Wonder Woman 2: Odvaha

23. května 2017 jardoom Diskuze (0)
Wonder Woman 2: Odvaha

První komiks Wonder Woman jsem si moc neužil a vidět to bylo jak na mé recenzi, tak ja samotném číselném hodnocení tohoto produktu. Moc už si nevybavuji, jestli jsem se na pokračování vůbec těšil nebo ne, ale ať už jsem tehdy cítil cokoliv, moc jsem se do toho hrnout nechtěl.

Průměr můžu přečíst kdekoliv a tak jsem byl na pochybách, jestli tuhle sérii nenechat jiným recenzentům, kteří možná lépe ocení práci autorů. Nakonec jsem se rozhodl dát tomu ještě šanci a světe div se, neprohloupil jsem.

Knihy Dobrovský

Příběh v uvozovkách pokračuje tam, kde na konci první knihy skončil. Wonder Woman se snaží zachránit Zolu, která je ve spárech pekla. Tady se dostáváme k prvnímu problému knihy. Vlastně to ani není problém knihy, ale nakladatelství samotného. Kdo je vůbec Zola? První Wonder Woman vyšla před více než rokem a půl a tak marně pátráte v paměti, kdo to je, a pokud to asi tušíte, snažíte si vzpomenout na jejich vazby.

Tohle je obrovský problém, který mě trápil. Po prvním sešitu jsem radši otevřel první Wonder Woman a musel jsem se jí letmo pověnovat. Až po zběžném pročtení některých částí Krve, přibližně půlhodinovém, jsem se teprve začal orientovat a mohl jsem pokračovat ve čtení Odvahy. Tohle je dost rušivý element.

Proč BB/art čekal až do teď? Možná kvůli blížícímu se filmu? Nevím, ale podle mě možná ani tento nakladatel v sérii pokračovat nechtěl, jenže filmová Wonder Woman je na obzoru a to by mohlo zvednout zájem o její komiksy. Kdo ví.

Ať je to jak chce, každopádně po prvním průměrném díle se dočkáváme chválitebného nadprůměru, který baví a naprosto se odráží od chyb, které měl jeho předchůdce. Navíc to co bylo na jeho předchůdci dobré, je teď ještě lepší. Mluvím zde o hrátkách s mytologií a postavami, které znáte z řeckých pověstí a legend.

Scénář skvěle pracuje s těmito postavami a drží se velmi daleko od superhrdinů. Wonder Woman je tedy příjemným odpočinkem od superhrdinských nešvarů, kterých je zde přehršel. Ačkoliv se zdá, že superhrdiny a superzáporáky jen střídají řecké postavy, není to až tak pravda. Azzarello výborně pracuje s jejich mytologií a to podtrhuje vážnost knihy či samotného tématu.

Jasně, celkový koncept příběhu je hodně fádní a velmi stereotypní, ale když jej Azzarello zkombinoval s biblickými a mytologickými tématy, najednou se příběh stává velkým překvapením. Svět DC tedy díky němu dostává maličko jiný rozměr a to znamená, že není až tak ohraničený pouze superhrdiny a záporáky z vesmíru. 

Na kresbu si člověk musí zvyknout. Není to vyloženě ten typický kreslířský superhrdinký mainstream, takže je to něco, co vám nic moc neříká, ale jelikož není ani příbeh typickým manstreamem, myslím že k němu vlastně i pasuje. I když jsem měl ke kresbě v recenzi Krve výhrady, a nyní je mám také, po dalším čtení je prostě znát, že se tato kresba k tématu hodí.

Navíc musím uznat, že se hodně podařila vizualizace mýtických postav. Určitě bylo těžké vymyslet, jak který bůh bude vypadat a ještě těžší bylo to znázornit nově, zajímavě a bez zbytečného stereotypu. Kreslíři popouští uzdu své fantazii a postavy jsou velmi různorodé a opravdu dost netradičně pojaté. Vůbec to není na škodu a já jsem s touto interpretací nadmíru spokojen

Verdikt

Krev a Odvaha jsou naprosto nesrovnatelná díla. Azzarello určitě potil krev a s nutnou dávkou odvahy měl co dělat, aby se druhé dostavení Wonder Woman povedlo o něco více. Jsem rád, že dnes nemusím hanit jeho práci a mohu říct, že se to celkem povedlo. Má to své mouchy ale tohle se čte prostě mnohem lépe

BBart
Děkujeme za spolupráci nakladatelství BB art, které se zaměřuje na překlady úspěšné světové beletrie (od thrillerů a detektivek až po romány pro ženy), naučných knih a komiksů. Své si zde najde každý čtenář ať už jsou jeho literární chutě jakékoliv. Nakladatelství také zajišťuje tisk kalendářů.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz