává solidní facky od života a je psychicky (ale i fyzicky) doslova drcena. Archie Goodwin tu hlavní postavu opravdu ždíme a to mě hodně bavilo. 

Příběh je velmi dobrý, svižný, plný překvapivých a zdrcujících okamžiků. Když už to vypadá, že by se Tony mohl zvednout, tak dostane další, ještě větší ránu. Zároveň se jedná o relativně dospělejší old school superhrdinský komiks, ale samozřejmě se tu vyskytuje i pár typických ujetých momentů pro starší díla.

Především je to plejáda nejroztodivnějších a místy až debilních superpadouchů. Osobně musím říct, že valná většina nepřátel Iron Mana je dost podprůměrná (čest výjimkám jako Mandarin). 

Kresba je slušný průměr, ale básnit tu o ní nebudu. Takže tenhle komiks stojí za to přečíst především proto, že to je asi nejlepší Iron Man, co tu vyšel a že se autorům povedlo slušně zvalchovat Starka a zamávat s jeho životem (s jednou opravdu velkou tragédií). V tomhle směru je to skvělá záležitost.

8/10

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku