Jail City: Město v zajetí

11. května 2017 jardoom Diskuze (0)
Jail City: Město v zajetí

Edika, snad jako jedinná, pod záštitem Albatrosu velmi ráda vydává komiksy českých autorů. Jasně, vyšlo toho tady dost i u jiných ale zrovna tohle nakladatelství má dobrý čuch na solidní práce, takže na co sáhne, to opravdu stojí za to. Navíc jména Ležák a Kocián jsou v českém komiksu známá. Tito dva autoři spolu dlouhodobě spolupracují a dobře se znají. Jejich díla jsou slušná, ale platí tohle i o Jail City?

Knihy Dobrovský

Jail City je téměř klasický westernový příběh, do kterého se bohužel zamíchal žánr, jenž patří snad jen do filmů s Danielem Craigem, a možná ani tam ne. Tento herec hrál ve filmu Kovbojové a vetřelci, kde se celkem slušně snoubil western se scifi, moc se to ale i tak nepovedlo. O podobnou míchanici, ačkoliv úplně okolo jiného tématu, se pokusil Zdeněk Ležák, který je nyní patronem české komiksové scény.

Ležák se zasloužil o mnoho úspěšných komiksových děl a zrovna já jsem zastáncem jeho práce, bohužel v tomhle případě je to malinko mimo mísu. Pokus to byl zajímavý, to se musí nechat. Cestování časem, kovbojové, indiáni a tak, to by asi šlo, bohužel v jeho podání to není něco, co mě udrželo připoutaného ke knize.

K tomu všemu je kniha plná prvků, které značně znehodnocují celkovou práci autorů. Mluvím zde o strašně velké snaze naladit se na vlnu amerických bijáků, ve kterých vidíte tajné spisy s nápisy "TOP SECRET" a podobně. Opravdu to působí jako velké klišé a kniha by se obešla i bez toho.

Příběh je velmi nenáročný, jednoduše představuje obyčejné postavy a jde přímo na věc bez zbytečného zdržování. Navíc má komiks jen sto stran, takže bych řekl, že se v tomhle případě ani nikde moc zdržovat nemohl.

Mnohem zajímavější část knihy je kresba. Kocián je poměrně známou tváří českých komiksů, na kterých pracuje již téměř 30 let. To se na Jail City podepsalo. Je totiž vidět, že je velmi zkušený a rád si s kresbou hraje. Má styl sobě vlastní a nesnaží se ničím kopírovat jiné kreslíře.

Kresba je tedy hodne slušná a dobrý je i koloring. Komiks je dost barevný, což jsem od westernu moc neřekal. Příjemně mě to překvapilo, protože se ke čtenáři nedostalo jen na hnědo-oranžovo-žlutou polopoušť.

Verdikt

Jan shrnout tento komiks? Lehce nadprůměrné dílo, od kterého jsem nic moc nečekal a vlastně jsem také nic moc nedostal. Rozhodně ale není pochyb o tom, že by tohle dílo hanilo pověst českého komiksu. Ba naopak ukazuje, jak dobře pracuje fantazie našich autorů

Albatros Media
Za spolupráci děkujeme mediální společnosti Albatros Media, nabízející pod značkami dvanácti samostatných nakladatelství Albatros, BizBooks, CooBoo, CPress, Computer Press, Management Press, Edika, Motto, Plus, XYZ, Fragment, B4U Publishing a v koedičním projektu s ČT Edice České televize široké spektrum mediálních produktů - knih, e-knih a audioknih.

O autorovi

jardoom
jardoom

Našel jsem způsob, jak prožít tisíce životů. Stačí popadnout knihu a číst, příběhů je mnoho, jen je nutné je chtít prožít

Minotaur.cz
Minotaur.cz

Sdílet článek

Mohlo by Vás zajímat

Najdete nás na Facebooku