Ultimátní komiksový komplet #107: Defenders - Příchod Defenders!

25. května 2017 S4TW Diskuze (0)
Ultimátní komiksový komplet #107: Defenders - Příchod Defenders!

Defender je další marvelovskou skupinou hrdinů, kteří se spojili, aby společně čelili nějaké větší hrozbě. No, v tomhle případě se nejedná o zas tak dobrovolné spojenectví...

Nás brzo čeká seriál o této skupině, kde se objeví Daredevil, Luke Cage, Jessica Jones a Iron Fist. Tento komiks s první výskytem této skupiny ovšem obsahuje úplně jiné členy - Doctor Strange, Hulk a Namor (místy se objevuje Silver Surfer a Valkyrie).

Tuto skupinu nevytvořil Stan Lee, ani Jack Kirby, ale další autor, který přinesl do Marvelu obrovské množství nápadů, Roy Thomas. Nebudeme to napínat, hodnocení dalšího UKK přináší S4TW, jardoom a Elhonzo.

Knihy Dobrovský

S4TW

Takže vážení, tohle je klasický příklad béčkového komiksu ze sedmdesátých let, ale nutno podotknout, že se jedná o poctivé a zábavné béčko, ale ta béčkovost z toho vyloženě srší.

Říkal jsem si, že Stan Lee je mašina na nápady, které chrlí jeden přes druhý a pak z toho občas vzniká výsledný mišmaš, no tak Roy Thomas, respektive Steve Englehart, to posunuli ještě o level dál. Příběhově to totiž místy působí jako, když vařil Pejsek a Kočička. 

Ze začátku mi to přišlo v pohodě a vlastně příběh psaný Thomasem jsem si užíval. Určitě se nejedná o klasickou týmovku, protože tahle skupina snad ani jednou týmově nepůsobila, spíš několik týpků, kterým se zrovna hodila pomoc od těch dalších, tak pak na oplátku pomohli i oni. Všechno to zpestřují okultní vědy, cestování mezi dimenzemi a opravdu extravagantní padouši. 

Pak přišel Englehart a už to na mě začal být asi moc velký guláš. Navíc tu je opravdu velké množství nelogicky komických situací, i na tu dobu. Ale pořád jsem si to dokázal užít, což je způsobeno velmi dobrým tempem, vyváženou akcí, vtipem, ale občas i nějakou tou zajímavou myšlenkou. Místy mi to připomínalo Avengers od Busieka a Péreze. 

Kresba je určitě spíše nadstandardní, mě se líbila už ta od Andrua, která na tu dobu dost vyniká, především vykreslováním a zvýrazňováním. Sal Buscema samozřejmě nezůstává vůbec pozadu se svými čistými linkami a nádherným vyobrazením nadpřirozena a tajemna.

Takže i když má kniha i spoustu světlých momentů, a fakt si jí člověk může užít a pobavit se, tak ve mě zanechala pocit naprostého béčka a příliš velké zmatečnosti.

5/10

jardoom

Proč něco dělat jednoduše, když to jde dělat složitě? Na to se zeptejte trojce superhrdinů z Defenderů, kteří mají neomezenou moc, síly na rozdávání, a přesto se zdržují zbytečným pošťuchováním.

Namor, Hulk a Dr. Strange jsou postavy, které spolu v komiksech často neuvidíte. Nejste na ně zvyklí a v podstatě se dá říct, že je to nezvyk i pro ně, protože ačkoliv mají bojovat se záporáky, kteří jsou v tomto svazku celkem obstojí, bojují spíše sami se sebou.

Kdyby to nebyl oldscholový komiks, a psal by ho dnešní scénárista, asi by to bylo něco ve stylů vtipů MCU. Bohužel to takhle prostě ve 40 let starém díle nefunguje.

Co je ale dobré je kresba. Ross Andru pro mě není moc známá osobnost, ale velmi mile mě překvapil. Jeho proporce jsou parádní a vidíte díky němu každý sval postavy. Sala komentovat moc nechci, ten totiž nepředvedl nic světoborného a jeho kresba mě prostě více méně začíná nudit. 

Příběh o příchodu Defenders není až tak průlomový, jak nejspíš mnozí očekáváte. Podle mě není průlomový vůbec, ale to je spíše otázka vkusu. Já bych se bez něj obešel, což často neříkám.

Scénář je v průměrným počinem, který by zmákl béčkový scénárista, takže mě celkem mrzí, že tohle vypotilo duo hvězdných autorů. Nicméně to není až tak hrozné, jen jsem čekal daleko víc.

6/10

Elhonzo

Defenders je tým o kterém budeme v nejbližší době hodně slyšet. Je to přece ta cool skupina hrdinů z netflixu, v čele s Daredevilem nebo Lukem Cagem. Tak co sakra dělá na obálce Doctor Strange nebo Hulk ? Jak už asi správně tušíte UKK nám na to odpoví. 

Po přečtení komiksu vám bude jasné, proč je většině lidí jedno, že se v televizním zpracování tak drasticky změnila sestava týmu. Příběhy jsou totiž nanejvýš průměrné a ne-tým hrdinů zvaný Defenders nikdy moc velkou díru do světa komiksů neudělal. 

V drtivé většině příběhů se Strange připlete k nějakému problému který může vyřešit pouze tím, že si pozve na pomoc Namora s Hulkem. To je první čtvrtka příběhu, ve druhé se hádají protože se nemají moc rádi, ve třetí spojí síly a přemůžou nepřítele a na konci se zapřísahají že už nikdy víc.

Sice to hodně zjednodušuji a ve finále to zas tak hrozné není, ale tohle je hlavní náplň skoro každého příběhu v knize. Sem tam se objeví zajímavý prvek (boj proti okultistům) nebo postava (Silver Surfer, Valkyrie), ale jinak je to nuda šeď.

Kresba je průměr, který jsme v 70.letech mohli vidět skoro všude. Příběh bohužel nenabízí moc kulervoucích momentů které by v retro kabátku vypadali skvěle, takže vám po přečtení ani moc věcí neuvízne v paměti. 

5/10 

Verdikt

Celkové hodnocení

O autorovi

S4TW
S4TW

Komiksy jsem začal číst s příchodem UKK na český trh, čili začátek roku 2013. Moje první články pro comixzone.cz byly zveřejněny téhož roku v listopadu. Jsem především fanoušek pláštěnek, hlavně těch marvelovských. Ale nebráním se ani jiným komiksům a dá se říct, že žánrově se snažím obsáhnout vše. Něco málo napoví má TOP10 (k 05/2017): 10. Fantomas se zlobí, 9. Fantastic Four - Příchod Galaktuse, 8. Starej dobrej Logan, 7. Živí mrtví, 6. Elektra: Atentát, 5. Hulkova planeta, 4. Skalpy, 3. Daredevil: Zmrtvýchvstání, 2. Zázraky, 1. Sin City.

Minotaur.cz